Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Din
 4. »
 5. Peygamberimiz Süt Kardeşleri

Peygamberimiz Süt Kardeşleri

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 4 dk okuma süresi
541 0
Peygamberimiz Süt Kardeşleri

Peygamberimiz Süt Kardeşleri – Hz. Muhammed S.A.V.’in çok sayıda süt kardeşi vardır. Bunların kim olduğunu öğrenmek için zaman zaman peygamberimizin süt kardeşleri kimler sorusu merak edilerek sorulabilmektedir. Hz. Hamza onlardan bir tanesidir. Hz. Muhammed S.A.V. öncesinde Süveybe’den süt emmiş olup peygamberimizin de amcasıdır. Ek olarak yine şunlar da süt kardeşleri arasındadır:

 • Ebu seleme b. Abdi’l Esed el-Mahzumi – Süveybe’den süt emmiştir. İslam dinini ilk kabul eden kişiler içerisindedir.
 • Abdullah b. Cahş – Süveybe’den süt emdiği bilinmektedir.
 • Mesruh – Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe’nin oğlu olmaktadır. Peygamber efendimizle birlikte süt emmiştir.
 • Ebu Süfyan – Ebu Süfyan Peygamber efendimizin evlendiği Ümmü Habibe’nin babası Ebu Süfyan ile karıştırmamalıdır. Hz. Muhammed’in bir amca oğlu olan Abdülmuttalip’in oğlu El Haris’in oğludur. Tam ismi Ebu Süfyan İbni Haris İbni’l Muttalib’dir.
 • Şeyma binti Haris – Mekke civarında yaşayan Hevazin kabilesinin, Beni Sa’d bin Bekir koluna mensup olmaktadır. Asıl adı Huzafe olup Şeyma onun lakabıdır. Babasının ismi Haris bin Abdiluzza’dır. Annesi Hz. Muhammed’e süt anne olma şerefine eren Halime es-Sa’diye Hatundur.
 • Abdullah b. Haris – Babasının adı Haris bin Abdi’luzza olmaktadır. Annesi Peygamber efendimiz S.A.V.’e süt annelik yapan Halime es Sa’diye’dir.
 • Üneyse binti Haris – Babasının adı Haris bin Abdiluzza olup annesi Hz. Muhammed S.A.V.’in süt annesi Halime es-Sa’diye’dir.

Genel alamda peygamberimiz süt kardeşleri kimler sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir.

Peygamberimizin Süt Anneleri Kim

Peygamberimiz süt kardeşleri kadar süt anneleri kimler sorusu da merak edilebilmektedir. Süveybe bunlardan bir tanesi olup kendisi Ebu Leheb’in cariyesidir. Hz. Muhammed S.A.V. ile birlikte oğlu Mesruh’u da emzirmiştir. Ek olarak Hz. Hamza’ya da yine süt anneliği gerçekleştirmiştir. Söz konusu emzirme Halime-i Sa’diye’den önceki günlerde olmuştur.

Hz. Muhammed S.A.V. Mekke’de olduğu sırada Süveybe’yi ziyaret etmiştir. Hatırını sorarak ona yardımlar gerçekleştirmiştir. Hicret etmesi ardından da ilgisini devam ettirmiştir. Giyecek elbiseler yollamıştır. Hayber savaşından döndüğü esnada, Süveybe vefat etmiş olup oğlu Mesruh ondan önce hayatını kaybetmiştir.

Peygamberimiz Süt Kardeşleri
Peygamberimiz Süt Kardeşleri

Peygamberimizin süt anneleri arasında Halime-i Sadiye de yine yer almaktadır. Kocası Haris bin Abdi’luza olmaktadır. Halime binti Ebi Züeyb Sa’d kabilesine mensuptur.  Hz. Muhammed S.A.V. ile birlikte oğlu Abdullah’ı da emzirmiştir. Bunun dışında kendisinin Üneyse ve Şeyma adında iki kızı da bulunmuştur.

Peygamber efendimiz Halime-i Sadiye’nin yurdunda 4 yaşına dek bulunmuş, Hz. Hatice ile evliliği sonrasında Allah resulünü ziyaret etmiştir. Yurtlarında bir sıkıntıdan ve kuraklık bahsetmiş, Hz. Hatice de kırk koyun ile bir tane de deve hediye etmiştir. Böylece yurduna göndermiştir. Kabri ise Baki kabristanında yer almakta olup bu Mekke-i Münevvere’de yer almaktadır.

Ayrıca Ümmü Eymen de peygamberimizin süt anneleri içerisinde yer almaktadır. Adı bereket olup Hz. Muhammed’e süt anneliği yapmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir