Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Kağıdı İcat Eden Çinli Mucit Bulmaca Cevabı

Kağıdı İcat Eden Çinli Mucit Bulmaca Cevabı

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 4 dk okuma süresi
1154 0
Kağıdı İcat Eden Çinli Mucit

Papirüs Kağıdını Hangi Uygarlık Buldu

Kağıdı icat eden çinli mucit Kim? Kağıt, insanlığın ilerlemesine büyük katkı sağlayan bir materyal olup çeşitli alanlarda kullanılır. İş, eğitim ve günlük yaşamımızda sıkça kullanılan kağıdın tarihini merak ediyor musunuz?  kağıdı icat eden çinli mucit Kimdir? Kağıt öncesinde, taşlar, ipek, bambu ve papirüs ruloları üzerine resimler çiziliyordu. Kağıda dair en eski izler Tibet zamanına kadar uzanmaktadır, fakat bu kağıtların kim tarafından üretildiği belirsizdir. Kendi kağıt üretim tekniğini geliştiren Çinli Cai Lun, kağıdın mucidi olarak kabul edilir. M.Ö. 2. yüzyılda kağıt icat edildi ve Cai Lun, selüloz sayesinde elde ettiği kağıdıyla bu icadını dünyanın birçok yerine yaydı. Kağıt fabrikaları kurularak, kağıdın kilosuyla ticaret yapılmaya başlandı.

Kağıdı İcat Eden Çinli Mucit
Kağıdı İcat Eden Çinli Mucit

 

Kağıdı Hangi Uygarlık Buldu

Saray görevlisi olarak çalışan Cai Lun tarafından kağıt keşfedildi. Kağıda dair bazı izler, Cai Lun’dan daha eski dönemlere kadar uzanır. Özellikle Tibet’te birçok kağıt kalıntısı bulunmuştur. Ancak kimin tarafından üretildiği belirsiz olduğu için kağıdın mucidi olarak nitelendirilmez. Modern kağıdın ilk bulan ve temsilcisi olarak kabul edilen kişi Çinli Cai Lun’dur. Antik Çin’de bulunan kağıt, zamanla Japonya, Kore ve Vietnam gibi ülkelere yayılmıştır.

Kağıdın yayılması, İpek Yolu aracılığıyla gerçekleşti. İpek Yolu’nu izleyerek, modern kağıt Çin’den İran’a kadar ulaştı. Bazı uzmanlar, Talas Savaşı’nın ardından Çinli esirler sayesinde Müslümanların kağıt üretimini öğrendiklerini iddia ederler. İspanya’da kağıt fabrikası kurulduktan sonra kağıt, tüm Avrupa genelinde büyük ilgi gördü. Günümüzde hala yaygın olarak kullandığımız kağıt, ilk olarak Antik Çin’de ortaya çıktı.

Kağıdı Hangi Uygarlık Buldu

Kağıdı İlk Kez Kim Kullandı

Modern kağıdın keşfi, saray görevlisi Cai Lun sayesinde dünya çapında yayıldı. Eski dönemlerde, dildeki esrarengiz cevaplar genellikle kağıdın ilk kullanıcısı hakkında sorular içerirdi. Kağıdı bulan Cai Lun, ağaç kabukları ve kumaş parçalarını bir araya getirerek modern kağıdı üretti. Ağaç kabuklarını ve kumaş parçalarını ezerek hamur haline getirip suyla karıştırdıktan sonra modern kağıt elde edildi ve bu işlem sonucunda kağıt kullanımı yaygınlaştı. Kağıdı ilk kullanan kişi olarak Cai Lun tanınır.

Kağıdı İlk Kez Kim Kullandı
Kağıdı İlk Kez Kim Kullandı

Papirüs Kağıdını Hangi Uygarlık Buldu

Eskiden, kağıt yerine taşlara resimler çiziliyordu. Taşlar üzerine yapılan resimler, zamanla papirüs kağıdının yerini aldı. Kağıdın keşfi, yüzyıllar öncesine dayanır. Kağıdın farklı türleri mevcuttur. Papirüs adını taşıyan kağıt, Mısırlılar tarafından bulundu. Bitki saplarından üretilen bu kağıt, dünyanın birçok farklı yerinde kullanıldı. Papirüs, Mısır’da keşfedildikten sonra sırasıyla Yunanlılara ve ardından Romalılara yayıldı. Papirüs kağıdının kullanımının ardından, Parşömen kağıdı kullanılmaya başlandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir