Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kişisel Gelişim
  4. »
  5. Diderot Etkisi

Diderot Etkisi

Bilgifresh Bilgifresh - - 3 dk okuma süresi
595 0
diderot etkisi

Diderot Etkisi

Diderot Etkisi, günümüzde de sıkça karşılaştığımız bir olgudur. Örneğin, yeni bir telefon aldığımızda, ona uygun bir kılıf, kulaklık, şarj cihazı gibi aksesuarlar da almak isteriz. Ya da yeni bir kıyafet aldığımızda, ona uygun ayakkabı, çanta, takı gibi eşyalar da almak isteriz. Bu şekilde, ihtiyacımız olmayan şeyleri almaya devam ederiz.

Diderot Etkisi, bizi hem maddi hem de manevi olarak yorabilir. Maddi olarak, bütçemizi aşan harcamalar yapabiliriz. Manevi olarak, sahip olduğumuz şeylerden memnun olmayabiliriz. Bu nedenle, Diderot sarmalından kaçınmak için, ihtiyacımız olan şeyleri belirlemek ve tüketim alışkanlıklarımızı kontrol etmek önemlidir.

Diderot Etkisi Hikayesi

Diderot Etkisi, insanların tüketim davranışlarını açıklayan bir kavramdır. Bu kavram, 18. yüzyılda yaşamış olan Fransız filozof ve yazar Denis Diderot’un yaşadığı bir olaydan esinlenmiştir. Diderot, yoksulluk içinde yaşarken, Rus İmparatoriçesi Büyük Catherine’in kendisine hediye ettiği kırmızı bir sabahlık almıştır. Bu sabahlık, onun diğer eşyalarıyla uyumsuz olduğu için, yeni eşyalar almaya başlamıştır. Böylece, bir ürünü almanın diğer ürünleri de almayı gerektirdiği bir tüketim döngüsüne girmiştir. Diderot, bu durumu “Eski Sabahlığım İçin Pişmanlık” adlı bir yazıda anlatmıştır.

Diderot Etkisinin Tehlikeleri

– Yeni bir şey almadan önce ihtiyacınız olup olmadığını düşünün.
– Eski eşyalarınızı yenilemek veya tamir etmek için yollar arayın.
– Eşyalarınızı başkalarıyla takas edin veya bağışlayın. ( Bağışladığınız eşyalarınızın manevi olarak getireceği huzurda cabası)
– Tüketim çılgınlığına kapılmadan önce Diderot‘un sözünü hatırlayın: “Eski sabahlığımın efendisi idim, yeni sabahlığımın kölesi oldum.”

diderot etkisi

Bu durumdan çıkartmamız gereken en önemli derslerden biriside müsriflik yapmanın sonucunda bize yaratacağı ekonomik kayıplar ve yaşantımıza yapacağı etkilerdir. Günümüzde insanlığın en büyük problemi olan tüketim çılgınlığı ve doyumsuz arzularının arkasında diderotun yaşadığı ve adını aldığı etki bulunmaktadır.

Motivasyon Mektubu Örneği<<<İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir