Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Din
  4. »
  5. 40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti

40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti

BilgifreshDua BilgifreshDua - - 4 dk okuma süresi
52 0
40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti

40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti oldukça fazla olduğu için bunu sürekli kılmak önerilir. Gece namazı olarak da bilinmekte olup Allahü Teala’ya olan bağlılığı derinleştirir. Bunun yanı sıra sabır ve azmin de sembolü olur. Aralıksız şekilde 40 gün boyunca teheccüd kılma uhrevi ve dünyevi faydaları da getirir.

Bunun yanı sıra farklı faziletleri de vardır. Ruhsal olarak kişinin arınmasına, yenilenmesine imkan verir. Süreç esnasında gece vakti Allahü Teala huzuruna durmak, gün içinde işlenen günahlardan arınmaya, tevbe etmeye olanak tanır. Gece boyunca sürekli tekrarlanan ibadet manevi olarak yükselmesine olanak tanır. Bu bakımdan 40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti oldukça fazladır. Duaların kabulü için de en elverişli olan zamanar içerisindedir. Süre zarfında gerçekleştirilen duaların Allahü Teala katında daha makbu olduğu belirtilir.

Sağ El Kaşınması Ne Anlama Gelir? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Teheccüd namazı kılanların yorumları

40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti olduğu için pek çok Müslüman bunu kılmaktadır. Bu bakımdan Teheccüd namazı kılanların yorumları da merak edilir. Bu şekilde kılmış olanları internetten araştırarak yorumlarını pek çok sitede, blogda görerek okuyabilir, ne gibi faziletlerin ve mucizelerin yaşandığını okuyarak kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

Teheccüd namazı sırları

40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti oldukça fazladır. 40 gün gibi belirli bir zaman süresince kulmak bireyi maneviyatının derinleşmesine imkan tanır. Devamlı olarak yapılan bu ibadet Allahü Teala ile bağı güçlendirir. Bunun yanı sıra hayatında manevi amaç ve amaçlar üzerine daha fazla düşünmesine olanak tanır. Süreç esnasında kişi kendini yakın hissettiği manevi huzura gider.

Bu bakımdan teheccüd namazı sırları oldukça fazladır. Dolayısıyla her Müslümana bunu kılması önerilir. Bunun kılınışı oldukça kolay olup yatsı namazı ile fecir arasındadır. Kılacak kişi öncelikle teheccüd namazı kılmak için niyet eder ve iki-sekiz rekat arasında çiftli sayılarda kılınması önerilmektedir. Ancak isteyenler daha fazla da kılabilmektedir.

Bu gibi durumda iki rekatta bir selam vermenin daha faziletli olduğu, ancak dört rekatta bir de selam verilebileceği söylenmektedir. 2 rekattan fazla kılındığı zaman arada konuşma, yeme-içme gibi namaza aykırı haller olmamışsa yeniden niyet etmek de gerekmez.

40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti
40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti

Teheccüd namazı kılmanın fazileti

Teheccüd namazı kılmanın fazileti oldukça fazladır. Bu namaz Allahü Teala ile kul arasında olan bağı kuvvetlendirir. Gece kalkarak Allahü Teala huzurunda dua etmek Allahü Teala ile özel bir ilişki kurmaya olanak tanır.

Ayrıca zorlu bir gün sonrasında kalp ve zihin üzerine huzur ve sükunet sağlamaya da yardım etmektedir. 40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti fazla olduğu için düzenli olarak edilmelidir. Bu namazı 40 gün boyunca kılmayı düşünüyorsanız uyku düzeninizi buna göre kolaylıkla ayarlayarak namazı kılabilirsiniz. Erken yatarak daha kolay bir şekilde kalkarak kılabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir