Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kendi icatları yüzünden ölen 7 mucit

Kendi icatları yüzünden ölen 7 mucit

Bilgifresh Bilgifresh - - 5 dk okuma süresi
596 0

Kullandığımız her eşya, her teknoloji ve her buluş kendine göre değişik dönemlerde birer mucit tarafınca ortaya çıkarılmıştır. Bir uğraş ve bulgu yapılarak ortaya çıkan şeye ise icat deniyor. İcat ortaya çıktıktan sonrasında ise buna bir isim verilerek insanlığın kullanımına sunuluyor.

Son aşama mühim icatlarla yaşamımıza birtakım zamanlar kolaylıklar gelse de birtakım icatlar olabildiğince tehlikeli süreçlerden geçebiliyor. İşte yıllardan beri kendi icatlarıyla ölen mucitler bulunuyor. Biz de bu icatlar sırasında hayatını kaybetmiş en mühim 7 mucidi listeledik. İşte kendi icatlarıyla hayatını yitiren mucitler.

İçindekiler

1. William Bullock

William Bullock, günümüzde de gelişmiş şekillerde kullanılmaya süren baskı makinesini mucit kişidir. William, kendi icadı olan makineyi kurarken bacağı mekanizmaya sıkıştı, hızlıca kangren başladığı için bacağının kesilmesine karar verildi. 12 Nisan 1867’de ameliyat sırasında oluşan komplikasyonlar sebebiyle hayatını yitirdi.

2. Thomas Andrews

Thomas Andrews isim olarak pek bilinmese de Titanik‘i aşağı yukarı hepimiz kesinlikle duymuştur. Thomas R.M.S. Titanik gemisinin baş mühendisiydi. Devasa geminin çıkmış olduğu ilk yolculuk onun için büyük bir gurur deposu oldu. Geminin buz dolu denizlerde zarar görebileceğini biliyor olacak ki geminin çift cidarlı olmasını ve içerisinde 46 filika olmasını istemişti. Ancak yolculuk sırasında gemideki filika sayısı yalnızca 20 taneydi. Titanik, 15 Nisan 1912’de buz dağına çarptığında Thomas Andrews büyük bir kahramanlık örneği göstererek onlarca insanoğlunun tahliyesine destek oldu. Son görüldüğünde ise lobilerden birinde durmuş ağlıyordu. Gemi sulara gömülürken Andrews’in ise ölü bedeni bulunamadı.

3. Marie Curie

Radyoaktivite mevzusundaki etkin çalışmalarıyla malum ve Nobel ödüllü Marie Curie, kimyacı ve bunun yanı sıra fizikçiydi. 14 Temmuz 1934’te kalmış olduğu sanatoryumda hayatını kaybetti. Ölüm sebebi ise uzun süre radyasyona maruz kalmasıydı.

4. Sylvester H. Roper

Günümüzde kullanılan motosikletlerin ilk mucidi olan Roper, “velespit” ismini verdiği icadına buğu makinesi takarak geliştirmiştir. Bu icadı velespit, günümüzdeki adıyla motosikleti 1 Haziran 1896’da kontrol ederken kaza yaparak hayatını kaybetti.

5. Aurel Vlaicu

Deneme pilotu ve mucit olan Aurel Vlaicu, bunun yanı sıra en yüksek, en uzun ve en süratli uçuşlar gibi çoğu rekorun da sahibiydi. 13 Eylül 1913’te gene bir üstün dereceli denemesi için yapılan en yüksek uçuş denemesini yaparken uçağı düştü. Kazanın sonrasında enkazına ulaşılamadı.

6. Franz Reichelt

Lakabı “uçan terzi” olan Reichelt, paraşüt kaban olarak malum giysinin mucidiydi. Yaptığı icadın işe yaradığını ispatlamak için Eyfel Kulesi’nin korumalarını ikna edip 4 Şubat 1912’de kuleye tırmandı. Eyfel Kulesi’nden aşağı atladı ve feci şekilde can verdi.

 

İlginizi Çekebilir
Ülkelere Göre İcatlar

 

 

7. Max Valier

Katı ve sıvı yakıtlı füzelerin mucidi olan Valier, roketli bir araba tasarlamaya karar verdi. Bu icadı etkin olan fakat onu daha da geliştirmek isteyen Valier, yakıcı madde olarak alkol kullandı ve beklenildiği gibi icadı patladı. Bu şekilde kendi icadı yüzünden hayatını yitirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir