Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. Instagram keşfet sıfırlama 2023

Instagram keşfet sıfırlama 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 8 dk okuma süresi
736 0
Instagram keşfet

Instagram keşfet alanı asla elbette uygulamada maksimum vakit geçirilen alanlardan birisi. Kişinin alaka alanı ve maksimum görüntülediği içeriklere göre şekillenen keşfet alanından birtakım gönderi türlerini çıkarmak ya da keşfet kısmını sıfırlamak isteyebiliyoruz. Bu durumda Instagram keşfet alanında görmek vazgeçtiğiniz gönderileri kaldırabilirsiniz. Bu prosedürü iyi mi yaparız dediğinizi duyar gibiyim. O halde derhal Instagram keşfet sıfırlama prosedürü iyi mi yapılır, keşfet kısmından içerik kaldırma için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar nelermiş gelin beraber bakalım.

İçindekiler

Keşfet kısmından ilgilenmediğiniz içerikleri kaldırmak

Uygulamanın keşfet alanını sıfırlama prosedürü gönderilerle ilginiz olmadığını belirterek yapılmaktadır. Keşfet alanında saklanan içeriklerin başlangıcında erişkin içerikleri gelirken tercihe göre öteki paylaşım türleri de kaldırılmaktadır. Instagram keşfet kısmını sıfırlamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Instagram uygulamanızdan keşfet kısmını açın.
 • Görmek vazgeçtiğiniz ya da kaldırmak istediğiniz gönderiye matbu tutun.
 • Açılan ekranın sağ alt köşesindeki üç nokta simgesine tıklayın, oluşturulan ekrandan “İlgilenmiyorum” düğmesine dokunun.
 • Artık bu ve bu türden gönderiler keşfet kısmında çıkmayacaktır.

Alternatif olarak keşfet gönderi sıfırlama prosedürünü şöyle de yapabilirsiniz.

 • Instagram uygulamanızdan keşfet alanını açın.
 • Görmek vazgeçtiğiniz ya da kaldırmak istediğiniz gönderiyi bulun ve açın.
 • Gönderiyi açtıktan sonra sağ üst köşedeki dikey üç nokta düğmesine tıklayın.
 • Açılan ekrandan “İlgilenmiyorum” düğmesine dokunun.
 • Hepsi bu kadar! Artık bu ve bu türden gönderiler keşfet kısmında çıkmayacaktır.

Instagram keşfet sıfırlama iyi mi yapılır?

Gönderi bazlı değil de keşfet ekranını tamamiyle sıfırlamak için ise izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir;

 • Instagram programını açın.
 • Profil sayfanıza geçin.
 • Ayarlar sekmesine erişin.
 • Güvenlik sekmesinden Arama Geçmişini Temizle seçimini yapın.
 • Tümünü Temizle seçeneğini etken edin.
 • Hepsi bu kadar!

Keşfet kısmından Reels video kaldırma iyi mi yapılır?

Uygulama keşfet ekranında gönderilere ayrıca Reels, IGTV, ve video içerikleri de yer almaktadır. Keşfetten gönderi kaldırma yönteminde olduğu gibi aynı şekilde Reels içeriklerini de rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

 • Instagram uygulamanızdan keşfet alanını açın.
 • Görmek vazgeçtiğiniz ya da kaldırmak istediğiniz reels videosunu bulun ve açın.
 • Reels videosunu açtıktan sonra sağ üst köşedeki dikey üç nokta düğmesine tıklayın.
 • Açılan ekrandan “İlgilenmiyorum” düğmesine dokunun.
 • Hepsi bu kadar! Artık bu ve reels videoları keşfet kısmında çıkmayacaktır.

Instagram keşfet içerikleri neye göre belirleniyor?

Instagram keşfet monitörü görünümü.

Bilindiği suretiyle Instagram’ın keşfet alanındaki içerikler tamamiyle kişinin alaka alanına göre gelmektedir. Siz daha fazla otomobil videoları ve gönderilerine bakıyor ve daha fazla o türden içerikleri olan sayfaları takip ediyorsanız sizin hesabınızın aleni olduğu cihazın keşfet kısmında daha fazla otomobil ve araçlarla ilgili içerikler çıkacaktır. Bebek videoları ya da bebek paylaşımlarına oldukça bakıyorsanız keşfet kısmında bebeklerle alakalı içerikler, gene kedi ve kuş gibi hayvan içeriklerine bakmış olduğunuzda da düzgüsel olarak bu türden içerikler listelenecektir.

Tabi buradaki gönderiler yalnızca sizin alaka alanınıza göre değil birtakım durumlarda aralarda değişik içerikler de çıkabilir. Örneğin; yiyeceklere alaka duyuyorsanız ve keşfet kısmınızda yiyecek içerikleri çıkıyorsa seyrek değişik içerikler de çıkabilir. Zira yiyecek içeriklerinin yanı sıra örneğin bir spor gönderisi çıkar, sizin o gönderiye tepkinize göre artık o içeriklerden de çıkmaya başlar. Fakat burada çıkan spor gönderisini açmadığınız halde artık daha azca çıkacaktır, tam tersi tıkladığınız ya da içinde ne olduğu açtığınızda da artık daha fazla spor içerikleri çıkacaktır.

Bu ayrıntılı örneklendirmenin sonrasında keşfet kısmında görmek vazgeçtiğiniz gönderileri iyi mi kaldıracağınız ve keşfet kısmında çıkmasını vazgeçtiğiniz içeriklerden iyi mi kurtulacağınızı adım adım aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

Instagram ana ekrandan görmek vazgeçtiğiniz gönderi türlerini kaldırma işlemi

Bilindiği suretiyle Instagram uzun süredir ana ekranda yani takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini de sizin alaka alanınıza ya da davranışlarınıza göre listeliyor. Yani bir kişiyi takip ettiğiniz halde gönderilerini asla görmüyorsanız büyük ihtimalle daha ilkin o kişinin gönderileriyle asla etkileşimde bulunmadınız ya da görüntülemediniz demektir. Aksine sık görüştüğünüz ya da aşağı yukarı her gönderisine yorum yapmış olup beğeni şeklinde etkileşimde bulunduğunuz, sıklıkla profilini ziyaret ettiğiniz kişilerin gönderilerini her vakit ve hatta ana ekranın en başta görürsünüz. Hal bu şekilde olunca Instagram uygulamasında yaptığınız etkileşimler fazlaca ehemmiyet kazanıyor.

Eğer takip ettiğiniz bir kişinin gönderilerini ana ekranda görmek istemiyorsanız şu işlemleri izleyerek gönderilerini daha azca görmeyi sağlayabilirsiniz;

 • Ana ekranda görmek vazgeçtiğiniz gönderiyi bulun.
 • Sağ üst köşedeki dikey üç nokta düğmesine dokunun.
 • Açılan ekrandan “Gönderileri sessize al” düğmesine tıklayın.

Artık bu kişinin gönderileri ekranınızda gözükmeyecektir fakat o kişiyi hala takip ettiğiniz için kişinin profiline gidip dilediğiniz vakit bütün gönderilerini görebilirsiniz.

Gönderilerde olduğu gibi öyküsünü daha azca görmek istediğiniz kişiler için hikayeyi sessize al opsiyonu ile kişinin öykü paylaşımlarını da gizlemeniz mümkün.

Keyifli vakitler diler, en yararlı Instagram ipuçları ve öteki paylaşımlarımız için bizi Instagram’da takip etmenizi rica ederiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir