Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sosyal Medya
 4. »
 5. twitter’da ment ne demek 2023

twitter’da ment ne demek 2023

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 6 dk okuma süresi
590 0
twitter'da ment ne demek 2023

Twitter’da Ment Ne Demek

Twitter, günümüzde popüler bir sosyal medya platformu olup birçok özelliğe ve terime sahiptir. Ancak yeni kullanıcılar bu terimleri anlamakta zorluk yaşayabilirler. “Twitter ment” terimi de bu terimlerden biridir ve sıkça sorulan sorular arasında yer alır.

Twitter, güncel ve ilgi çekici özellikleri sayesinde en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Ayrıca, periyodik olarak yeni özelliklerini tanıtarak yenilikçi bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yeni üyelerin karşılaştığı birçok zorluk mevcuttur. Çünkü platformun ne tür özellikler sunduğu, hangi işlevleri yerine getirebileceği ve kullanılan özel kavramlar hakkında bilgi eksikliği yaşanır. İşte bu kavramlardan bazıları:
 1. Mention
 2. RT – ReTweet
 3. FAV – Favori
 4. Hashtag
 5. TT – Trend Topic
 6. MT – Modifiye Tweet
 7. RLRT – Real Life ReTweet
 8. OH – Overheard
 9. Twitter Kano
 10. Tweetstorm

Peki, bunlardan biri olan Mention Twitter nedir?

Mention Nedir?

Twitter’da, kısaltmalar sıkça kullanılır. Bu, platformun metin sınırlamaları koymamasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle birçok kişi kısa mesajlar yazmaya alışmıştır ve bu da kısaltmaların yaygınlaşmasına neden olur.

Twitter’da “ment” kelimesinin anlamı hakkında merak edilen bir soru da vardır. Çünkü “ment” kelimesi sıkça “mention” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. İngilizce bir terim olan “mention,” Türkçede “bahseden” veya “bahsedenler” anlamına gelir. Kısacası, başka bir kullanıcıyı bir tweet’e eklemek veya ondan bahsetmek anlamına gelir.

Mention Nasıl Yapılır?

Mentionlama, bir başka kullanıcıya bahsetme veya atıfta bulunma eylemini ifade eder. Bu, oldukça pratik bir işlemdir, ancak yeni kullanıcılar için nasıl yapılacağı konusunda bazı sorunlar yaşanabilir. İki farklı yöntem bulunmaktadır:

İlk yöntemde, “@kullanıcıadı” formülü kullanılır. Bu şekilde, bahsetmek istediğiniz kişiyi seçmek için kullanıcı adını yazdığınız bölüme eklersiniz.

Eğer mention’u tweet’in başında kullanırsanız, bu, sizi takip eden kişilerin kendi zaman akışlarında göremeyecekleri anlamına gelir. Ancak sizi ve bahsedilen kişiyi takip eden insanlar, bu mention’ı ana sayfalarında görebilirler. Eğer bu mention’ın herkes tarafından görüntülenmesini istiyorsanız, bunu tweet’in en sonuna eklemeniz gerekmektedir. Bu sayede bu mention normal bir tweet gibi görünür.

Twitter’da Ment Ne Demek Hangi Yöntem Kullanılmalı?

Mention, Twitter kullanımına bağlı olarak değişiklik gösterir. İki yöntem de aynı sonuca yol açsa da, tebrik veya öneri gibi bir ileti gönderiyorsanız, bunu tweet’in altına eklemek tavsiye edilir. Bu sayede diğer kullanıcılar da bu iletiyi gördüklerinde kendi öneri ve tebriklerini iletebilirler. Ayrıca, etiketlediğiniz kullanıcıya göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tweetstorm Nedir?

Twitter içerisinde sıkça merak edilen bir terim, “Tweetstorm” olarak bilinir. Herkesin bildiği gibi, bu platformda metin paylaşımı 140 karakterle sınırlıdır. Ancak bazı durumlarda, içerik 140 karakteri aşabilir, bu noktada platform 141. karakteri kabul etmez.

İşte burada Tweetstorm devreye girer. Oldukça basit bir işlemdir; iletilmek istenen içerik 4-5 veya daha fazla tweet kullanarak paylaşılır. Tek yapmanız gereken, ilk tweet’i 140 karakterle doldurduktan sonra göndermek ve ardından yeni bir tweet oluşturmaktır. Bu süreç, iletilmek istenen mesaj tamamen aktarılana kadar devam eder. Ancak akılda tutmanız gereken bir şey var: Tweet’ler arasında bağlantıyı koparmamak önemlidir.

Twitter Kano Nedir?

Twitter’da “Kano mentionlama” olarak adlandırılan bir kavram bulunur. Bu, birbirlerine mention ile bahseden kullanıcıların, ilgili konuyla ilgilenen diğer kullanıcıları da mention kullanarak dahil etmeleri anlamına gelir.

Hashtag Nedir?

“Hashtag” terimi, birçok kişi tarafından merak edilen bir kavramdır. Aynı zamanda “etiket” olarak da bilinir ve “#” işareti kullanılarak bir kelimenin yazılması işlemidir. Bu şekilde bir konu veya kategoriye özel filtreleme yapılabilir. Örneğin, “#ağaç” etiketi, bu konudaki tüm gönderileri görmenizi sağlar. Bu sayede daha fazla ilgili sonuç elde edebilirsiniz.

Hashtag kullanımı oldukça pratiktir ve yalnızca tweet içinde ilgili kelimenin yanına “#” işaretini eklemeniz yeterlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir