Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Din
 4. »
 5. Ameliyata Girerken Okunacak Zikir

Ameliyata Girerken Okunacak Zikir

BilgifreshDua BilgifreshDua - - 6 dk okuma süresi
319 0
Ameliyata Girerken Okunacak Zikir

Ameliyata Girerken Okunacak Zikir – Ameliyat her ne kadar günümüzde oldukça yaygın bir tıbbi işlem olsa da, insanda ister istemez bir endişe ve korku uyandırabilmektedir. Özellikle bu endişeyi ve korkuyu yenmek için birçok hasta ameliyata girmeden önce zikir çekmeyi tercih etmektedir. Peki, Ameliyata Girerken Okunacak Zikir hangisidir ve nasıl okunmalı?

Ameliyata Girerken Okunacak Zikir Hangisidir?

Ameliyata girerken okunacak zikir arayan kişiler, özellikle şu zikirleri çekerek ameliyatın Allah’ın izniyle çok iyi geçmesini sağlayabilmektedir.

 • Ayetel Kürsi, Kuran-ı Kerim’in en faziletli ayetlerinden biridir. Koruyucu ve şifalı bir dua olarak kabul edilir. Ameliyata girmeden önce 7 veya 21 kere okunması tavsiye edilmektedir.
 • Fatiha Suresi, Kuran-ı Kerim’in ilk suresidir. Şifa ve bereket kaynağı olarak kabul edilmektedir. Ameliyata girmeden önce 7 veya 41 kere okunması tavsiye edilmektedir.
 • İhlas Suresi, tevhidin en güzel ifadelerinden biridir. Ameliyata girmeden önce 3 veya 7 kere okunması önerilmektedir.
 • Felak ve Nas Sureleri de Allah’ın korumasına sığınma dualarıdır. Ameliyata girmeden önce 3 veya 7 kere okunması tavsiye edilmektedir.

Ameliyata Girerken Okunacak Dua

Ameliyat insan hayatının en kritik ve stresli anlarından biridir. Özellikle bu süreçte, tıbbi müdahalenin yanında manevi desteğe ihtiyaç duymak da oldukça doğaldır. Ameliyata girecek hastalar için dua etmek, hem kendilerine hem de yakınlarına umut ve güç vermektedir.

Sevgiliyle Aradaki Soğukluğu Gidermek İçin Dua başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Ameliyata girerken okunacak dua için kişisel tercihe göre Kuran’dan ayetler, dualar veya niyazlar okunabilmektedir. Önemli olan duanın içtenlikle ve samimiyetle yapılmasıdır. Ancak ameliyata girecek olanlar için alimler tarafından önerilen dualardan biri şöyledir.

 • Allahümme Rabbena.
 • Ezhibi l-be’se, işfi, enteş-şafi.
 • La, şifaen illa şifaüke, şifaen la yuğadiru sekamen.

En Büyük Şifa Duası Nedir?

En büyük şifa duası nedir? Sorusuna yanıt olarak; En büyük şifa duası, Kuran-ı Kerim’de yer alan Ayetel Kürsi’dir. Ayetel Kürsi’nin birçok fazileti bulunurken, bunlardan biri de şifa bulmaktır. Ayetel Kürsi’yi okumak için önce abdest almanız ve sessiz bir ortamda oturmanız önerilmektedir.

Ayetel Kürsi’yi 7 kere okuduktan sonra ellerinizi açarak dua edebilir ve Allah’tan şifa dileyerek tez vakitte sağlığınıza kavuşmak için Allah’tan yardım isteyebilirsiniz. Ayetel Kürsi okunuşu şöyledir.

 • Bismillahirrahmânirrahîm.
 • Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm,
 • lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
 • lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard,
 • men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
 • ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
 • velâ yü-hîtûne bi’şey’im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
 • velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.
Ameliyata Girerken Okunacak Zikir
Ameliyata Girerken Okunacak Zikir

Hastalar İçin Hangi Dua Okunur?

Hastalar için okunabilecek birçok dua bulunurken, özellikle pek çok kişi gerek kendileri gerek hasta yatağındaki yakınları için hastalar için hangi dua okunur? Sorusuna yanıt aramaktadır. Özellikle hastalar için en etkili dualar arasında şunlar bulunmaktadır.

 • “Ey insanların Rabbi olan Allah’ım! Hastalığı gider, şifa veren Sensin. Senden başka şifa veren yoktur. Her derde deva olacak bir şifa ver.”
 • “Ya Allah, Ya şafi, Ya Kerim, Ya Rahim. Bizi her türlü hastalıktan ve dertten şifa ver.”
 • “Allah’ım, şifa hazinelerinin sahibi Sensin. Şifayı kuluna ihsan et.”

Hastalar için dua ederken hastanın ismini de zikretmeniz tavsiye edilmektedir.

Yoğun Bakımda Yatan Hasta İçin Hangi Dua Okunur?

Yoğun bakımda yatan hasta için hangi dua okunur? Sorusuna yanıt olarak; Yoğun bakımda yatan bir hasta için okunabilecek dualar yukarıda yer alan dualar ile aynıdır. Ayrıca hastanın şifa bulması için dua eden kişilerin de sabırlı olması ve Allah’a tevekkül etmesi önemlidir. Ancak özellikle Felak ve Nas surelerinin sürekli olarak ameliyat öncesi okunması Allah’ın kulunu korumasını sağlamaktadır.

Din kategorimizde ilginizi çekebilecek farklı içeriklere de göz atabilirsiniz.

Video kaynağı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir