Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Dünya genelinde göz rengi dağılım oranları 2023

Dünya genelinde göz rengi dağılım oranları 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 8 dk okuma süresi
790 0
göz rengi

Dünya genelinde insanların göz rengi oranları üstüne meydana getirilen bir araştırmaya göre maksimum kişide bulunan göz renkleri listelendi. Buna göre dünya göz rengi oranları ile ilgili mühim bir malumat cevap bulmuş oldu. Araştırma kararına göre dünyada maksimum olan göz rengi, en seyrek rastlanan göz renklerinin oranlarını da görmek mümkün. Göz rengine göre dünya nüfusu oranlarına göre maksimum kişide olan göz renginin kahverengi bulunduğunu ilk ilkin belirtebiliriz. Ardından öbür göz renkleri ve oranlarına ise gelin beraber bakalım.

İçindekiler

Göz rengine göre dünya nüfusu

Dünyadaki insanların büyük bir çoğunluğu kahverengi gözlere sahiptir. Göz renklerinin de değişik tonları bulunduğunu bilhassa belirtmek icap eder ki kahverenginin de çoğu değişik tonu bulunmaktadır. Bunlar; aleni kahverengi, düzgüsel kahverengi, koyu kahverengi (siyah göz) şeklindedir. Yine yeşil göz, mavi göz, ela göz ve sarı, aleni kahverengi, turuncu, altın rengi, gibi sarı tonları barındıran kehribar renk göz en yaygın göz renkleridir. Dünya nüfusunun göz rengine göre dağılımını ele aldığımız makalemizde insanların yüzde kaçı hangi renk göze haiz detaylarıyla ele aldık. Dünya genelinde insanların göz rengi dağılımı şu şekildedir:

Kahverengi: %70 – 79

Dünyada aleni ara maksimum göz rengine haiz olunan renktir. İnsanların aşağı yukarı %70 ila %80’i kahverengi gözlüdür, bu da kahverengi göz rengini dünya genelinde en yaygın göz rengi yapıyor. İnsanlardaki göz rengi kısmen genetiktir ve kahverengi göz genlerinin baskın olduğu düşünülmektedir. Kahverengi göze haiz olan kişilerin anne ya da babasından minimum birinin bu renkte göze haiz olduğu anlamına geliyor. Kahverengi göz renginin aleni kahverengi, düzgüsel kahverengi ve koyu kahverengi tonları da olabildiğince yaygındır.

göz rengi
Kahverengi

Mavi: %8 – 10

Mavi göz rengi hayattaki en yaygın ikinci göz rengidir. Dünyada insanların aşağı yukarı %8 ila %10’i mavi göze sahiptir. Mavi göz renginin 6.000 ila 10.000 sene ilkin gerçekleştirilen genetik mutasyon olduğu belirtiliyor.

göz rengi

Ela: %5

Ela gözlü insanoğlu dünyada yalnızca %5 civarındadır. Ela göz rengi, yeşil ve turuncu ya da altın karışımı bir tondadır. Dünyada çoğu insan bu renge haiz olabilirken, daha fazla Kuzey Afrika, Orta Doğu, Brezilya ve İspanyol kökenli insanlarda görülen bir göz rengidir.

Sarı: %5

Sarı göz renkli insanoğlu da tıpkı ela göz renkli insanoğlu gibi aşağı yukarı %5 civarındadır. Kehribar şeklinde de malum sarı göz rengi Asya, İspanyol, Güney ABD ve Güney Afrika kökenli insanlarda daha sık görülür.

Gri: %3

Daha çok kedilerde görülen gri göz rengi insanların genelinde yalnızca %3 oranında görülüyor. Oldukça düşük bir nispet olan gri göz rengi olan insanların melanin içermeyen irisleri ve gözde stroma ismi verilen fazla oranda kolajen bulunur.

Yeşil: %2

Dünyada en seyrek görülen göz renklerinden biri olan yeşil renk göz rengi bütün dünyanın aksine birtakım bölgelerde daha fazla görülebilir. İrlanda ve İskoçya’da yeşil göz nüfusun %86’sından fazlasında olduğu bilinir. Ayrıca yeşil gözlü insanoğlu sık sık Kuzey Avrupa’da da görülür yaşıyor.

Kırmızı & Mor: <%1

Yüzde bir oranının da altında olan kırmızı ve mor göz rengi yok denecek kadar azdır. Öyle ki bu renkte bir göz daha ilkin görmemiş olmanız da olası. Kırmızı gözlü insanoğlu genelde albinodur.

AYRICA BKZ: Göz sağlığı için tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdalar

Birden fazla renk: <%1

Yine insanlarda minimum rastlanan göz renginden öteki de iki gözünün rengi de birbirinden değişik olan türdür. Heterokromi ismi verilen iki gözün birbirinden değişik renklerde olması durumu Bourneville hastalığı, Bloch-Sulzberger sendromu ve Recklinghausen hastalığı gibi muayyen durumlarla ilişkili olabiliyor. (Kaynak: WorldAtlas)

Göz rengi nasıl mı oluşur?

Bilindiği suretiyle gözün içindeki renkli kısma iris ismi verilir. İris koroid ve retina olmak suretiyle iki dokudan oluşur.  Koroid ön tarafa doğru bakarken retina arkaya doğru bakar. Bu sebeple göze rengini veren koroid dokusudur. Koroid ne kadar çok pigment içerirse gözün rengi o denli siyaha, ne kadar azca pigment içerirse de çok da aleni renge döner.

Göz renkleri oranlarda da ilaveten belirtildiği suretiyle birtakım yerlere göre de farklılık gösterebiliyor. Örneğin; ela göz rengi Kuzey Afrika, Orta Doğu, Brezilya ve İspanyol kökenli insanlarda sık görülürken sarı renk gözler Asya, İspanyol, Güney ABD ve Güney Afrika kökenli insanlarda daha sık görülüyor. Bunun yanı sıra İrlanda ve İskoçya’da yeşil göz nüfusun % 86’sından fazlasında olduğu bilinir.

Bilindiği suretiyle Van Kedisi isminde bir kedi ırkı vardır. Bu kedi ırkının en mühim özelliği gözleri mavi ya da kehribar rengi ya da biri mavi öteki kehribar olmasıdır.

Editör notu: Gözleriniz talep eder kahverengi, mavi, yeşil, kırmızı ya da değişik bir renk olsun, bakanın gözünde her vakit hoş olacaktır.

İlgili içeriklerimiz

Türkiye’de yıllara göre cami sayısı

Türkiye’de yıllara göre Otomobil Sayıları ”Benzinli, Dizel, LPG ve Elektrikli”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir