Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Rotavirüs Tanımı Nedir? 2023

Rotavirüs Tanımı Nedir? 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 3 dk okuma süresi
610 1
Rotavirüs

Rotavirüs , özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüstür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl 5 yaşın altındaki yaklaşık 215 bin çocuk rotavirüs enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ağızdan dışkı yoluyla veya hasta kişilerle temas yoluyla bulaşır. Virüs, bağırsaklarda iltihaplanmaya ve sıvı kaybına yol açar.

Rotavirüs

Rotavirüs belirtileri

Belirtileri arasında ateş, kusma, sulu ishal, karın ağrısı ve halsizlik sayılabilir. Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan 1-3 gün sonra ortaya çıkar ve 4-8 gün sürer. Tanı, dışkı örneğinde virüsün tespit edilmesiyle konulur.  Spesifik bir tedavisi yoktur. Tedavinin amacı, sıvı kaybını önlemek ve semptomları hafifletmektir. Bunun için bol sıvı alımı, oral rehidrasyon solüsyonu, ateş düşürücüler ve beslenmeye devam etmek önemlidir.

Rotavirüs virüsünden korunmanın yolları

Korunmanın en etkili yolu aşılamadır. Dünya Sağlık Örgütü, tüm ülkelerde rotavirüs aşısının ulusal bağışıklama programlarına dahil edilmesini tavsiye etmektedir. Aşı, bebeklere ağızdan verilen canlı zayıflatılmış bir virüstür. Aşı, rotavirüs enfeksiyonunu tamamen önlemese de, hastalığın şiddetini ve komplikasyonlarını azaltmaktadır. Ayrıca iyi hijyen uygulamaları, ellerin sık sık yıkanması, hasta kişilerden uzak durulması ve ortak kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi de bulaşmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Rotavirüs, özellikle küçük çocuklarda ishal, kusma ve ateş gibi belirtilere neden olan bir virüstür. Aşı, bebeklerin ilk 6 ayında iki veya üç doz olarak verilir. Aşılanmış olsun veya olmasın, Bulaşmasını önlemek için bazı önlemler almak gerekir. Bunlar şunlardır:

– Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın, özellikle tuvalet kullanmadan veya bebeğin bezini değiştirmeden önce ve sonra.
– Bebeğinizi emziriyorsanız, emzirmeye devam edin. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon riskini azaltır.
– Bebeğinizin biberonunu, emziğini ve oyuncaklarını temiz tutun. Bulaşık makinesinde yıkayın veya kaynar suda dezenfekte edin.
– Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin ve kirli bezleri kapalı bir çöp kutusuna atın. Bezinizi değiştirdiğiniz yeri dezenfekte edin.
– Rotavirüs enfeksiyonu geçiren biriyle temas ettiyseniz veya enfeksiyon belirtileri gösteriyorsanız, bebeğinizden ve diğer kişilerden uzak durun. Doktorunuza danışın ve tedavi alın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir