Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Din
  4. »
  5. Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı

Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 4 dk okuma süresi
8744 0
Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı

Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı zaman zaman Müslümanlar tarafından merak edilerek sorulmaktadır. Özelikle bunu ilk kez duyan kişiler ne olduğunu ve faziletlerini düşünebilmektedir. Zira her duanın bazı faziletleri yer almaktadır.

Bu duayı namazların secdesinde okumanın sünnet olduğu söylenmektedir. Ancak namaz cemaat halinde kılınıyorsa, namazı uzatmamak için edilmemesi de belirtilmektedir. Bunun dışında Teravih namazının kılınması esnasında, namaz arasında duanın okunabileceği söylenmektedir. Vitr namazının kılınması esnasında, Sübhanel Melikil Kuddusi tesbihini üç kere söylemenin müstehap olduğu belirtilmektedir.

Üçüncüyü söylerken sesin yükseltildiği de belirtilmektedir. Hz. Muhammed S.A.V.’in vitr namazıselam verdiği zaman Sübhanel Melikil Kuddusi tesbihini getirdiği belirtilmektedir. Mübarek ismi şerifi okuyanların başkasının kötülüğüne maruz kalmayacağı da ayrıca söylenmektedir.

Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı

Subbuhun Kuddusün Rabbüna ve rabbül melaiketi verruh duası ve kıssası da bulunmaktadır. Rivayet edilene göre İbrahim Aleyhisselam’ın 12.000 hayvandan oluşan sürüleri yer almaktaydı. Ayrıca bu sürüleri muhafaza eden muhafız köpekleri de ayrıca çok sayıdaydı. Ayrıca dünyaya ram olanları tahkir için köpeklerin boyunlarında altından tasmalar da bulunmaktaydı.

Cebrail Aleyhisselam bir gün insan kılığına girdiği halde yanına geldi, ve sürülerin kime ait olduğuna dair sualde bulundu. İbrahim Aleyhisselam kendisinin emanetçi olduğunu, sürülerin rabbinin olduğunu söyledi. Ardından da Cebrail kendisine satıp satmayacağını sordu. İbrahim Aleyhisselam ise buna rabbini bir kere zikret üçte birini, üç kere zikret tamamını vereyim şeklinde buyurarak yanıt verdi. Bundan sonra Cebrail Aleyhisselam ise Subbuhun Kuddusun, Rebbul melaiketihi ve’r ruh dedi.

İbrahim Aleyhisselam ise sonrasında alıp götürmesini, hepsinin onun olduğunu dile getirdi. Kendsiinin bir melek olduğunu ve alamayacağını söyleyince İbrahim Aleyhisselam kendisinin Halil olduğunu, verdiğini almayacağını buyurarak yanıt verdi. Sonrasında ise İbrahim Aleyhisselam sürüleri satarak geniş bir arazi aldı, bunu da Müslümanların istifade edebilmesi için bahşetti.

Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı
Subbuhun Kuddusün Rabbüna Fazileti Sırrı

Subbuhun Kuddusün Rabbüna Ne Demek

Subbuhun Kuddusün Rabbüna ne demek? Bu oldukça etkili ve tesirli bir zikirdir. Alemlerin rabbi olan Allahü Teala’yı noksan sıfatlardan münezzeh, mukaddes olduğunu zikreden Sübhan kelimesi ve Kuddüs esması ile tazim ve tesbih edilmektedir.

Bunun içerisinde yer alan El-Kuddüs her türlü eksiklik, hata, kusur ve acizlikten münezzeh, mukaddes, temiz ve pak gibi anlamlara gelmektedir. Tüm mahlukatı mahlukatı maddi ve manevi kirden, ayıplardan temizleyip arındıran anlamına gelmektedir.

Subbuhun Kuddusün Rabbüna ne demek sorusuna genel anlamda böyle yanıt verilebilir. Bunun faziletleri de oldukça fazladır. Yukarıda verdiğimiz ismi şerifi vird edinen kişinin yüzünde sevimlilik ve nur olacğaı dile getirilmektedir. Bunun dışında aklına ve hayaline gelmeyen yerlerden menfaatlerin, yardımların geleceği söylenmektedir. Kişinin bolluğa kavuşacağı da yine ayrıca dile getirilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir