Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. Instagram ürün satış rehberi

Instagram ürün satış rehberi

Bilgifresh Bilgifresh - - 7 dk okuma süresi
759 0
Instagram

Instagram ürün satış rehberi Instagram dünya çapında maksimum kullanılan toplumsal medya uygulamalarından birisidir, bu kadar yaygın kullanılan bir sosyal medya uygulaması reklam ve ürün satışı açısından da oldukça büyük bir güçtür. Bu sebeple bir oldukça insan Instagram üstünden açtıkları hesaplar ile ürün satışı yapmaktadır. Eğer siz de Instagram üstünden ürün satışı yapma fikrine sahipseniz bu yazımızda bahsetmiş olduğumuz şekilleri değerlendirerek Instagram üstünden yapacağınız ürün satışlarınızı arttırabilir, etkin bir satıcı olabilirsiniz. Hazırladığımız Instagram’da ürün satış rehberi ile başlangıçtan son aşamaya kadar izlemeniz ihtiyaç duyulan ve dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan konuları ele aldık. İşte o yöntemler…

İçindekiler

Ürünlerin belirlenmesi

Instagram’da satış yapmak için ilk önce satışını yapacağınız ürünleri ve ürün gruplarını iyi bir halde belirlemelisiniz. Piyasa araştırması yaparak, insanların gereksinimlerini iyi çözümleme ederek ve iyi satış rakamlarına ulaşabilecek ürün gruplarına karar vererek Instagram üstünden satışını yapabileceğiniz ürünleri belirleyebilirsiniz.

Instagram Hesap adının önemi

İnsanlar sizden bahsederken iyi mi ki adınızı söyleyerek birbirlerine aktarımda bulunuyorsa aynı vaziyet hesabınız içerisinde geçerlidir. Bu yüzden oldukça akılda kalıcı, satışını yaptığınız ürünlere makul ve insanların dikkatini çekecek bir hesap ismi kullanmanızı öneririz.

Unutmayın ki sizi tanıyan ya da tanımayan insanoğlu için size dair ilk çağrışımı meydana getirecek şey hesap adınızdır.

Instagram Profil fotoğrafı seçimi

Sosyal medya platformlarında en mühim şeylerden birisi profil fotoğrafıdır. Bu yüzden profil fotoğrafınızı hoş belirlemelisiniz. Profil fotoğrafınız insanlara sizin markanızı ya da satışını yaptığınız ürünleri andıracak kaliteli bir logo olabilir veya insanlarda kaliteyi ve dinamizmi andıracak hoş bir dizayn olabilir.

Kaliteli ürün fotoğrafları

Ürünlerinizin tanımı ve insanoğlu tarafınca satın katılması açısından en mühim unsurlardan bir tanesi de elbette fotoğraflarıdır. Bu yüzden ürünlerinizin kaliteli bir halde mümkünse bir konsept bütünlüğü içerisinde fotoğraflarını çekerek yüklemenizi öneri ederiz. Ürün fotoğraflarınızı birkaç açıdan detaylıca fotoğraflamanızı öneri ederiz, mamüller ile ilgili müşterilerin kafalarında hiç bir sual işareti kalmamalı.

Özenle hazırlanmış ürün açıklamaları

Ürün açıklamaları, ürünlerinizin satılması adına oldukça mühim bir unsurdur. Mümkün olduğunca ürünlerini tanıtan, artı yönlerinden bahseden ve imla yanlışı olmayan ürün açıklamaları eklemenizi öneririz. Ürünleriniz ne olursa olsun, müşteriler ürün açıklamalarını kesinlikle okuyacaktır.

Fiyatlandırma

Ürünlerin satılmasındaki en büyük unsurlardan bir öteki ise fiyatlandırmadır. Bu hususta yapacağınız bir piyasa araştırması neticesinde yapacağınız doğru bir fiyatlandırma ile ürünlerinizin daha süratli ve daha fazla satılmasını sağlayabilirsiniz.

Ödeme yöntemleri

Ödeme tekniği müşteriler açısından oldukça büyük bir ehemmiyet taşımaktadır ve bir oldukça insan güvensiz ödeme şekilleri olan ürünleri satın almaz. Bu yüzden oldukça fazla sayıda ödeme yöntemi kullanmayı ve kullanılan ödeme yöntemlerinizin güvenilir olmasını sağlamalısınız.

Ürün gönderimi ve kargo

Müşterilerin maksimum istedikleri şey satın aldıkları mamüllerin en kısa zamanda ellerine ulaşmasıdır. Bu yüzden sipariş geçildikten sonrasında en hızlıca ürünlerinizi müşterilerinize göndermenizi ve süratli gönderim şekilleri olan kargo firmalarını tercih etmenizi öneririz. Kargolarken ürünlerin zarar görmeyeceği bir halde özenle paketleme yapmanız gerekmektedir.

Instagram
Instagram

İletişim kanalı

Müşteriler karşılarında muhatap bulamayacakları firmalardan ya da kişilerden ürün satın almak istemez. Ayrıca müşteriler ile olan müspet iletişim mutlaka satış rakamlarına da müspet yansıyan bir unsurdur. Bu yüzden müşterilerinizle oldukça iletişim durumunda olmanızı ve iletişiminizin müspet olmasını öneri ederiz.

Kaliteli içerik paylaşımı

Ürünlerinize dair yapacağınız her paylaşım oldukça kaliteli içeriğe haiz olmalıdır. Hesabınızda yalnızca ürün paylaşımı yapmanın yanı sıra bazı zamanlar ilgi cazibeli ve kaliteli içeriklerde paylaşarak insanların ilgisini çekmeyi ve kitlenizi arttırmayı sağlayabilirsiniz. (Ayrıca bkz. Instagram’da büyümenin en net 6 yolu)

Reklam ve tanıtım süreci

Ürün satılmasında en mühim unsurlardan birisi mutlaka reklamdır. Hem ürünlerinizin satış rakamlarının artması için hem de müşteri kitlenizin artması için oldukça reklam yapmanızda yarar var, zira insanların hem ürünlerinizi hem de sizi tanımasını sağlamak adına reklam oldukça mühim bir hamledir. Ne kadar fazla reklam yapmış olursanız insanoğlu sesinizi o denli oldukça duyacaktır ve müşteri kitlenizi arttıracaktır. Reklam konusu ile ilgili size önerimiz ilk önce hedef kitlenizi belirlemeniz ve hedef kitlenize yönelik reklam yapmanızdır.

 

Çekilişler

Çekilişler, hem reklam yapmak hem de kitlenizi arttırabilmek adına oldukça mühim bir unsurdur. Bunun için bazı zamanlar çekiliş yapmanızı öneririz. İnsanlar ücretsiz ürün kazanabilmek adına çekilişler aracılığı ile sizin reklamınızı gönüllü olarak yapacaktır. Çekiliş yapmak, reklam vermekten daha makul fiyatlı ve daha etkili bir yöntemdir. Üstelik son dönemlerde toplumsal medya araçları üstünden meydana getirilen çekilişler hızla artış göstermekte, etkileşimler artmaktadır.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir