Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yüz görümlüğü Nedir, Ne Takılır?

Yüz görümlüğü Nedir, Ne Takılır?

Bilgifresh Bilgifresh - - 3 dk okuma süresi
1408 0
yüz görümlüğü

Yüz görümlüğü Nedir?

Türk örf ve adetlerinden olan Yüz görümlüğü Damadın gelini görmek için geline vermesi gereken hediye anlamına gelmektedir. Bu hediyelerin amacı Evliliğin bereketli olması ve gelinin zor gün günler için yedek akçe olarak kullanması için takılır.

Düğünler, sevdiklerinizle bir araya gelerek mutluluğu paylaştığınız özel günlerdir. Yüz görümlüğü ise bu anların içerisinde damadın gelini görmesi için yerine getirmesi gereken yükümlülüğüdür. yazımızın devamında sizler için birçok konuya açıklık getirdik hadi devam edelim…

Yüz Görümlüğü Olarak Neler Takılır?

Hediyeler genellikle Altın’dan oluşmaktadır. Hediyenin miktarı veya değeri kişinin ekonomik durumuna göre değişmektedir. Bu hediyelere örnek olarak Gerdanlık, Tam Altın, Yarım Altın, Altın künye, Bilezik gösterilebilir.

Amaç adetlerin yerini bulması olduğundan, düğün sonrası ekonomik olarak etkilenmemek adına daha uygun hediyelerin seçimi Yeni Aile kurmuş bireyler doğru olacaktır.

Yüz görümlüğü Nedir
Yüz görümlüğü Nedir

 

Yüz Görümlüğü Ne Zaman Takılır?

Adetler yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Genellikle düğün sonrası her şey olup bittikten sonra Gelinle Damat odasına geçince damat gelinin duvağını açmadan önce Hediyesini takdim eder gelinde bu hediyeden sonra yüzünü damada gösterir. Kimi yörenin adetlerinde hediye geline takılırken yanlarında evli bir kadının olması gerekir. Kimi adetlere göre ise düğün yerinde duvağın açılması için verilir?

 

Yüz Görümlüğü Kim Tarafından Takılır?

Genellikle Damat tarafından takılan hediyeler. Yöresel adetlere göre değişim gösterebilir. Birçok yerde damat taksa da Annenin hediyeyi vermesi de normal karşılanmaktadır. Damadın annesi yoksa teyzesi anneannesi , babaannesi gibi aile büyüklerinin de takması hoş görülmektedir.

Bu tarz gelenekler Türk toplumunun yıllar boyunca süre gelen kültürel birikiminin sonucunda ortaya çıkmıştır. Bizim üzerimize düşense kültürümüze sahip çıkmaktır. Aradığınız başka bir konu soru varsa sitemizi ziyaret etmeye devam edebilirsiniz. Kalın Sağlıcakla…

Yüz Görümlüğü Olarak Neler Takılır

SSS3

1- Yüz görümlüğü olarak ne takılır? Damadın maddi gücüne göre değişiklik gösteren bir durumdur. Genellikle tercih edilen hediyeler; Altın bilezik, Cumhuriyet Altını, Ata Altın veya çeyrek altınlardan oluşan 5’i bir yerde olarak cevaplanabilir.

2- Yüz görümlüğünü kim takar? Toplumda genel görüş, yüz görümlüğü damat tarafından takılması yönündedir. Fakat bazı kültürlerde damadın annesi tarafından da takıldığı bilinmektedir.

3- Yüz görümlüğü pahalı mı olmalı? Unutmayın ki bütün bu paralar sizin veya ailenizin bütçesinden ayırdığı paralardır. Bütçenizi zorlamadan adetleri yerine getirmek, evliliğin selameti için çok önemlidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir