Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Din
 4. »
 5. Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua

Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua

BilgifreshDua BilgifreshDua - - 6 dk okuma süresi
98 0
Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua

Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua – Borcunu ödemeyen kişi için Allah’a el açarak okunabilecek ve bu konuda yardım istenebilecek pek çok dua bulunmaktadır. Maddi sıkıntılar ve alacakların tahsil edilememesi, pek çok kişinin hayatını strese ve üzüntüye boğabilmektedir.

Ancak bu tür durumlarda birinden paranı almak için okunacak dua, özellikle verdiği parayı bir türlü geri alamayan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Birinden parasını geri almak isteyenler için en etkili dualar arasında şu bulunmakta ve alimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Ameliyata Girerken Okunacak Zikir başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

 • De ki: Ey mülkün sahibi Allah’ım, dilediğine mülkü verirsin ve dilediğinden mülkü çekip alırsın, dilediğini aziz kılarsın, dilediğini zelil edersin; hayır senin elindedir. Gerçekten sen, her şeye kadirsin.

Al-i İmran Suresi’nin 26. ayetine dayanan bu duanın namaz sonrasında okunması önerilmekte ve birine verdiğin parayı geri almak için dua olarak Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da önerilmektedir.

Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua Hangisidir?

Borç verme ve alma insan ilişkilerinin önemli bir parçasıdır. Bazen borç verdiğimiz kişiler çeşitli sebeplerden dolayı borcunu geri ödeyememekte veya bilerek ödememektedir. Özellikle de bu durum hem maddi sıkıntılara yol açabilmekte hem de iki kişi arasındaki ilişkileri zedeleyebilmektedir.

Borcunu ödemeyen kişiye okunacak dua ise iletişim ile bir sonuç elde edemeyen ve verdiği borcu geri alamayan kişilerin tek çıkış noktası olmakta ve Allah bu konuda imanlı kullarına yardımcı olarak kişinin borcunu ödemesine vesile olabilmektedir.

Borcunu ödemeyen kişiye okunacak en etkili dualar arasında şunlar yer almaktadır.

 • Fetih Suresi 18. Ayet
 • Bakara Suresi 280. Ayet
 • Saff Suresi 2. Ayet

Dua okurken samimi ve ihlaslı olmak önemlidir. Dua okumadan önce abdest almak ve namaz kılmak, duanın daha faziletli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca duanın kabul olması için sabırlı olmak ve Allah’a tevekkül etmek gerekmektedir.

Hakkını Yiyenden Hakkını Alma Duası

Hakkını yiyenden hakkını almak insanoğlunun en temel haklarından biridir. Hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız, hakkınızı geri alabilmek için dua ve tevekkül yoluyla Allah’a sığınmanız ve yardım dilemeniz gerekmektedir.

Hakkınızı yiyenden hakkınızı almak için dua ederken, samimi ve ihlaslı olmanız önemlidir. Allah’a güvenmeniz ve onun adaletine inanmanız gerekmektedir. Hakkını yiyenden hakkını alma duası örnekleri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).
 • La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim.

Birinden Hakkını Almak İçin Okunacak Dua

Birinden hakkını almak için okunacak dua arayan kişiler için faziletleri ile hakkını almak isteyenlerin Allah’ın izniyle hakkına kavuşmasına vesile olan pek çok etkili dua bulunmaktadır. Hakkınızı aramak için okunabilecek dualar arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Ya Hayyü Ya Kayyum! (70 kere)
 • Ya Adil! (100 kere)
 • Ya Zalimün ente rabbüna! (100 kere)
 • Hasbunallah ve ni’mel vekil. (33 kere)
 • Allahümme inni es’elüke ya zel-celali vel-ikram, ya hayyu ya kayyum, innî es’elüke bi-ismi-ke-l-a’zam, en terzüqni hakkı min (hakkınızı gasp eden kişinin ismi). (3 kere)
Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua
Birinden Paranı Almak İçin Okunacak Dua

Para Gelmesi İçin Hangi Sure Okunur?

Maddi sıkıntılar ve para problemleri hayatımızın her anında karşımıza çıkabilen unsurlardır. Özellikle bu tür durumlarda manevi desteğe yönelmek ve dua etmek birçok kişi için huzur ve umut kaynağı olmaktadır.

Para gelmesi için okunabilecek bazı sureler ve dualar mevcuttur. Para gelmesi için hangi sure okunur? Sorusuna yanıt olarak; Okunacak en etkili sureler arasında şunlar yer almaktadır.

 • Kafirun Suresi
 • Vakıa Suresi
 • Yasin Suresi
 • Fetih Suresi
 • Duha Suresi

Video Kaynağı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir