Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Gözü kaynak almasına ne iyi gelir? Bitkisel Yöntem

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir? Bitkisel Yöntem

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 6 dk okuma süresi
711 0
Gözü kaynak almasına ne iyi gelir

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir? Kaynak alan göze iyi gelen şeyler nelerdir? Bitkisel Tedavileri

Kaynak işi ile ekmeğini kazanan kişilerin sık sık karşılaştığı problemlerden birisi de gözü kaynak alması durumudur. Gözü kaynak almasına ne iyi gelir? Kaynak alan göze ne iyi gelir? Gözü kaynak alması durumu, kaynak uygulaması esnasında gerekli önlemler alınmadığında, gözlerin oluşan ışığa direkt olarak maruz kalması sonucu oluşur. Işık kaynağı olarak çok güçlü olan kaynak makinası insan gözünün hassas olmasının sonucunda geçici olarak bulanık görme ve şiddetli göz ağrısı yaşanmasına neden olmaktadır.

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
Kaynak alan göze ne iyi gelir

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir?

Gözler, kaynak işleminde bir dizi olumsuz etkiye maruz kalabilir. Özellikle korunmasız kaynak işlemleri, gözler için büyük bir tehdit oluşturur. Kaynak sırasında oluşan yoğun ışık, gözün koruyucu tabakasına zarar verebilir. Ayrıca, kaynak dumanının etkisiyle gözler de olumsuz etkilenebilir. Bir kişi gözlerini kaynak yaparken veya kaynak dumanına maruz kaldığında, bu durumdan kurtulması genellikle ancak 24 saat sonra mümkün olur.

GÖZÜ KAYNAK ALMASINA İYİ GELEN BİTKİSEL YÖNTEMLER NELERDİR?

Kaynak alan göze ne iyi gelir sorusu sıklıkla karşılaştığımız ve bu durumla karşılaşanların bitkisel tedavi arayışı sürekli devam etmektedir. Sizler için maddeler halinde nelerin iyi geldiği, nasıl uygulamamız gerektiğini anlatacağımız rehberimizi okumaya devam edelim.

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
 • Buz küpü uygulamak

Gözü kaynak almasının belirtilerinin arasında gözde şiddetli ağrı, bulanık görme, gözde batmadır. Yapmamız gereken buz dolabımızın buzluk kısmından çıkartacağımız buz küplerini temiz enfeksiyonu arttıramayacak bir atlet vb. kumaşın içerisine koyup gözlerimize sarabiliriz. Bunun sonucunda gözlerimizde olan ağrı, kızarıklık ve batma hissini azaltacak rahatlama hissine hızlıca kavuşacaksınız.

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
 • Patates uygulamak

Patates, gözü kaynak alması durumunda kullanılan en etkili doğal yöntemlerin bir tanesidir. Kaynak sebebi ile gözünde batma şiddetli ağrı yaşayan kişilerin patates uygulamasının faydasını gördüklerini bildiriyorlar. Patatesleri soyup yuvarlak dilimler haline getirelim sonra gözümü kapatacak şekilde yerleştirelim üzerine tülbent vb. malzeme ile kapatalım. Dikkat etmemiz gereken nokta patates sulanmaya başlarsa ve soğukluk hissi azalırsa yenilememiz gerekmektedir.

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
 • Salatalık uygulamak

Kaynak alan göze yaptığımız bütün uygulamaların asıl amacı soğuk ve nemli tutmaktır. Bu uygulamalardan biriside salatalık uygulama yöntemidir. Salatalık uygulaması da patates uygulamasında belirttiğimiz gibi yuvarlak dilimler haline getirip gözümüze kapatalım isterseniz aynı şekilde tülbent vb. malzemelerle kapatıp bekleyelim bu uygulama sayesinde kaynaktan oluşan ağrı hissiyatı azalacak ve gözlerinizde rahatlama hissedeceksiniz.

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
 • Poşet çay uygulaması

Bildiğimiz poşet çay kaynak alan göze nasıl iyi gelir diye soracaksınız. Çay antioksidan özellikler taşıyan bir bitkidir. Direkt olarak çayı uygulamamız sorun yaratabilir. Ama uygulama için poşet çay ideal bir üründür. Çay uygulaması için 2 adet poşet çayı kaynar suya atalım 5 dakika demleyelim, sonrasında poşet çaylarımızı çıkartıp iyice durulayalım ve buzluğumuza atalım. Poşet çaylarımızın donması ile tülbent içine koyup göz kapaklarımızın üstüne yerleştirip rahatlama hissi geçene kadar uygulayalım. Bu uygulamada dikkat etmemiz gereken en önemli husus gözlerimizin içine çayın kaçmasına engel olalım.

 • Yoğurt uygulaması

Yoğurt, kaynak alan göze ne iyi gelir sorumuza en güzel cevaplardandır. Ağrı için etkili olan yoğurt uygulaması için soğuk halde bulunan yoğurttan birer kaşık olacak şekilde göz kapaklarımıza sürüp, rahatlama hissi azalana ve ağrının dindiğini hissettiğimiz ana kadar (20 dk geçmemeli) gözlerimiz kapalı şekilde bekleyelim. İşlem sonunda yüzünüzü su ile yıkayın.

Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
Gözü kaynak almasına ne iyi gelir
 • Süt uygulaması

Süt uygulaması biraz çay uygulamasına benzese de atacağımız adımlar farklıdır. Süt doğal bir besin olarak hayatımızda yerini almaya devam etmektedir. Kaynak işleminin gözümüzde oluşturduğu ağrı ve yanma hissine karşı evimizde uygulayabileceğimiz etkili çözümlerdendir. Uygulamada dolabımızdan çıkarttığımız süte pamuğumuzu batıralım ve göz kapaklarımıza sürmeden temas ettilerim. Bu sayede gözümüzde oluşan ağrı, yanma ve kuruluk hissini azaltacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir