Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Din
  4. »
  5. Kremasyon odası nedir? İnsanlar Neden Kül Olmak İster?

Kremasyon odası nedir? İnsanlar Neden Kül Olmak İster?

Bilgifresh Bilgifresh - - 3 dk okuma süresi
533 1
Kremasyon odası nedir

Krematoryum odaları Budizim, Katolik Hristiyanlıkta cenaze yakma işlemleri için kullanılan odalardır. Kremasyon odası nedir olarak aransa da bilmeyenler için Kremasyon Krematoryum odalarında yapılan ceset yakma işleminin adıdır.

KREMASYON ODASI NEDİR?

Kremasyon, bazı Dinlerde veya inançlarda ölümden sonra bedenin temizlenmesi veya saygı gösterilmesi için bir yöntemdir. Kremasyon işlemi sanıldığı kadar kolay değildir. Özel yapılmış krematoryum odalarında fırınlara özel tabutlarda yerleştirilen cesetler, yüksek ısı ile birlikte uzun süren işlem sonunda kül haline gelmektedir.

Kremasyon işleminin sona ermesi ile kül haline gelen ceset, Özel kavanozlarda Aile yakınlarına teslim edilmektedir. Bu külleri kimi aileler saklamayı tercih eder, Kimisi de doğaya saçmayı doğa ortamına bırakmanın özgürlüğüne kavuştuğuna inanan insanlar vefat eden kişinin ruhunun serbest kalması için doğa ortamına saçıldığı bilinmektedir.

KREMASYON İŞLEMİ NEDEN YAPILIR?

100 Yıllardır süre gelen bu gelenek insanların dini inançlarının bir gerekliliği olarak görülmüştür.

Peki ya Kremasyon işlemi neden yapılır? Hinduizm’de cenazeler Krematoryum odalarında yakılmazlar doğa ortamında açık alanda yakmayı tercih etmişlerdir. Katolik Hristiyanlar ise bu geleneği geliştirerek daha uygun olan bir biçimde krematoryum odalarında kremasyon işlemine dönüştürmüşlerdir.

Kremasyon odası nedir
Kremasyon odası nedir

KREMASYON İŞLEMİ İÇİN NELER GEREKİYOR?

Kremasyon, ölen bir kişinin cesedinin yüksek sıcaklıkta yakılarak küle dönüştürülmesi işlemidir. Kremasyon için bazı belgeler ve izinler gereklidir. Bunlar arasında ölüm belgesi, kremasyon izni, krematoryum sözleşmesi ve cenaze hizmetleri sözleşmesi sayılabilir. Ayrıca, kremasyon işlemi için uygun bir tabut veya krematoryum odası gereklidir. Kremasyon işlemi sonrasında küller, aileye veya vasiye verilir. Külleri saklamak veya dağıtmak için çeşitli seçenekler vardır. Örnek vermek gerekirse, külleri bir urna içinde tutmak, bir mezarlıkta gömmek, bir anıtta sergilemek veya doğaya bırakmak gibi. Yöntemler izlenebilir.

Kremasyon odası nedir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİCEK YAZIMIZ >> Tarihsel Gelişimleriyle Modernizm nedir?

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir