Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uykusuzluğun neden olduğu 8 sağlık problemi

Uykusuzluğun neden olduğu 8 sağlık problemi

Bilgifresh Bilgifresh - - 4 dk okuma süresi
806 2
uyku

Yetişkinler için ideal uyku süresi bilinmiş olduğu suretiyle 7 ile 9 saat arasında değişmektedir. Bu süreyi olması ihtiyaç duyulan saatlerde geçiremediğimiz takdirde çoğu sağlık sorunu ile yüz yüze gelebiliriz. İş ve toplumsal hayatınızı da bu uykusuzluk probleminden etkilenebilir. Unutmayın ki iyi bir uyku zihninizi dinlendirir ve bedeninizi diri tutar. Günlük egzersiz yaparak iyi bir uyku çekebilirsiniz. Aşağıda uykunuzu iyi alamadığınızda ortaya çıkabilecek 9 sıhhat problemini siz kıymetli okuyucularımız için ele aldık. Bu problemleri devamlı olarak yaşadığınızı hissediyorsanız sizde de uyku sorunu olduğu anlamına gelmektedir.

İçindekiler

1. Uykusuzluğun oluşturduğu promlemlerden Cilt problemleri

Eğer iyi uyku çekemiyorsak, cildimiz de bunu hızlıca reaksiyon verebilir. Yapılan araştırmalara göre azca uykuyla vücutta sivilce çıkması arasında bir bağ bulunduğunu gösteriyor.  Uykusuzluk, bağışıklık sistemimizi etkiliyor ve vücudumuzu çoğu hastalığa aleni hale getirebiliyor.

2. Uykusuzluğun oluşturduğu prblemlerden Göz Çevresindeki Kötü Görüntü

Uyku sorunu gözlerimizde kızarıklığa, şişliğe, koyu halkalar ve göz altı torbaları oluşmasına niçin olur. Araştırmalara göre, azca uyuyan kişilerde daha çok kırışıklık, çizgi, şişlik ve sarkma olduğu belirleme edilmiştir. (Ayrıca bkz. Göz sağlığı için tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdalar)

3- Alınan Aşırı Kilolar

İyi uyuduğunuzda, vücudunuz açlığınızı denetim eden leptin ve ghrelin adında hormonları doğru şekilde denetim eder. Bu hormonlar şayet vücut tarafınca kafi ölçüde salgılanmaz  ise açlığınızı denetim edemeyebilirsiniz ve aşırı kilo alabilirsiniz.

4. Aşırı Yemek Yeme İsteği

Uykusuz bir geceden sonrasında sağlıksız, abur cubur ya da fast-food seçimi yemeklere daha çok yeme talebi içinizde uyabilir. Bu da sizin sağlığınızın bozulmasına niçin olabilir

5. Kafein İsteği Artar

Uykusuz bir gecenin sonrasında gün içerisinde uykunuzu hafifletmek için bolca kahve içme isteğinde olabilirsiniz. Bu da sizi ertesi gece daha uykusuz kalmanıza vesile olabilir ve sağlığınızın bozulmasına niçin olur.

6. Sinirlilik Halinde Artış

Sinirlilik iyi alınmayan bir uykunun asli göstergelerinin başlangıcında yer alır. Gün içerisinde huzurunuzun bozulmasına ve olmadık tartışmalara girerek lüzumsuz strese niçin olabilir. O yüzden iyi bir uyku sıhhatli bir gün.

7- Depresyona Sebep Olabilir

Depresyon uyku düzensizliği ve azca uykuyla yakından ilişkili olduğu ilmi olarak kanıtlanmıştır. En kötüsü, kifayetsiz uyku depresyona, depresyon da azca uykuya niçin olur. Yani aralarında karşılıklı bir kısır döngü vardır. Psikolojinizi güvenliğini sağlamak için, uykunuza dikkat edin.

 

 

8. Odaklanma Problemi

Günlük olması ihtiyaç duyulan uykunuzdan iki saat bile feragat ederseniz, odaklanma ve bellek problemleriyle yüz yüze kalabilirsiniz. Bu da iş, aile ve toplumsal hayatınızı da etkileyebilir.

İlgili Yazılar

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir