Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kişisel Gelişim
  4. »
  5. Evinamin Ne Demek – Türkçe Meali

Evinamin Ne Demek – Türkçe Meali

Bilgifresh Bilgifresh - - 2 dk okuma süresi
267 0
Evinamin Ne Demek

Bir arkadaşınız size Evinamin Ne Demek? diye soracak olursa “Evinamın” ifadesi, Kürtçe’de sıkça kullanılan bir deyimdir. ve Türkçe’ye çevrildiğinde “Aşkım” veya “Benim Aşkım” anlamına gelir diyebilirsiniz. Kürtçe, Orta Doğu’da birçok kişi tarafından konuşulan zengin bir dildir ve çeşitli Kürt toplulukları tarafından kullanılır. Bu dilin farklı lehçeleri bulunur ve dolayısıyla ifadelerin anlamı ve telaffuzu lehçeye göre değişiklik gösterebilir. “Evinamın” ifadesi, genellikle bir kişiye olan sevgiyi ve sahipliğini vurgulamak için kullanılır, özellikle de sevdiğine atıfta bulunmak için kullanılır.

Evinamın Cümlede Nasıl Kullanılır?

Örnek verecek olursak Evinamin Welate mine kürtçe bir cümle olarak şarkılarda geçmektedir. Türkçe karşılığı ise benim sevdam memleketim demektir.

İlginizi Çekebilir >> Bebekamın Ne Demek? Kürtçe – Türkçe Anlam

Evinamin Dilemin Ne Demek?

Evinamin dilemin kürtçe iki kelimeden oluşmaktadır. Kelimelerin tek olarak kullanıldığında Evinamin Türkçe karşılığı aşkım, dilemin ise gönlüm anlamında kullanılmaktadır. Ayrıca birlikte kullanıldığında Seni Seviyorum anlamına gelmektedir.

Rojbaş Evinamin

Rojbaş Evinamin Ne Demek?

, Türkçe’de Günaydın Aşkım anlamına gelmektedir. Evinamin kelimesi birçok farklı kelime ile bir araya gelip çeşitli cümleler kurmaya kolaylık sağlar.

İlginizi Çekebilir >> Kürtçe Kız İsimleri ve Kültürel Mirasın Korunması

Evinamin Kökeni Nedir?

Yabancı bir kelime olan Evinaminin, Fas ve Kürt kökenli olduğu bilinmektedir. Kürtçe de sıkça kullanılan bu kelimeye özellikle şarkılarda denk gelebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir