Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İşverenlerin çalışanlarda aradığı 8 özellik

İşverenlerin çalışanlarda aradığı 8 özellik

Bilgifresh Bilgifresh - - 5 dk okuma süresi
567 0
İşveren

Günümüz dünyasında binlerce aday güzel bir işe girmek için ter dökmektedir. Ama bir işe girebilmenin ilk koşulu mülakatı geçmektir ya da işverenlere kendini ispatlamaktır. (Bkz. Mülakatlarda insan kaynaklarını etkilemenin 6 yolu) Lakin, iş yeri sahipleri altında çalışan personelde aramış olduğu birtakım özellikler vardır. Bundan kaynaklı iş sahipleri ya da insan kaynakları departmanı işe alırken kesinlikle bu özelliklere göre seçim yapar ve işe alır. Dolayısıyla bütün işverenler, altında çalıştırdığı personelde istediği 8 hususiyet ister. İşte, işverenlerin çalışanlarda aramış olduğu 8 özellik…

İçindekiler

1. Zekâ

Zekâ, iş yeri sahiplerinin aramış olduğu ilk özelliktir. Çünkü meydana getirilen araştırmalar neticesinde işyeri verimliliğinin artmasında zekanın oranı yüzde yetmiş altmış (%76) olarak saptanmıştır. Bu nispet olabildiğince yüksek sayılır. Bundan dolayıdır ki, bütün işverenlerin aramış olduğu birinci ölçüt zekâ düzeyidir. Bunun için işverenlerin değişik mülakat teknikleri vardır ve bu orada insan kaynakları tarafınca ölçülmektedir. Bir anlamda sizin sorularınızda zekâ seviyenizi yayınlayan bir unsurdur.

Unutmamak icap eder ki, akıllıca sorulan sorular ve can kulağı ile dinlenilen cevaplar, sizin zeki olarak gösterilmesine imkân verir.

2. Güvenirlik

Çalışan ortamda kişilerin birbirine güvenmesi mühim bir husustur. Bundan ötürü işverenler altında çalışmış oldukları personelin güvenilir olmasını talep eder ve ekibini ona göre şekillendirilir. Güven ortamı olmayan yerde iş verimliliği ve performans beklenmez.

3. Liderlik

Liderlik, yapılacak ya da yerine getirilecek bir sorumluluğun sonuçlarına katlanmak gayesidir. Liderlik, bunun yanı sıra bir kabiliyet göstergesidir. Size verilen işleri korkusuzca kabul etmek ve yerine getirmek liderliğin vasıflarından bir tanesidir. Göstereceğin yüksek performans ile liderlik yönünü ortaya atabilirsiniz.

4. Dürüstlük

Dürüstlük, bütün işverenlerin aramış olduğu ortak özelliklerden bir tanesidir. Hem iş yaşamında olsun hem de toplumsal hayatında olsun size her vakit ileriye taşıyacak olan şey dürüstlüğünüzdür. Dürüstlükten uzak her iş sonu hüsrandır.

5. Sempatik olmak

İşverenler yanlarında çalıştırdığı kişilerin iş donanması içerisinde sıcak, samimi, içten ve sevimli olmasını ister. Dolayısıyla işverenler takıma ayak uyduracak iş donanması kuracak samimi ve sevimli kişileri işe almada öncelik tanımaktadır.

6. Yetkinlik / Yetenek

Kariyerin temel taşı olan yetkinlik vazgeçilmez özelliklerdin bir tanesidir. Yeteneğinizi olmadan bir işi başarmanız çok zordur. Hatta bir yerde kendinizi uzun süre tutmanız da olası değildir. Mutlaka kendinizi çağın gerektirdi gibi geliştirin. İnovasyon odaklı gelişim her vakit sizi ileriye taşıyacak olup, yeteneğinizde gelişmesine imkân verecektir.

7. Cesaret

Cesaret etme ya da risk alma olarak tabir edilen bu hususiyet işverenler tarafınca birtakım zamanlar çalışanlarda aramış olduğu temel özelliklerden bir tanesidir. Kendisine verilecek zor bir işin üstesinden gelebilme arzusu kişinin cesaret seviyesini gösterir. O işi korkmadan kabul etmek cesaretin göstergesidir.

 

İlginizi Çekebilir

 

8. Güçlü Olmak

İş dünyasında çalışanlar bin türlü güç durumlar ile yüz yüze kalacaklardır. Böylesi güç vakit ayakta durma azmi göstermek gücün varlığını gösterir. Bundan kaynaklı gideceğin bütün iş görüşmelerinde sakin, kendinden emin ve huzurlu olmanız sizi kuvvetli gösterecektir.

İlginizi Çekebilir >>> CV Ne Demek

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir