Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kolonya Uyuza İyi Gelir Mi? Uyuz Belirtileri Nelerdir? 2023

Kolonya Uyuza İyi Gelir Mi? Uyuz Belirtileri Nelerdir? 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 3 dk okuma süresi
539 1
Kolonya Uyuza İyi Gelir Mi

Kolonya içeriğinde bulunan alkol ile kaşıntıların kısa süreli azalmasını sağlayabilir. Peki ya Kolonya uyuza iyi gelir mi? Kolonya kısa süreli olarak geçirse de uzun süreli kullanımlarda cildinizde tahriş yapabilir.

Kolonya Uyuza İyi Gelir Mi?

Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın neden olduğu bir tür cilt hastalığıdır. Uyuza kolonyanın iyi geldiği söylense de bulaşıcı olan uyuz hastalığı çeşitli antihistaminik ve antienflamatuar türevi ilaçlarla tedavi edilmektedir. Kolonya sadece anlık olarak kaşıntının azalmasını sağlar ama tedavi açısından kullanılması uygun değildir. Kullanılan ilaçların uyuz yumurtalarını öldürse bile kaşıntı hemen geçmeyebilir.

İnsanlar Neden Uyuz Olur

En Etkili Uyuz İlacı Nedir? Kolonya Uyuza İyi Gelir Mi?

Kaşıntılar için antieflamatuar ve antihistaminik ilaçlar yanında tedavi için permetrin içeren losyon ve kremler kullanılır. Bunun yanında oral olarak ivermektin türevi ilaçlar önerilmektedir. Bu tedaviler doktorunuzun sizin hastalık durumuna ve uyuzun kurtlu veya kurtsuz olmasına göre değişebilmektedir. Başarılı bir tedavi ile 1 hafta içerisinde kaşıntılar azalabilir veya yok olabilir.

Uyuzdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Uyuz bulaşmış kişi genel olarak ilk evrelerde semptom göstermez. Semptomlar genel olarak 4-8 Hafta içinde baş göstermeye başlar. Bu dönemde kişinin temas ettiği kişilerin bulaşma riski vardır. Kişi ile birlikte aynı hane halkının da tedavi edilmesi önerilmektedir.

Uyuzdan Korunma yöntemleri denilince aklımıza ilk gelen konuların başında kişisel eşyaların paylaşılmaması aynı mobilyaların kullanılmaması. Kullanılan kıyafetler, havluların kişisel eşyaları kuru temizlemeye verilerek dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

İnsanlar Neden Uyuz Olur

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri ilk evrede görülmeyen bu bulaşıcı hastalık 4-8 hafta içerisinde belirtileri göstermeye başladığı bu belirtiler geceleri artan yoğun kaşıntı, deri döküntüleri, kızarıklıklar, kabuk ve bu kabukların kaşınması ile kanamalar görülebilir.

İnsanlar Neden Uyuz Olur?

sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın neden olduğu bir tür cilt hastalığı olduğunu belirtmiştik dünyada bizimle beraber var olmaya devam eden uyuz böceği insandan insana geçebilmektedir. Uyuz böceğinin bulunan kişinin cinsel birliktelik ve yakın temasta bulunduğu kişilere kolayca geçebilmesinden yayılımı oldukça kolaydır.

İlgili Yazılarımızla sizlere rehber olmaya devam edeceğiz.

Merak Ettiğiniz konuları yorumlarda belirtmeniz bizler için yönlendirici olacaktır. Teşekkür Ederiz BilgiFresh.com Ailesi

Butopan Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

Aidsli biriyle ilişkiye girmek mutlaka hastalığı kapmak anlamına gelir mi? 2023

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir