Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Butopan Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

Butopan Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

Bilgifresh Bilgifresh - - 6 dk okuma süresi
2455 0
Butopan Neye İyi Gelir

Butopan birçok formu ile eczanelerin raflarında yerini koruyan Kas Gevşetici özelliği olan anti spazmolitik (Spazm giderici) bir ilaç türevidir. Peki Butopan neye iyi gelir? Kas gevşetici ilaçlar arasında yer alması ile vücudumuzda oluşan ani kas kasılmalarına müdahale etmek amacı ile kullanılan bir ilaçtır.

Butopan Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

Örnekle anlatmak gerekirse bağırsaklarınızla ilgili yapılacak endoskopi işleminde, kasların kasılmasına ve işlemin zorlaşmaması amacı ile uygulanan butopan sayesinde kaslarda gevşeme olur ve işlem kolaylığı artar.

İkinci bir örnek; Midenizde şiddetli bir kasılma meydana geldi doktorunuza başvurdunuz. Doktorunuzun muayene sonucunda uygun gördüğü tedavi planında birçok spazmolitik ilaç içerisinden uygun görürse Butopan da uygulanabilir.

Butopan Neye İyi Gelir
Butopan Neye İyi Gelir

Butopan Nedir? Butopan Neye İyi Gelir?

Butopan 10 Mg Nedir? Mavi beyaz karton ilaç kutusunda satılan sarı renkli draje formunda 20 adet olarak satılan kas gevşetici özelliğe sahip Butopan ilaçlarının bir formudur. Reçetelerde sıklıkla görülen spazmolitik özelliğe sahip bir ilaçtır. Hangi yiyeceklerle veya içeceklerle etkileşime girdiği konusu hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen yazımızın devamında oluşabilecek yan etkileri ve kullanımının uygun olmadığı durumları belirttik. Butopan Neye İyi Gelir

Butopan Neye İyi Gelir
Butopan Neye İyi Gelir

Butopan Kullanmadan önce Dikkat etmemiz Gerekenler

 • Daha önceden kullandığınız kas gevşetici ilaçlar vücudunuzda alerjik reaksiyon verdiyse kullanmayın ve doktorunuza danışın
 • Doktorun hasta öyküsü aldığı zamanlarda hastalıklarınızı soracaktır. Glokom rahatsızlığına sahipseniz ve tedavi görüyorsanız. Doktorunuza kesinlikle söyleyin sizi yönlendirecektir.
 • Prostat bezinde büyüme gibi bir durumunuz varsa kullanmayın doktorunuza başvurun ve durumu anlatın
 • Kalp atım hızınızda yani taşikardi gibi bir rahatsızlığınız varsa kullanmak tavsiye edilmez.
 • Hamile veya emziriyorsanız bu ilaç kullanıma uygun değildir.
Butopan Nedir?
Butopan Nedir?

Butopan Yan Etkileri Nelerdir?

Butopanın da her ilaçta olduğu gibi yan etkileri olabilmektedir. Bilinen yan etkileri sizlerle

Bilinen en yaygın belirtileri arasında bulunanlar

 • Gözlerinizde yakını ve uzağı görmeme gibi durumlar yaşanabilir.
 • Kalp hızınız artabilir (Taşikardi)
 • Baş dönmesi
 • Ağız Kuruluğu

Nadir olarak görülen yan etkileri ise şu şekildedir.

 • Deri kızarıkları ve reaksiyonları
 • Dishidrozis
 • İdrarın İdrar kesesinde Birikmesi
 • Şiddetli alerjik reaksiyonlar

Butopan Reçetesiz Alınır Mı?

Bildiğimiz gibi bazı ilaçlar doktor reçetesi olmadan alınamıyor. Ama bu ilaç doktor reçetesi veya reçetesiz olarak alınabilmektedir. Kronik rahatsızlıklarınızda bu ilacı düzenli kullanmanız doktorunuz tarafından öneriliyorsa kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki her ilaç zararlı olabilir. Uygun kullanım yöntemlerini ve dozlarınızı doktorunuz belirlemelidir. Leblebi gibi atmayın yani ☺ Butopan Neye İyi Gelir

Butopan Fiyatı Ne Kadar? 48,14 TL Olarak satılmaktadır.

Butopan Nedir?
Butopan Nedir?

Butopan Regl İçin Kullanılır Mı?

Adet dönemleri kadınlar için sancılı geçebilmektedir. Bunun için ilaç takviyesi almak şiddetine göre mantıklı hale gelebilmektedir. Peki ya Butopan Regl için kullanılabilir Mi? Adet dönemin de yaşanan şiddetli ağrılar kaslarda kasılmaya sebep olabilir bu kasılmaları geçirmek için kullanılabilir. Ama unutmayın ki regl dönemini sonlandırmak için kullanılmaz. Yani adet geçiren veya geciktiren bir ilaç olarak kullanılmaz.

Butopan Regl İçin Kullanılır Mı
Butopan Regl İçin Kullanılır Mı

Butopan Kabızlıkta Kullanılır Mı?

Kabızlık durumlarında tedavi yöntemlerinde kullanılabilen Butopan 10 Mg Doktor tavsiyesi ile kullanıma uygun bir ilaçtır. Bağırsaklarda düğümlenme gibi durumların elenmesi için muayene olmanız tavsiye edilmektedir.

Butopan İshale İyi Gelir Mi?

Butopan kasları gevşettiği için bağırsak hareketlerinin azalmasına sebep olabilir. İshali geçirmek gibi bir direkt etkisi yoktur. İshal olunduğu zamanlarda ki kasılmaları azaltabilir ama bu kullanılabileceği anlamına gelmemektedir.

Butopan Hamilelikte Kullanılır Mı?
Butopan Hamilelikte Kullanılır Mı?

Butopan Hamilelikte Kullanılır Mı?

Bazı İlaçların Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı kadın ve çocuk için zararlı olabilmektedir. Bu ilaçların kullanımı gebeliğe çocuğa zarar verebildiği hamilelik döneminde yasak olduğu belirtilmiştir. Bu yüzden doktorunuz ve kadın doğum uzmanınız ile iletişime geçip muayene olmak sizin ve bebeğinizin sağlığı için iyi olacaktır.

Dikkat: Bu içerik tavsiye niteliği taşımaz. Doktor kontrolü ve doktor reçetesi dışında kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Bu ve bunun gibi merak ettiğiniz konular için bizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Dramamine ne işe yarar

KAYNAK Titck.gov

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir