Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. Pinterest nedir? Pinterest nasıl kullanılır?

Pinterest nedir? Pinterest nasıl kullanılır?

Bilgifresh Bilgifresh - - 5 dk okuma süresi
979 0
Pinterest nedir

Kurulduğu ilk zaman insanların kulağına çok ilginç gelen Pinterest kelimesi ilerleyen zaman alışılan bir kelime oldu. Peki ya Pinterest NEDİR? İngilizce Interest kelimesinden doğan site farklı alaka alanlarına haiz insanların kendi resimlerini paylaştıkları bir site oldu.

Pinterest nedir? Pinterest nasıl kullanılır?

İlk başlangıçta kullanıcı sayısı gayet fazla olmayan Pinterest ilerleyen zaman bu problemi aşarak insanoğlu tarafınca ciddi bir halde kullanılmaya başlandı. Sitenin amacı insanların kendilerine ait ya da kendi çektikleri resimleri burada paylaşmalarıydı. Paylaşılan resimler başka insanoğlu tarafınca beğeniliyor ve yorum yapılabiliyordu. Bu yönüyle de Facebook’a olabildiğince benzeyen Pinterest yalnızca görsel odaklı çalışan bir site.

İçindekiler

Pinterest Nedir? ve Kullanım Amacı

Açtığınız bir Pinterest hesabına istediğiniz kadar görsel ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca muhtelif albümler oluşturup resimlerinizi kategoriler haline getirebiliyorsunuz. Sadece görsel odaklı bir site olduğundan de resme ve fotoğrafçılığa alaka duyan insanların devamlı olarak uğradıkları bir site. Sitenin hoş tarafı gene malum tanınmış toplumsal medya siteleri ile entegre bir halde çalışabilmesi. Yani Pinterest üstünde paylaştığınız bir resmin kendiliğinden Facebook ya da Twitter hesabınızda da paylaşılmasını sağlayabiliyorsunuz. Ancak birtakım insanoğlu duyuru panosu şeklinde de kullanmaktalar. Yazı içerikli mesajların fotoğrafını çekip bir resim gibi yayınlayıp insanların ilgisini çekmeye çalışıyorlar.

Pinterest NEDİR
Pinterest NEDİR                                          Pinterest NEDİR

 

 

Pinterest üstünde bir sansür algoritması bulunmakta. Bu algoritma çıplaklığa belli bir miktarda müsaade ediyor fakat bir hesabın tamamiyle çıplaklık, erotizm ya da müstehcen resimler paylaştığını algıladığında hiç bir uyarı yapmadan hesabı kapatıyor. Bu durumdan da şunu anlıyoruz ki dozajını kaçırmamak üzere yetişkinlere hitap edilen paylaşımlar yapılabilir fakat bütün hesabın yetişkinlere ait olması makul bulunmamakta. Pinterest içinde bulunan arama mekanizmasıyla istediğiniz resmî rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Pinterest’in tarihçesi

Pinterest‘in çok eski bir geçmişi yok. 2010 senesinde kurulan sitenin 2012 senesinde 10 milyon kullanıcısı oldu. Hemen bir sene sonrasında 2013’de bu rakam 70 milyon olmuştur. Enteresan bir halde Pinterest kullanıcılarının çoğunluğu ABD dışındaki ülkelerden. Yine ilginç olan bir diğer nokta ise Pinterest’i kullanan kullananların %80’inin hanım olmasıdır. Bunun en büyük nedeni ise Pinterest üstünde moda hakkında paylaşımların maksimum rağbet gören paylaşımlar olması. Pinterest üstünde kurumsal hesap açıp kendi şirketlerinin reklamlarını da muhtelif resimlerle yapan birçok şirket var.

Pinterest Nedir? ve İçerisinde kullanılan kavramlar

 • Pin: İnternette bulunan ya da Pinterest’te bulunan hoş şeyleri saklayabilecek görsel yer işaretidir.
 • Pano: Pinlerin temalarına ya da mevzularına göre bir araya toplandığı yerdir.
 • Pin’lemek: Türkçe karşılığı iğnelemek olan bu kavram, beğenilen ve daha sonrasında yeniden görmek istenilen ve başkalarıyla da paylaşmak istenilen resimler ve videoların bulunmuş olduğu yerdir.
 • Pin It: Pin It düğmesi, internette bulunan beğendiğiniz hoş şeyleri toplamayı kolaylaştırıyor. Yükledikten sonra, Pinterest’e eklemek istenilen bir şey görüldüğünde ufak “P” harfine tıklamak gerekiyor
 • Web sitesi: pinterest.com
 • Site türü: Görsel keşif, koleksiyon ve depolama aracı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir