Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. İnternet
 4. »
 5. Garanti Bankası BES İptali – 2023

Garanti Bankası BES İptali – 2023

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 5 dk okuma süresi
648 0
Garanti Bankası BES İptali

Garanti Bankası BES İptali – BES, Türkiye’de emeklilik döneminde ek gelir sağlamak için tasarlanmış bir sistemdir. Ancak, müşterilerin finansal hedeflerinde veya yaşam koşullarında değişiklikler olabileceği için bazen BES hesaplarının iptal edilmesi gerekebilmektedir.

Garanti Bankası müşterilerinin Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hesaplarını iptal etmek istemesi halinde, gerçekleştirmeleri gereken bir dizi Garanti Bankası BES iptali adımları bulunmaktadır. Özellikle Bireysel Emeklilik Sistemi’ni iptal ettirmek isteyen Garanti üyeleri, bu konuda bilgi sahibi olmak ve iptal sürecini öğrenmek istemektedir.

BES İptali Nedir ve Neden Yapılır?

BES iptali, müşterinin Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yapmaya devam etmeyi sonlandırması anlamına gelir. Müşterinin finansal durumu, iş değişiklikleri, emeklilik planları veya farklı yatırım ihtiyaçları gibi nedenlerle BES hesabının iptal edilmesi tercih edilebilir.

İptal, birikimlerin belirli bir süre boyunca dondurulması veya daha sonra farklı bir emeklilik planına devredilmesi şeklinde gerçekleştirilebilmektedir. BES iptal etme, pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur.

Bu iptal süreci, Bireysel Emeklilik Sistemi için tercih edilen bankanın prosedürlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Garanti Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası kapsamında zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan ve sistemden ayrılmaya karar veren kişiler, Garanti Bankası BES iptali işlemini birkaç farklı yöntem ile kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Ancak bu iptal sürecinde kişilerin bilgi sahibi olması ve dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Garanti Bankası, BES için kişilere ilk 2 aylık başlangıç dönemi sunmaktadır.

BES iptali yapmak isteyen Garanti Bankası üyeleri, bu başlangıç döneminde sistemden ayrılması halinde, katkı payının tamamını geri alabilmektedir.

Garanti Bankası BES İptali
Garanti Bankası BES İptali

Ancak bu 2 aylık sürecin ardından sistemden ayrılan kişiler, biriken paralarının tamamını çekememekte ve banka tarafından bir kesinti uygulanmaktadır. Garanti Bankası BES iptali için kişiler;

 • Garanti Bankası Şubeleri
 • Garanti Bankası Çağrı Merkezi
 • Garanti Bankası Mobil Uygulaması

Seçenekleri arasından dilediğini tercih ederek iptal sürecini başlatabilmektedir.

Garanti Şubeden BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’nda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hesabınızı iptal etmek istiyorsanız, bu işlemi size en yakın Garanti Bankası şubesine gidip şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz:

 • İlk olarak sıra alın ve Bireysel Emeklilik birimindeki müşteri temsilcisiyle görüşün.
 • İptal işlemi için gereken belgeleri hazırlayın.
 • BES biriminden temin edeceğiniz iptal formunu doldurun.
 • Hesap numarası, müşteri numarası gibi bilgileri temsilciye sunun.
 • Hazırladığınız belgeleri müşteri temsilcisine teslim edin. Temsilci, belgelerinizi kontrol edecek ve işleme alacaktır.
 • İşlemler sırasında cep telefonunuza gelecek olan Garanti BES iptal SMS mesajına “Evet” yazarak işlemi onaylayın.
 • İptal talebiniz işleme alındıktan sonra, Garanti Bankası size süreçle ilgili bilgi verecektir.
 • Birikimlerinizin nasıl değerlendirileceği ve iptal sonuçları hakkında size bilgilendirme yapılacaktır.

Garanti Bankası Çağrı Merkezi’nden BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası, Emeklilik hizmetleri için müşterilerine özel olarak Garanti BBVA Emeklilik Müşteri İletişim Merkezi ile hizmet vermektedir. Bu nedenle de telefon görüşmesi ile BES iptali gerçekleştirmek isteyen kişiler, Garanti BES İptal numarası olan 444 0 336’yı tuşlayarak BES iptali yapabilmektedir.

Bu numaradan sesli yanıt sisteminde yönlendirilecek oldukları adımları takip ederek kişiler, BES iptalini kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Garanti Mobil Bankacılıktan BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası BES sisteminden ayrılmak isteyen kişiler, BES iptali için mobil bankacılık ile şubeye gitmeye veya telefonla görüşmeye gerek kalmadan oldukça kolay bir şekilde iptali gerçekleştirebilmektedir.

Bunun için kişiler, Garanti Bankası mobil uygulaması üzerinden menüde yer alan “BES ayarları” bölümünden, “BES Sözleşmeden Ayrılma” kısmına tıklayarak, bu bölümden iptal talebini gerçekleştirebilmektedir.

İptal talebinin kabul edilip işleme alınması ile kısa sürede Garanti Bireysel Emeklilik iptali para iadesi alabilmekte ve bu iadeleri uygulama üzerinden takip edebilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir