Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. Instagram, doğum tarihini zorunlu hale getirdi 2023

Instagram, doğum tarihini zorunlu hale getirdi 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 8 dk okuma süresi
567 1
Instagram

Fotoğraf paylaşma uygulaması olarak yaşamımıza giren Instagram daha sonra video, öykü ve canlı gösterim paylaşma imkanıyla toplumsal medyada geniş bir kitleyi sağlayan Instagram mühim bir güncellemeyi hayata geçirdi.

Instagram kullanıcılarına programa girişte doğum tarihi bilgisi girişini mecburi hale getiren tatbik aşamalı olarak çoğu hesapta bu bilgiyi girmeden hesaba girişe izin vermiyor. Peki, doğum zamanı girmek ne kadar önemli, Instagram’a doğum zamanı girilmezse ne olur ya da doğum günü bilgisini girmeden Instagram kullanma yolu var mı detaylarıyla ele aldık. Gelin hep beraber göz atalım.

İçindekiler

Instagram’dan yeni karar: Doğum günü bilgisi zorunluluğu

Hemen derhal dünyanın çoğu ülkesinde günümüzün en tanınmış toplumsal medya platformlarından biri olan Instagram devreye almış olduğu yeniliklerle dikkat çekiyor. Hikaye paylaşımı ve sonra gelen Reels video içerik türüyle mühim bir çıkış yakalayan ve kullanım oranını ciddi manada artıran uygulamada emniyet önlemleri ve şahsi alaka alanı ve bilgilere göre de algoritma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Buna göre daha önceden duyurusu meydana getirilen doğum zamanı alanı uzun süredir kişinin seçimine bırakılmıştı ama artık mecburi hale geldi.

Instagram uygulamasına giriş yapan kullanıcılar direkt olarak doğum tarihi giriş alanıyla karşılaştı. Bu monitörü geçmenin bir yolu ekranda yer almadığı gibi uygulamayı kapatıp açtığınızda da gene aynı monitör sizi karşılıyor. Dolayısıyla bu alanı (doğru ya da yanlış) biçimde doldurarak ilerlemek tek yol diyebiliriz.

Instagram’da çıkan doğum zamanı uyarısı nedir?

Uygulamayı kullanan ama doğum zamanı bilgisini girmemiş olan kullanıcılar artık programa girişte aşağıdaki şekilde bir monitör ile karşılaşıyor ve doğum zamanı bilgisinin girilmesine zorlanıyor. Henüz İngilizce olan ekranda “Add your birthday” yani “Doğum gününü ekle” uyarısı yer alıyor.

Instagram doğum zamanı giriş ekranı.

Uyarı ekranında şu metin yer alıyor;

Before you can continue using Instagram, you need to provide your birthday, even if this account is for something like a business or pet.

This helps us project younger people in our community. We’ll also use your birthday to help personalize your experience, including ads. It won’t be part of your public profile.

Türkçe tercümesi ise şu şekilde;

Instagram’ı kullanmaya devam edebilmeniz için, bu hesap bir işletme ya da evcil hayvan gibi bir şey için olsa dahi doğum gününüzü belirtmeniz gerekir.

Bu, topluluğumuza daha genç insanları yansıtmamıza destek olur. Reklamlar da dahil olmak suretiyle deneyiminizi kişiselleştirmenize destek olması için doğum gününüzü de kullanacağız. Herkese aleni profilinizin bir parçası olmayacak.

Açıklama metninden de anlayabileceğiniz gibi bu zorunluluk hesabınız şahsi hesap olmasa bile sizden isteniyor. Öyle ki işletme hesapları hatta evcil hayvanlar için bile bu alanın artık mecburi olacağı bilhassa vurgulanmış.

Karşınıza çıkan bu doğum zamanı seçim ekranından gün, ay ve sene kısmını aşağı-yukarı yünlü kaydırarak seçim yapabilir ve doğum gününüzü girerek uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Instagram’da doğum zamanı bilgisi girmek niçin önemli?

Doğum zamanı girme mevzusunun emniyet doğrulaması başta olmak suretiyle çoğu sebebi sıralanabilir. Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre bu bilginin reklamlar ve kişiselleştirme amacı ön plana çıkarılmış ama ancak bununla sınırı olan kalmadığını da bilmek gerekiyor. Zira yaş aralığına göre reklam gösterimi, buna göre içerik önerileri ve hatta arkadaş önerilerinde bile bu bilginin kullanılacağını belirtmek gerekiyor.

Instagram
Instagram

Doğum zamanı girilmezse ne olur?

Öncelikle belirtmek gerek görülürse şuan için doğum zamanı bilgisi giriş ekranıyla karşılaşanlar uygulamayı artık kullanamıyor. Bunun haricinde doğum zamanı bilginizin girilmiş olması ihtimaller içinde bir emniyet sorunu yaşadığınızda hesabınızı doğrulamak için bu bilginin doğru girilmiş olması işinizi kolaylaştıracaktır. Aksi halde yanlış girilen doğum zamanı bilgisi, hüviyet doğrulaması vb. hesap doğruluğunu sağlama prosedürü gerektiğinde bilgiler eşleşmediği için hesap onaylanmayacak, hesaba erişim zorlaşacaktır. Öte taraftan doğum tarihini değişik yöntemlerle girmeyen, hatalı girilen hesapların Facebook’da geçmişte olduğu gibi silinebileceği, hesaba erişimin kısıtlanacağı ihtimaller içinde durumlardan ancak birkaçı.

Instagram’da doğum zamanı bilgisi nasıl mı girilir?

Devreye alınan mecburi doğum zamanı ekranıyla karşılaşmadıysanız manuel olarak daha önceden doğum zamanı bilginizi girebilirsiniz. Hesap ayarları üstünden şahsi bilgiler ekranına giriş yaparak Instagram’da doğum zamanı bilgisi girme prosedürünü adım adım şöyle yapabilirsiniz;

 • Instagram programını açarak profilinize girin.
 • Sağ üst köşedeki üç nokta butona dokunup oluşturulan ekrandan Ayarlar tarzı yapın.
 • Ardından Hesap düğmesine dokunun.
 • Hesap sekmesi altından Kişisel Bilgiler düğmesine dokunun.
 • Açılacak ekrandan E-posta, Telefon, Cinsiyet ve Doğum Günü bilgisini görüntüleyebilir, var ise noksan detayları doldurun.
 • Bilgileri girdikten sonra kaydedin ve sayfayı kapatın.

 

İlginizi Çekebilir>>>Instagram ürün satış rehberi

 

Doğum zamanı bilgisi nasıl mı düzenlenir?

Instagram’ın mecburi olarak girmenizi istediği doğum zamanı giriş ekranından ya da daha önceden girdiğiniz doğum günü bilgisini değiştirebilmek için aşağıdaki adımları izleyin;

 • Instagra’da profilinize giriş yapın.
 • Sağ üst köşedeki üç nokta butona dokunup oluşturulan ekrandan Ayarlar tarzı yapın.
 • Ardından Hesap düğmesine dokunun.
 • Hesap sekmesi altından Kişisel Bilgiler düğmesine dokunun.
 • Açılacak ekrandan Doğum Günü bilgisini doğru bilgilerle güncelleyin.
 • Bilgileri girdikten sonra kaydedin ve sayfayı kapatın.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir