Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Eğitim
 4. »
 5. Pomodoro Tekniği ile Başarı Kaçınılmaz 2023

Pomodoro Tekniği ile Başarı Kaçınılmaz 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 2 dk okuma süresi
646 0
Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği, çalışma zamanını kısa aralıklara bölerek, odaklanmayı artırır ve işi daha verimli hale getirmek için uygulanır.

Pomodoro Tekniği Nedir?

İtalyan Francesco Cirillo tarafında geliştirilmiş bu teknik 25 dakikalık çalışma süreleri ile kısa mola zamanlarının sırasıyla uygulanması temeline dayanır. Her çalışma döngüsüne 1 pomodoro döngüsü denilmekterdir. 1 Pomodoro döngüsü ortalama 30 dakikadır Genel olarak verim alınması için 4 pomodoro döngüsüne 25 dakika mola vermek başarıyı arttırır. 1 Günde 15-16 pomodoro döngüsü uygulamanız önerilmekte ve ideal sayılmaktadır.

Pomodoro Tekniği’nin Faydaları Nelerdir?

 • Odaklanmanızı kolaylaştırır ve dikkat dağıtıcı unsurlardan etkilenmenizi azaltır. Bununla beraber iş kaliteniz ve verimliliğiniz artar.
 • İşlerinizi parçalara ayırmanıza ve daha iyi planlama yapmanıza yardımcı olur. Böylece, zamanınızı daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • İşlerinizi sırasıyla ve parça parça yapmanız. Yönetilebilir bir iş yapısına sahip olmanızı sağlar bu sayede stres ve kaygıdan uzak durmanızı sağlar

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği İle Nasıl Başarılı Olunur?

Bu tekniğin başarı anahtarı tamamen sizsiniz. Uygulamanın kurallarına harfiyen uymanız başarılı olmanızı kaçınılmaz hale getirir.

Tekniğinin Başarılı olması için düzenli, disiplinli ve planlı olmanız şart. Hedeflerinizi karmaşıklaştırmadan doğru ve tek hedef üzerinde uygularsanız başarı oranınızı arttırır.

Pomodoro Tekniğİ

Pomodoro Tekniği Verimini Arttırmak İçin Yapmanız Gereken En Önemli Adımlar

 • Hedeflerinizi belirleyip programınızı oluşturun.
 • İstikrar için dikkat dağıtacak şeylerden uzak durun uzak durmanız gereken şeylerin başında sosyal medya, televizyon ve oyun konsollarıdır.
 • Molalarınızı kahve vb sevdiğiniz içecekleri içebilir. Sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz. Böylece kafanızın dağılmasına ve algılarınızın açık kalmasına yarar sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir