Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Empati Nedir Ve Sempati İle Farkları Nelerdir?

Empati Nedir Ve Sempati İle Farkları Nelerdir?

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 3 dk okuma süresi
531 0
Empati Nedir

Empati Nedir Ve Sempati İle Farkları Nelerdir?

Empati Nedir ve sempati ile farklarını merak ediyorsanız yazımıza hoşgeldiniz. Empati kelimesinin genel bir tanımı kesin olarak belirlenmemiştir. Farklı kaynaklar, empatinin tam olarak ne anlama geldiği konusunda çeşitli görüşler sunarlar. Ancak özetlemek gerekirse, empati, bir kişinin kendi duygu ve düşüncelerini bir kenara bırakarak, başka birinin inançlarını, isteklerini ve özellikle duygularını anlayabilme yeteneğini ifade eder. Empati, gözlem temelli bir beceridir; başka bir kişinin yaşadığı durumu veya hissi anlamaya veya tahmin etmeye dayanır. Bu yetenek genellikle “sempati” ile karıştırılmaktadır.

Empati, duyguları birlikte yaşamak anlamına gelirken, sempati ise duyguları birinin yerine yaşamak anlamına gelir. Empatide başkasının duygularını tahmin ederken, sempatide onları doğrudan hissederiz. Sempatide odak noktamız, sempati duyulan kişinin “iyiliği”dir. Özellikle bakım hizmeti verenlerde, sempati sık görülür.

Bazen empati, sempatiye dönüşebilir. Örneğin, birisi tehdit altında ise ve ona koruma veya yardım etme dürtüsü doğarsa, Empatik yaklaşımdan sempatik bir tavır’a geçilebilir. Ancak, literatür hem kişisel hem de profesyonel yaşamda empatiyi tercih etmenin, hem kişi için hem de karşıdaki için daha işlevsel olduğunu savunmaktadır.

Empati Nedir?

Bebekler üzerindeki araştırmalar, empati yeteneğinin doğuştan yüksek olduğunu gösterse de, uygun koşullarda hızla kaybedilebilen bir yetenek olduğunu ortaya koymaktadır. Empati yeteneğini sonradan kazanmanın yolu; açık uçlu sorular sormak, yavaş ve düşünceli hareket etmek, yargılardan kaçınmak, kendi davranışlarımızı anlamaya çalışmak, geçmiş deneyimlerden öğrenmek, olayları akışına bırakmak ve hem kendimize hem de karşımızdakilere belli sınırlar koymaktır.

Empati Nedir
Empati Nedir

Empati ile ilgili sözler Ve Deyimler

  • Bugün bana ise yarın sana.
  • Gülme komşuna gelir başına.
  • İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.
  • Ayakkabılarım olmadığı için üzülürdüm. Ta ki sokakta ayakları olmayan adamı görene kadar.
  • Empati kurarken karşımızda ki kişi ile aynı olayı yaşamış olmamız şart değildir. Empati olayları yaşamayı değil, anlamayı ifade eder.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir