Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Din
  4. »
  5. Banyoya Girerken Okunacak Dua – 1000 Faziletli…

Banyoya Girerken Okunacak Dua – 1000 Faziletli…

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 5 dk okuma süresi
643 0
Banyoya Girerken Okunacak Dua

Banyoya Girerken Okunacak Dua – İslam dünyasında her şey dua ile başlar ve her şeyi dua ile yapmak gerekir. Özellikle de banyoya girme ya da bir şeylere niyetlenmeden önce yapılan bir takım dualar çok hayırlıdır. Banyoya girerken okunacak dua olarak verilen dua şu şekildedir;

“Elhamdu illah illezi azhebe anni-il ezâ ve âfani”

Bu duada Allah’ın cehennemin hararetinden ve kötülüğünden koruması için ona sığınıldığı belirtilmiştir ve iyi dileklerde bulunarak bir takım dileklerde bulunulur. Aynı zamanda da cennetin nimetlerinin istendiği ve cehennemden korunmak için dualar okunduğu da bu duayla belirtilecektir.

 Banyoya Girerken Ne Söylenir?

Banyoya girerken arınma ve temizlenme gibi bir amaçla gibidir ve genel olarak İslam dininde banyo yapmak çok önemlidir. Sonuç olarak temizliğin imandan geldiğini düşünen bir din olduğu için banyoya girerken ne söylenir gibi bir konuda da bilgi sahibi olmakta fayda vardır. İslam dininde banyoya girerken ne yapılır konusu son derece büyük bir önem taşır. Yapılması gereken şey her zaman için sol ayak ile banyoya girmektir ve mutlaka besmele çekilir. Aynı zamanda da banyoda su olduğu için “destur” da çekilmesi gerekir.

Banyoya girerken bazı bölgelerde özellikle “destur” kelimesini çok fazla duymaktayız ve bu kelime, İslam dünyasında bir izin isteme anlamına gelir ve banyo ya da tuvalet gibi yerlerde üç harfliler olarak adlandırılan cinlerin bulunduğu düşünülmektedir. Destur kelimesi ile de cinlerden izin istendiği belirtilir. Bu sayede cinlerin gazabına uğramaktan da kurtulmak anlamına gelir ve herkes banyoya girmeden önce bir destur almalıdır.

 Banyoya Girerken Ne Yapmalı?

Banyoya girecek olan kişilerin kesinlikle sol ayağıyla girmesi gerekir ve banyo yapmak üzere daha pek çok şey belirtilmiştir. İslam dinine inanan birisi için banyoya girerken ne yapmalı sorusu çok büyük bir önem taşır. Eğer ki tam olarak Müslümanlık kurallarına uygun bir şekilde yaşam tarzı benimsenmişse mutlaka banyoya sol ayakla girilir ve çıplak yıkanılmaz. Bir insan banyo yaparken aynı ortamda gözle görülmeyen başka varlıkların da olduğunu kabul ederek, kendisini korumak amaçlı kıyafetleri ile banyo yapmalıdır. Aynı zamanda da yıkandıktan sonra gusül abdesti almak gerekir.

Peygamber Efendimiz (SAV) banyo yaparken çok fazla su kullanmazmış. Bu sebeple İslam dinine inanan kişilerin banyo yaparken çok fazla su tüketmemesi gerektiğini de belirtmekte fayda vardır. Yani banyo yaparken az su ile banyo yapmak, Peygamber Efendimizin yaptığı bir şey olduğu için sünnet kabul edilir.

Banyoya Girerken Okunacak Dua
Banyoya Girerken Okunacak Dua

 Banyo Yaparken Sure Okunur Mu?

Banyo yaparken insanların okuyacakları dualar araştırdığını görmekteyiz. Ama bunlar ya banyo öncesi ya da banyo sonrası dualar olmalıdır. Banyo yaparken sure okunur mu diye soran kişiler için belirtilmelidir ki banyo yapılan ortam banyo olduğu için dua okumak caiz değildir ve mekruh sayılır. Çünkü banyonun tam olarak dua etmemek için temiz olmadığına inanılır ve burada yapılabilecek tek duanın gusül abdesti almak olduğu belirtilmiştir.

 Hangi Saatlerde Banyo Yapılmaz?

Müslümanlıkta pek çok farklı kural vardır ve genel olarak bu kurallar arasında bazı şeylerin insan sağlığına zarar vermesi günah olarak kabul edilmesi için yeterlidir. Hangi saatlerde banyo yapılmaz diye soran bir Müslüman için akşam saatlerini belirtmek gerekir ve yatsı namazı ile akşam namazı arasında banyo yapılmayacağı söylenir. Eski zamanlarda doğru düzgün ışık olmadığı için böyle bir inanç oluşmuştur. Bu sebepten dolayı da günümüzde her saatte banyo yapmakta bir sakınca yoktur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir