Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Liste
  4. »
  5. Mutlaka görülmesi gereken Türkiye’nin 10 kanyonu

Mutlaka görülmesi gereken Türkiye’nin 10 kanyonu

Bilgifresh Bilgifresh - - 9 dk okuma süresi
569 0
Türkiye'nin 10 kanyonu

Türkiye’nin 10 kanyonu daha değişik bir söyleyişle Türkiye’de görmeniz ihtiyaç duyulan kanyonlardan ilk onunu sizlerle paylaşmak istedik. Uzun seneler süresince suyun kayaları dövüp aşındırmasıyla oluşan kanyon yeryüzü yöntemleri derin vadilerin uzandığı kayalıkların arasından akan nehirlerle mükemmel görüntüleri ortaya çıkarıyor. Türkiye’nin 10 kanyonu hangileri, bu kanyonlar hangi şehirlerimiz yer alıyor, hangi kanyonunun kendine özgü özellikleri neler bu tarz şeyleri açıklamaya başlayalım.

İçindekiler

1. Köprülü Kanyon

Kaynağı Toros dağları olan Köprüçay’ın Bolasan ile Beşkonak köyleri içinde kalan aşağı yukarı on beş kilometrelik kısmında 100 metreye varan yüksek kaya duvarları şaşırtıcı bir kanyon olan Köprülü kanyon Antalya ili sınırları içinde yer alıyor. Bu kanyonda makul yerlerde raftingden kano sporlarına çadır kamplarından doğa yürüyüşlerine ziyaretçilere serüven dolu anlarla baş başa bırakmayı vaat ediyor.

2. İncesu Kanyonu

Çorum ilinde Ortaköy ilçesi sınırları içinde bulunan kanyonla aynı adı paylaşan İncesu köyü topraklarında bulunan İncesu Kanyonu doğa yürüyüşü severlerin uğrak bölgeleri içinde bir kanyon. Görülmesi ihtiyaç duyulan kanyonlar içinde bulunan İncesu Kanyonu aşağı yukarı 7 yüz metre yürüyüş parkuruna sahip. Giriş ve çıkışı yalnızca bir yerden yapılabilen bu kanyon toplamda aşağı yukarı 13 kilometre uzunluğundadır.

3. Şahinkaya Kanyonu

Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak üstünde bulunan Şahinkaya Kanyonu Samsun ilinin Vezirköprü ilçesindedir. Şahinkaya Kanyonu ülkemizin en büyük ikinci su kanyonu olarak bilinmesini aşağı yukarı 400 ila 500 metre civarındaki derinliğine borçludur. Kızılırmak nehrinin dar yerindeki Altınkaya Barajı ile birleşmiş vaziyette olan bu kanyon varlıklı hayvan çeşitliliği ve ağaç türlerinin yanı sıra derin suları ile dalış, yüksek bir yerden atlama gibi heyecanı doruklara çıkaran su sporlarının da yapılmasına imkân veriyor.

4. İnceğiz (Arapapıştı) Kanyonu

Kanyonlar turumuza Akdeniz ile başlayıp Karadeniz ile kuzeye yöneldikten sonra şimdiki durağımız Ege bölgesinden bir kanyon olan İnceğiz Kanyonu. Aydın ilinin Bozdoğan ilçesinde akan Büyük Menderes nehrinin kolları arasındaki Akçay çayının dik ve derin akmış olduğu konumda bulunan bu kanyon aşağı yukarı 6 ila yedi kilometre uzunluğunda ve 3 yüz seksen metre derinliğindedir.

En hoş 10 kanyon içinde yerini alan İnceğiz Kanyonu Akçay çayının güçlü sularının uzun senelerce kayaları aşındırarak oluşturduğu bu kanyona civar insanı Arapapıştı adını vermiş ve bu isimle de tanınmış bir kanyondur.

5. Çatak Kanyonu

Turizm açısından Kastamonu iline büyük kıymet katan Çatak kanyonu aşağı yukarı bin metre yükseklikteki gözetleme kulesinden uçsuz bucaksız kanyon manzarası sunmasıyla alternatiflerinden öne çıkmaktadır. Azdavay ilçe sınırlarında bulunan kanyon serüven severlere fotoğraflama imkânı sunmuş olduğu eşi benzeri olmayan görüntülerle yılda yüz bini aşkın turisti ağırlıyor. Türkiye’nin 10 kanyonu listemizde bu ziyaretçiler için hazırlanmış hususi cam terasından kanyonu kilometrelerce seyretme olanağı bulunan kanyonu gidip görmenizi kesinlikle öneri ederiz.

6. Yazılı Kanyon

Tam ismiyle Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Isparta Sütçüler ilçesinde yer alıyor. Tarih ve doğanın şaşırtıcı kaynaşması olarak tanımlayabileceğimiz Yazılı Kanyon’da aşağı yukarı 2 bin yıla uzanan tarihleri ile bulunan yazıtlar yer alıyor. Tüm doğa parkı neredeyse 6 bin dekar alana haiz ve ilçe merkezine yirmi kilometre mesafede Göksu nehri üstünde bulunuyor. Bizans döneminden kalan kalıntılara da rastlanılan bu kanyonda hem zamanı hem tabii güzellik severleri bu zenginlikleri görmek için meraklılarını bekliyor.

7. Kapıkaya Kanyonu

Yüksekliği 2 yüz metreyi bulan Kapıkaya Kanyonu Adana ilinin Karaisali içesinde yer alıyor. Bu kanyon Adana merkeze 70 kilometre civarında bir mesafede bulunuyor. Çatık ırmağı üstünde oluşan kanyon ziyaretçilerine doğa yürüyüşü ile beraber sarp yamaçlara tırmanış yapma fırsatı da tanıyor. Kimi yerlerinde emniyet duvarlarının bulunmuş olduğu toplamda 7 buçuk kilometreye varan yürüyüş yoluna haiz Kapıkaya Kanyonu Akdeniz Bölgesi kanyonları içinde kendine yer edinmişti.

8. Ulubey Kanyonu

Tarih ve doğanın birbirine geçip turistleri büyüleyen bir diğer kanyonla karşınızdayız. Uşak ilindeki kanyonla aynı adlı Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu antik yıllardan kalıntılarla, su yolları ile kaya kabir ve mağaralar ile değişik bir atmosfere haiz bir kanyon. Kanyonu doyasıya seyredebilmeniz için bir cam terası da bulunmaktadır.

Pepouza Antik şehri de gene bu kanyon içinde kendine yer bulmakta ve bu antik şehir bunun yanı sıra Hristiyan tarikatlarından olan Montanizm tarikatının merkezi sayılır. Türkiye’nin zamanı kanyonları arasında bulunan bu kanyonFotoğrafçılar ve tarih sevenler tarafınca ziyaret edilen bu kanyon düğün sektörünün resim duraklarından da biri olmuştur.

 

 

 

9. Ihlara Vadisi Kanyonu

Kapadokya’nın başladığı yer diyebileceğimiz Melendiz nehrinin üstünde bulunan Ihlara Vadisi Aksaray ili sınırları içinde bulunuyor. Hasan Dağından seneler ilkin akan lavların Melendiz nehrinin gücüyle aşınmasıyla Dünyaca meşhur bu kanyon oluşmuştur. Ülkemizde Ihlara Vadisi olarak tanınmış ve kanyon sözcüğünün azca kullanıldığı bu şaşırtıcı doğa harikası vadi 18 kilometre uzunluğuyla benzerlerinin oldukça ötesinde.

Türkiye’nin görülmesi ihtiyaç duyulan 10 kanyonu içinde kim bilir en ünlüsü olan Ihlara vadisi genelinde 2 yüz metre yüksekliğe ulaşan kanyon kenarları ile içinde geçmiş dönemde hayat sürülen dünyanın en büyük vadilerinden biri olma hususi durumunu taşıyor.

Ihlara vadisi
Türkiye’nin 10 kanyonu

10. Sapadere Kanyonu

Dönüp dolaşıp yeniden Akneniz bölgesine Antalya iline ulaştığımızı ayrım etmişsinizdir. Alanya ilçesinde bulunan Sapadere kanyonu Toroslardan doğan Sapadere nehrinin ilk noktalarında oluşmuştur. Tatil için denizi tercih edenlerin sıcaklardan kaçıp serinleme duraklarından olan bu kanyon barındırdığı yürüyüş yolu ve piknik ve nefeslenmek için oluşturulmuş mesire bölgeleri ile doğa harikası kanyon manzarasının yanısıra mükemmel bir zaman geçirme alanıdır.

Ülkemizin değişik bölgelerinden derlediğimiz doğa severlerini resim tutkunlarının, su sesi eşliğinde yürüyüp serüven arayanların ziyaret edebileceği Türkiye kanyonları, Türkiye’nin 10 kanyonu ile ilgili sizler için inceleme yapmış olup bilgiler sunduk.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir