Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yemek
  4. »
  5. Köftenin Yanına Ne Gider

Köftenin Yanına Ne Gider

Bilgifresh Bilgifresh - - 3 dk okuma süresi
643 0
Köftenin Yanına Ne Gider

Köftenin Yanına Ne Gider Bugün sizlere köftenin yanına yakışacak içecek ve yemeklerden bahsedeceğim. Köfte, Türk mutfağının en sevilen ve en yaygın yemeklerinden biridir. Köfteyi ızgara, fırın, tava ya da sulu olarak yapabilirsiniz. Ama köfte tek başına yetmez, yanında lezzetli ve uyumlu bir içecek ve yemek de olmalıdır. Peki köftenin yanına ne gider? İşte size birkaç öneri:

– Ayran: Köftenin yanına en çok yakışan ilk içecek tabii ki ayran, buna kimsenin itirazı olacağını düşünmüyorum. Hepimiz evde, ellerimizle yoğurt ve suyu karıştırıp ayranı kolaylıkla hazırlayabildiğimize göre geçelim köfteli bir menüye yakışacak en lezzetli ikinci içeceğe…

köftenin yanına ne gider
köftenin yanına ne gider

– Şalgam: Köfte ile birlikte tüketebileceğiniz bir diğer içecek ise şalgamdır. Şalgam, turp suyu, havuç ve baharatlardan oluşan ferahlatıcı bir içecektir. Özellikle acılı köftelerin yanında şalgam çok iyi gider. Ama dikkat edin, fazla kaçırmayın!

köftenin yanına ne gider
köftenin yanına ne gider

– Piyaz: Köfte ile birlikte sunabileceğiniz yancı lezzetlerden biri de piyazdır. Kuru fasulye, soğan, maydanoz, limon suyu ve zeytinyağından oluşan piyaz, köftenin lezzetini tamamlar. Piyazı isterseniz hardal ya da sirke ile de tatlandırabilirsiniz.

-Pilav: Köfte pilav, Türk mutfağının sevilen yemeklerinden biridir. Köfte için kıyma, soğan, ekmek içi, baharat ve maydanoz kullanılır. Pilav için pirinç, su, tuz ve yağ gerekir. Köfteler kızartılır veya fırınlanır. Pilav ise tencerede pişirilir. Köfte pilav servis yaparken üzerine sos veya salata eklenebilir.

köftenin yanına ne gider
köftenin yanına ne gider

– Patates Kızartması: Köftenin yanında patates kızartması da vazgeçilmezdir. Patatesleri elma dilimi ya da çubuk şeklinde kesip kızartabilirsiniz. Patates kızartmasını farklı baharatlarla da lezzetlendirebilirsiniz. Ama yağı fazla kaçırmamaya dikkat edin!

köftenin yanına ne gider
köftenin yanına ne gider

– Salata: Köftenin yanında salata da olmazsa olmazdır. Marul, domates, salatalık, havuç gibi sebzelerden oluşan salata, köftenin ağırlığını hafifletir ve sindirimi kolaylaştırır. Salatayı limon suyu, zeytinyağı, tuz ve istediğiniz baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

köftenin yanına ne gider
köftenin yanına ne gider

Bu yazımda sizlere köftenin yanında uyumlu olacak içecek ve yemeklerden bahsettim. Umarım beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir