Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Haziran ayı önemli günler ve haftalar takvimi

Haziran ayı önemli günler ve haftalar takvimi

Bilgifresh Bilgifresh - - 6 dk okuma süresi
712 0
Haziran ayı

Haziran ayı önemli günler ve haftalar takvimi ile bu ay içerisindeki bütün günler tarihleriyle beraber listelendi. Belirli gün ve haftalar şeklinde de malum Haziran ayındaki önemli günler tablosunda kronolojik olarak hangi önemli haftanın ve önemli günün olduğu sıralanmıştır.

Yaz mevsiminin ilk ayı olan Haziran ayı, okulların kapanıp yaz sezonunun başlaması olarak akıllara yer etmiş durumda. Sıcakların arttığı, tatil sezonunun açıldığı ve eğitim ve tedris döneminin sona erdiği Haziran’da, genelde ikinci hafta sonunda öğrencilere karneler dağıtılarak okullar dinlence ediliyor. Okulların dinlence edilmesiyle beraber aileler de dinlence planlarını bu aydan itibaren yapıyor. Gerek yurt içerisindeki dinlence bölgelerine gerekse memleketlere yolculuklar başlıyor. İşte bu ay içerisinde kutlanan, dinlence planlarını etkileyebilecek önemli günler ve haftaların tarihleri.

Haziran ayındaki önemli gün ve haftalar

Önemli gün ve haftalar Tarih
Dünya Süt Günü (Türkiye’de Süt Günü 21 Mayıs’ta kutlanıyor.) 1 Haziran
Dünya Bisiklet Günü 3 Haziran
Dünya Çevre Koruma Günü ve Haftası 5 Haziran
Diyetisyenler Günü 6 Haziran
Dünya Okyanus Günü 8 Haziran
Donald Duck Günü 9 Haziran
Dünya Soğuk Çay Günü 10 Haziran
Kızılay’ın Kuruluşu (1868) 11 Haziran
Superman Günü 12 Haziran
Dünya Kan Bağışı Günü – Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü 14 Haziran
Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü 17 Haziran
Dünya Piknik Günü 18 Haziran
Garfield Günü 19 Haziran
Dünya Mülteciler Günü 20 Haziran
Dünya Müzik Günü 21 Haziran
21 Haziran Ekinoksu (En uzun gündüzlerin başlangıcı) 21 Haziran
Dünya Yoga Günü 21 Haziran
Babalar Günü Haziran’ın 3. pazar günü
Bir Tur Yüz Günü – Yüzme Günü 24 Haziran
Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü 26 Haziran
Dünya Ananas Günü 27 Haziran
Güneş Gözlüğü Günü 27 Haziran
Dünya Sosyal Medya Günü 30 Haziran

 

 

Haziran ayı
Haziran ayı

2022 Haziran ayı takvimi

Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Haziran ayı önemli günler

Dünya Süt Günü ile başlayan Haziran Bisiklet günü ve Dünya Çevre Koruma Günü ve Haftası ile devam ediyor. Ardından Dünya Çevre Günü bulunan Haziran ayının 5. gününden sonra çoğuönemli gün ve hafta yer alıyor. Haziran ayı önemli günler sıralamasında tarihe ve haftaya göre muayyen gün ve haftalar sıralanmıştır. İşte detaylarıyla Haziran ayının önemli tebrik günleri ve özel günler.

Haziran ayının genel özellikleri

Yılın altıncı ayı olan Haziran ayı 30 gün çeken ayların ikincisidir. Aynı zamanda 31 günden azca olan beş aydan üçüncüsüdür. Bu ayda kuzey yarımkürede yılın en uzun gündüzünün yaşandığı yaz gündönümü ve güney yarımkürede yılın en uzun gecesinin yaşandığı kış gündönümü bu ayda gerçekleşir. Yani Türkiye için en uzun gündüzlerin başlangıcı bu ayda gerçekleşir. 1 Haziran günü meteorolojik olarak şimal yarımküre için Kasım ayına kadar devam edecek olan yaz mevsiminin, cenup yarımküre içinse kış mevsiminin başlangıcı sayılır.

Haziran ayının bir öteki özelliği aynı sene içerisinde öteki aylardan hiçbiri Haziran ile aynı gün başlamamasıdır. Sadece Haziran ve Mayıs aylarına has olan bu özelliğin yanı sıra Haziran ayı daima Mart ayıyla aynı gün biter. Her sene Haziran’nın başladığı gün, bir sonraki yılda Şubat ayının başlamış olacağı gün ile aynıdır. Haziran ayı; artık seneler haricinde önceki yılın Eylül ve Aralık aylarıyla aynı gün başlayıp gene Eylül ile aynı günde biter.

Haziran, Roma takviminin önceki dönemlerinde başlarda yılın dördüncü ayıydı ve 30 günden oluşuyordu. MÖ 450 civarında bir takvim düzenlemesiyle 29 günlük bir uzunluğa haiz beşinci ay oldu. Ardından Jülyen takvimine göre Haziran gene 30 gün oldu. Jülyen ve Miladi takvimde yani günümüzde Haziran, yılın altıncı ayıdır ve 30 gündür.

Dünyanın muhtelif yerlerinde değişik inançlara göre Haziran ayında evlilikler başta olmak suretiyle çoğu tebrik yapılır. Bir etimolojiye göre İngilizce June olan Haziran, ismini evlilik tanrıçası ve evli bir çiftin evi olan Roma tanrıçası Juno’dan alır. İnanca göre bu ayda evlenmek iyi şanslar olarak kabul ediliyor. Zira Türkiye’de de bu ayda düğün, nişan gibi törenlerin olabildiğince fazla yapıldığı görülüyor. Bu vaziyet havaların ısınması ve okul döneminin tatile girmesi gibi durumlarla yapılıyor olmasını da dikkate almak gerekiyor.

Kaynak: Vikipedi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir