Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Liste
  4. »
  5. Tarihte yaşanmış 7 sıradışı idam yöntemi

Tarihte yaşanmış 7 sıradışı idam yöntemi

Bilgifresh Bilgifresh - - 4 dk okuma süresi
1605 0
Tarihte yaşanmış 7 sıradışı idam yöntemi

Tarihte yaşanmış 7 sıradışı İdam yöntemi; Günümüzde her ne kadar idam kaldırılmış olsa da eski dönemlerde insanlara idamdan daha fazlası yapılıyordu. Özellikle orta çağ döneminde insanlara uygulanan oldukça değişik işkence ve idam çeşidinin uygulanmış olduğu gün geçtikçe değişik kaynaklar vasıtasıyla gün yüzüne çıkıyor. Biz de bu şekilleri araştırdık ve ekstrem 7 idam yöntemini detaylarıyla beraber ele aldık. İşte en acımasız işkence ve idam yöntemleri.

İçindekiler

1. Bambu bitkisiyle idam yöntemi

İdam edilecek şahıs süratli büyümesi ile malum bambu bitkisi üstüne durağan(durgun) biçimde bağlanır. Bitkinin büyümesiyle mahkumu acı verici bir biçimde delerek öldürür.

2. Yanan boğa kapanı yöntemiyle idam

Metal ve pirinç kullanılarak adeta boğayı çağrıştıran bir kapan hazırlanır. Tek aleni yeri ağzı olan düzeneğin içine yerleştirilen mahkum dibine ateş yakılmasıyla metal ve ısının ilettiği sıcaklık sebebiyle çığlıklarla idam edilir. Tek aleni yer olan düzeneğin ağız kısmından çıkan mahkum sesi, boğa sesini çağrıştırdığı için “yanan boğa” tekniği denmiştir.

3. Sandal ile idam yöntemi

Scaphism şeklinde de malum teknik en uzun soluklu idam şekillerinden biridir. Bu teknikte idam edilecek şahıs sandala sıkıca bağlanır ve üstüne bal, süt sürülür. Sandal yırtıcı hayvanların olduğu göl, bataklık gibi yere bırakılır. Bal ve sütün de etkisiyle kurban vahşice öldürülerek yenir.

4. Yılanlarla idam etme

İdam edilecek kişiler zehirli yılanların bulunmuş olduğu bir çukura atılırdı ve şahıs yılanların saldırısıyla göz göre göre yaşama veda ederdi.

5. Atlarla parçalama yöntemiyle idam etme

İdam edilecek mahkum eller ve ayaklarından 4 değişik ata bağlanır. Atların hareket etmesi ve germesiyle kurban parçalanarak hayatını yitirir.

 

 

 

6. Vahşi hayvanların içine atma yöntemi

Bestiarii şeklinde de malum bu idam tekniği Roma imparatorluğu döneminde kullanılmıştır. Bu yöntemle idam edilecek şahıs yırtıcı hayvanların olduğu alana atılır, savaşması ve ölüm kalım mücadelesi izlenerek mahkum ölüme terk edilir.

7. Fillere ezdirilerek idam

Fillerin maksimum kullanıldığı ülkelerden biri olan bu yöntemde, fil idam edilecek kişinin üstüne çıkarılarak ezmesi sağlanır. Böylelikle şahıs idam edilir.

BİLGİ: İdam cezası, devletin bir kabahat karşılığında mahkûmu öldürmesidir. Ölüm cezasına çarptırılan kişinin cezasının infaz edilmesine idam ya da öteki adıyla ölüm cezası denir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir