Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. En kolay yoldan basit yaş hesaplama yöntemi 2023

En kolay yoldan basit yaş hesaplama yöntemi 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 7 dk okuma süresi
624 0
Yaş hesaplama

Yaş terimi genellikle doğduğunuz yıldan günümüze kadar olan süre ile hesaplanıyor olsa da birtakım kültürlerde değişik şekillerde Yaş hesaplama yapılabiliyor.  Yaş hesaplama yapılırken kişinin doğduğu gün, ay ve sene temel alınıp bu güne ya da iki tarih içinde hesaplama yapılarak bulunur. Aslında yaş kavramı yalnızca kişilere has olmayıp hayvanların hatta bitkilerin de bir yaşı vardır.

Bir kişinin yaşı, hayat tecrübesi, değerleri ve bilgeliği ile bağlantılıdır. Yaşımızın kronolojik olarak ölçüldüğü malum bir gerçektir, çünkü değişik kültürlerde yaşın değişik şekillerde hesaplandığını da bilhassa belirtmek gerekir. Yani, biz ve çoğu ulus bir kişinin yaşını kişinin doğduğu günden itibaren tanımlarken, bazıları yeni doğmuş bir bebeğin 1 yaşlarında bulunduğunu düşünür. Eski Çin kültüründe, bir kişinin yaşı, Geleneksel Çin Ay Yılı tarafınca tanımlanan Geleneksel Yeni Yılı ile hesaplanır.

İçindekiler

Yaş hesaplama yöntemi

Doğum tarihine göre basit yaş hesaplama bulunduğunuz yıldan doğduğunuz yılı çıkararak kabataslak hesaplanabilir. Biraz daha detaylandırmak istersek doğduğunuz gün ve ayı da hesaba katarak net sonuca ulaşabiliriz.

Günümüzde şuan tam anlamıyla kaç yaşınızda, kaç aylık ve kaç günlük olduğunuzu hesaplayan çevrimiçi tatbik ve internet siteleri bulunmaktadır. Bunların başlangıcında gelen kacyasinda.com sitesindeki yaş hesaplama sayfasında doğduğunuz gün bilgisini girerek net detaylarıyla beraber hesaplama yapabilirsiniz.

Peki, bu hesaplama ne şekilde mi yapılıyor? Bugünün tarihinden doğum tarihinizi çıkardığınızda doldurduğunuz yaş yani yaşınız ortaya çıkar. Gün almaya başlanan yaş bunun 1 fazlası olur. Burada mühim nokta; size yaşınız sorulduğunda ya da yaş söylerken gün aldığınız yaşı değil, doldurduğunuz yaşı söylemeniz gerekmektedir. Hastane gibi resmi kurumlardaki yaş hesabı da bu doğrultuda yapılır.

Yaş hesaplama formülü

Hesaplama yapmak istediğiniz yıl (Bugünün tarihi) – Doğduğunuz yıl = Yaş

Eğer ayları da hesaba katarak yaşınız ve öteki yaşınıza kalan süreyi öğrenmek için kaç yaşında sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada yazılımsal bir algoritma ile net neticelerle yaşınız hesaplanmaktadır.

Bazı durumlarda, bilhassa başlangıç ​​tarihi bir ayın sonu olduğunda, bu yaş hesaplayıcının aylar ve günler kararı kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, herkes 20 Şubat – 20 Mart arasını bir ay olarak sayarız. Ancak, 28 Şubat 2015 ile 31 Mart 2015 arasındaki yaşı hesaplamanın iki yolu vardır. 28 Şubat ile 28 Mart arasını bir ay olarak düşünürsek, netice bir ay 3 gündür. Hem 28 Şubat’ı hem de 31 Mart’ı ay sonu olarak düşünecek olursak netice bir aydır. Her iki hesaplama kararı da makul. Benzer durumlar 30 Nisan – 31 Mayıs, 30 Mayıs – 30 Haziran vb. tarihler için de mevcuttur. Karışıklık, değişik aylardaki günlerin sayısının eşit olmamasından kaynaklanmaktadır.

Örnek yaş hesaplama

Yaş hesaplama prosedürünü net tarihler girerek bir örnekle açıklayacak olursak; bu günün zamanı 23 Nisan 2022 olsun. Kişinin doğum zamanı ise 26 Şubat 1994 olarak varsayalım. “26 Şubat 1994 tarihinde doğan bir şahıs bugün kaç yaşlarında olur” sorusuna istinaden kişinin yaş bilgileri şöyle olacaktır;

 • 28 sene 1 ay 28 gün

Yani bu durumda şahıs 28 yaşlarında olup, 29 yaşından 1 ay 28 gün almış anlamına gelir.

 

İlginizi Çekebilir
Zekat Hesaplama

 

 

Doğum gününe göre burç hesaplama

Burç terimi ise kişinin doğduğu gün ve ay bilgisine göre hesaplanmaktadır. Ayların belli tarihlerinden bir sonraki ayın belli gününe kadar olan süreye göre burçlar oluşturulmuştur. Toplamda ay sayısı kadar yani 12 burç bulunmaktadır fakat bu burçların tarihleri farklılık gösterir. Aşağıda tabloda burçların tarihlerini görebilir, doğduğunuz tarihe göre burç hesaplama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 • Oğlak Burcu (22 Aralık – 19 Ocak)
 • Kova Burcu (20 Ocak – 18 Şubat)
 • Balık Burcu (19 Şubat – 20 Mart)
 • Koç Burcu (21 Mart – 19 Nisan)
 • Boğa Burcu (20 Nisan – 20 Mayıs)
 • İkizler Burcu (21 Mayıs – 21 Haziran)
 • Yengeç Burcu (22 Haziran – 22 Temmuz)
 • Aslan Burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)
 • Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)
 • Terazi Burcu (23 Eylül – 22 Ekim)
 • Akrep Burcu (23 Ekim – 21 Kasım)
 • Yay Burcu (22 Kasım – 21 Aralık)

Bu bilgilere göre örneği 5 Ekim doğumlu bir kişinin burcu Terazi olacaktır.

Türkiye’de ve dünyada tanınan ünlülerin hangisi hangi burç bulunduğunu görmeniz için de muhtelif platformlar hizmet vermektedir. Bunların başlangıcında gelen burçlarına göre ünlüler sayfasından hangi ünlünün hangi burca ait bulunduğunu görmeniz mümkün. Ayrıca kendi burcunuzdan olan meşhur adları de görebiliyorsunuz.

 

ilginizi çekebilir

Venüs burcu nasıl hesaplanır

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir