Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Çocuk eğitiminde yapılan en büyük 9 hata

Çocuk eğitiminde yapılan en büyük 9 hata

Bilgifresh Bilgifresh - - 4 dk okuma süresi
668 0
Dil gelişimi

Her görevli aile evlatlarının eğitimine çok ehemmiyet verir. Ancak bilinçsiz bir halde uygulanan yöntemler çocuğunuza ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden çocuk eğitimi son aşama mühim olup gerektiğinde uzman desteği almak gerekir. 9 antet şeklinde listelediğimiz, toplumumuzda sık karşılaşılan çocuk eğitimindeki yanlışları ele aldık. Uzmanların araştırmalarına göre çocuklarınızı eğitirken siz de şu hatalara düşmeyin:

İçindekiler

1. Başka Çocuklarla Kıyaslamak

Çocuğunuzu hırslandırmak için yaptığınızı düşündüğünüz en ciddi hata çocuklarınızı kıyaslamaktır. Her çocuğun kendine has kabiliyetleri vardır yalnız diğer çocuklarla kıyaslanan çocukta kendini kifayetsiz hissetme hissiyatı vardır.

2. Söylediklerini Kendisi Yapmamak

Her aile evlatlarının dürüst olmasını talep eder ve evlatlarının yalan söylemesine katlanamaz. Unutmayın çocuklar ailelerinden ne görürlerse onları uygularlar siz dürüst olun çocuklarınızda dürüst olsun. Kendi yapmadığınız şeyleri onların yapması için zorlamayın.

3. Sorularına Cevap Vermemek

Çocuklarınızın sordurulmuş olduğu sorular sizi bezdirse bile onları başınızdan atmak yerine onlara mantıklı cevaplar vermeye itina gösterin. Bu çocuk gelişiminde en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta. Çocuğunuzun sorularından kaçarsanız onun kendisini değersiz hissetmesine neden olabilir. Bu yüzden hangi yaşta olursa olsun evlatların sorularını yanıtsız bırakmayın, aksine detaylarıyla beraber anlatın.

4. Eğitimini Başkalarına Havale Etmek

Çocuklarınızı sizden daha iyi düşünen yoktur ve onlarla zaman geçirmek aranızdaki bağları güçlendirir. Mümkün olabildiğince çocuklarınızın eğitim hayatında etken rol alın. Sevgi çocuk gelişiminde asli etkendir. Çocuğunuzu sizden daha iyi sevecek  bir bakıcı var mı ? Cevap hayırsa çocuğunuza siz bakın.

5. Bir Dediğini İki Etmemek

Çocuğunuzun her söylediğini anında yapmak onun şımarmasına ve kolaya alışmasına neden olurken söylediği hiçbir şeyin yapılmaması da sevgisizliğe neden olabilir. Arayı bulmak ve çocuğa vereceğiniz görevleri yerine getirmiş olduğu taktirde bir şeyler elde edebileceğini göstermek en iyi yoldur. (Ayrıca bkz: Çocuklar teknoloji başlangıcında ne kadar zaman geçirmeli?)

6. Ona Özel Zaman Ayırmamak

Çocuklarınızla hususi olarak zaman geçirdiğiniz anlamış olur olsun.

7. Söz verip sözünü tutmamak

Çocuklar verilen lafları unutmazlar, bu yüzden geçiştirmek için katiyen laf vermeyin. Örneğin bir avmsinde gezerken görüp istediği bir oyuncağı “sonra alacağız” ya da “dönüşte alacağız” şeklinde geçiştirmeyin. Eğer almayacaksanız ona anlatarak alamayacağınıza ikna edin.

8. Başkalarının Yanında Eleştirmek

Çocuklar kıyaslamak başkalarının yanısıra azarlamak onların öz itimatını ciddi şekilde sarsar bunlara özelikle dikkat edin.

 

9. Sözünü Kesmek ya da Dinlememek

Çocuk eğitiminde maksimum meydana getirilen hatalardan öteki ise çocuğun bir şey anlattığı esnada sözünü kesmek, ya da anlatmamasını istemektir. Kaç yaşlarında olursa olsun, ne anlatırsa anlatsın, anlattığı şey sıkıcı da olsa onu dinlemeyi, sözünü kesmemeye itina göstermeyi unutmayın.

Metpamid Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir