Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Niteleyici Sözcük Nedir? Kısaca Anlamı ve Örnekleri

Niteleyici Sözcük Nedir? Kısaca Anlamı ve Örnekleri

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 3 dk okuma süresi
1034 0
Niteleyici Sözcük Nedir

Niteleyici Sözcük Nedir? Sözcüklerin Önemi ve Etkisi

Niteleyici sözcük nedir? Nesnenin veya kişinin nasıl göründüğünü, nasıl hissettiğini veya nasıl davrandığını anlatmamıza yardımcı olan Türkçe dilinin ahenklerindendir. Günlük hayatımızda düzenli olarak kullandığımız niteleyici sözcükler çokça şekilde niteleme sıfatları ile oluşur.

Niteleyici sözcük Ne Demek? Örnekleri

Kısa örneklere Mavi Balon, Siyah Ayakkabı, Yeşil Araba Niteleyici sıfatların en çok kullanılanı renk olarak nitelenmekte farklı örnekler verecek olursak; Uzun ağaç, Kare Masa, Dikdörtgen Masa, Kırışık Gömlek, Kısa kollu gömlek, Uzun kablolu şarj aleti

Daha iyi anlamanız için bir başka örneğimiz;

Bir köpeği tanımlamak için “sevimli” bir sözcük kullanabiliriz. Çünkü çoğu insan köpekleri sevimli bulur. “Kocaman kulaklı, uzun kuyruklu, sevimli bir köpek” dediğimizde, köpeğin nasıl göründüğü hakkında daha fazla bilgi vermiş oluruz. Bu niteleyici sözcükler, köpeğin özelliklerini daha iyi ifade etmeye yardımcı olur.

Niteleyici Sözcük Örnekleri
Niteleyici Sözcük Örnekleri

Paragrafta Niteleyici Sözcük Nasıl Kullanılır?

Paragrafta kullanılan niteleyici sözcükler anlatılmak istenen olay veya durumu daha belirgin hale getirmek için kullanılır. Okuyucunun algılamasını ve belirtmek istenen şeyin gözünde canlanacak şekilde anlatıma yardımcı olur. Paragraflarda da niteleyici sözcük ana sözcüğün önüne eklenir ve niteleme yapar

Örnek olarak;

Kırmızı renkli meyvelerle dolu bir sepet” cümlesini kuralım, bu cümlede bu sepetin içinde parlak ve farklı renklerde meyveler olduğunu düşünürsün, değil mi? İşte burada “Kırmızı renkli” sözcüğü, sepetin içindeki meyveleri daha iyi tanımlamak için kullanılan bir niteleyici sözcüktür.

Niteleyici Sözcük Nedir? Kullanmanın İletişimde Faydaları

Niteleyici sözcük Nedir? Bu Sözcükleri kullanarak dilimizi daha renkli, daha canlı ve daha etkileyici hale getiririz. Konuşurken veya yazarken, niteleyici sözcükleri kullanarak daha iyi ifade etmeyi öğreniriz. Unutmayın, dilimizi doğru kullanmak ve niteleyici sözcükleri akıllıca seçerek kullanacağımız cümlelere yerleştirmek, başkalarıyla daha iyi iletişim kurmanın önemli bir yoludur.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir