Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Din
  4. »
  5. Red Bull’da Alkol Var Mı? – Dini Açıklama Geldi…

Red Bull’da Alkol Var Mı? – Dini Açıklama Geldi…

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 5 dk okuma süresi
578 2
Red Bull'da Alkol Var Mı?

Red Bull’da Alkol Var Mı? – Alkol kullanımı ile ilgili sorunu olan kişiler ya da alkol kullanmak istemeyen insanlar için bir takım içecekler tüketilmeden önce bazı sorular sorulmaktadır. Red Bull hemen hemen herkesin tüketebileceği bir içecektir ve büfelerde ya da market ve bakkallarda yaygın olarak satılmaktadır. Red Bull’da alkol var mı gibi bir soru için gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini ve içerisinde alkol bulunmadığını belirtmekte fayda vardır. Bu içecek bir enerji içeceğidir ve belirli katkı maddelerine sahiptir. Ancak herhangi bir şekilde alkol ve benzeri hiçbir ürün içeriğinde yer almamaktadır.

Red Bull’da Alkol Var Mı?

Red Bull içeceğinde herhangi bir şekilde alkollü olup olmadığı her zaman için tartışılan bir konudur. Hatta pek çok kişinin bu konu ile ilgili olarak Red Bull’da kaç promil alkol var diye sorduğunu görmekteyiz. İçeriğinde hiçbir şekilde alkol bulunmayan bu içecek için helal ya da haram olup olmadığı konusunda da tartışmalar yürütülmektedir.

Bu aşamada içeceğin içerisinde insan sağlığını tehdit eden herhangi bir unsur olmadığı için haram denemez. Çünkü Müslümanlık için en önemli olan şeylerden bire bir yiyecek veya içecek de insan sağlığına tehdit eden herhangi bir unsur olup olmamasıdır. Bu sebepten dolayı da enerji içeceği konusunda bir takım olumsuz durumlara yol açma olasılığının bulunması nedeniyle haram olarak kabul edilmiş olabilir ama genel bir tanı konulmamıştır. Çünkü enerji içeceklerini kullanırken yanlış bir kullanım yapılması sebebiyle vücuda verilebilen bir zarar ihtimali mevcuttur. Ancak genel olarak enerji içeceğinin kullanımı yönünden herhangi bir sorun yaşanmazsa insan sağlığını tehdit etmesi gibi bir durumdan söz etmek doğru olmayacaktır.

Eğer ki enerji içeceği alkollü tüketilirse haram olarak kabul edilir. Çünkü zaten dini açıdan alkol kullanımı yapmak haramdır ama enerji içeceğinin içerisinde alkol bulunmadığı takdirde herhangi bir şekilde haram olduğu söylenemez. Yani enerji içeceğinin meyve suyu ile karıştırılması hiçbir şekilde haram olmazken alkol ile karışımı haramdır. Bu da alkolün insan sağlığını tehdit etmesi ile alakalı bir durumdur.

Red Bull'da Alkol Var Mı?
Red Bull’da Alkol Var Mı?

 Red Bull’da Ne Var?

Red Bull kullanımı yapmak isteyen kişilerin ilk başta içeriğinde ne gibi maddeler bulunduğunu da merak etmesi son derece normal olacaktır. Bu sebepten dolayıdır Red Bull’da ne var gibi bir soru ile sık sık karşı karşıya kalmaktayız. B vitaminleri ve Karbonatlı su olarak bilinen bu içecekte aynı zamanda sitrik asit, kafein, metilksantinler ile yüksek dozda mısır şurubu yer almaktadır. Bununla birlikte eser miktarda şeker ve aroma vericiler de mevcuttur.

 Red Bull Etkisi Ne Kadar Sürer?

Red Bull kullanmak isteyen kişiler için her zaman merak edilen sorulardan bir tanesi de etkisinin olup olmadığı veya etkisinin ne kadar sürdüğüdür. Red Bull etkisi ne kadar sürer için 6 saat gibi bir zaman zarfı verilmiştir. Ama bu kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir. Neticede gün içerisinde herkesin aktif olma durumu birbirinden farklıdır ve bu içeceği çok aktif durumlar için tüketmemek en doğrusudur. İnsanların bünyesine göre değişkenlik gösteren pek çok nitelik vardır ve vücuda alımından 15 dakika sonra etki eden bu içecekler genel olarak 6 saatlik bir zaman diliminde vücutta kalır.

 Red Bull Dinç Tutar Mı?

Kafein içermesi nedeniyle Red Bull dinç tutar mı gibi sorulara olumlu bir yanıt vermek mümkün olacaktır. Ama yine de çok aktif bir iş yapılacaksa ve spor öncesinde bu içeceğin kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü enerji içeceği olduğu için bir takım istenmeyen durum var spor esnasında yaşanabilir.

İlgili Yazılar

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir