Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 12 Kg Büyük tüp kaç litre gaz alır? 2023

12 Kg Büyük tüp kaç litre gaz alır? 2023

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 5 dk okuma süresi
732 1
12 Kg Büyük tüp kaç litre gaz alır?

12 Kg Büyük tüp kaç litre gaz alır? Ülkemizde doğalgaz kullanımı yaygın hala gelmiş olmasına rağmen birçok işletme ve evde 12 Kg’lık Büyük tüp kullanımı yoğun bir şekilde devam etmektedir. Maddelerin öz kütle yoğunluğu farklı olduğundan kg ve litre ölçümleri aynı olmaz bu nedenle insanların sorduğu soruların arasında 12 Kg’lık büyük tüp kaç litre gaz alır sık sık sorulur ve toplum içinde konu olmaya devam etmektedir. Şimdi size başlığımızda belirttiğimiz gibi 12 Kg Büyük tüp kaç litre gaz alır sorusuna cevap vermeye çalışalım.

12 Kg Tüp Kaç Litre?

Tüpler kg ağırlığına göre bilinse de asıl önemli olan tüpün kaç gaz aldığı daha önemli bir konudur. Bu yanılsama çoğumuz maddelerin kg ağırlığı ile litre ile aynı anlam ifade ettiğini sanıyoruz. 12 Kg tüp kaç litre diye 10 kişiye soru yöneltsek 9 kişinin 12 litre diye cevap vermesi oldukça muhtemeldir. Hal bu ki Litre ve Kg hesaplamaları farklıdır.

Mutfak tüpleri de sıkıştırılmış LPG gazlarından oluşmaktadır. 1 litre LPG’nin yaklaşık olarak 0.54 kg (veya 540 gram) ağırlığa denk geliyor diyebiliriz. 12 Kg’lık bir büyük tüp ortalama 22 Litre gaz ile dolmaktadır. Her ne kadar daha fazla alma ihtimali olsa da güvenlik gerekçeleri ile fazla gaz basmak riskli ve yanlış bir davranış olacaktır.

Büyük Tüp Kaç Litre Gaz Alır?

Birçok tüp çeşidi bulunmaktadır. Mutfak tüpü, Sanayi tüpü, Küçük tüp gibi örnekler devam edebilir. Mutfak tüpleri 2 form şeklinde satılmakta Uzun ince tüp ve tombul diye tabir ettiğimiz şekillerde piyasada bulunur. Uzun tüp ve tombul tüp arasında hiçbir fark bulunmamakla beraber içinde bulunan litre ağırlıkları birebir aynıdır. Tüplerin farklı olmasının sebebi tüpün saklanacak yerleri farklı olabileceği dolap altında ise tombul tüp tüp dolabı var ise uzun tüp tercih edilmesindendir. Belirttiğimiz gibi büyü tüp kaç litre gaz alır sorusunun cevabı 1 litre LPG’nin yaklaşık olarak 0.54 kg (veya 540 gram) ağırlığa denk geliyor diyebiliriz. 12 Kg’lık bir büyük tüp ortalama 22 Litre gaz ile dolmaktadır.

12 Kg Büyük tüp kaç litre gaz alır?
12 Kg Büyük tüp kaç litre gaz alır?

Mutfak Tüpü Kaç Litredir?

Mutfak tüpleri 12 Kg olarak satılmakta ortalama içerisinde 22 litre gaz bulunmaktadır. Bunların dışında çeşitli formlarda satışa sunulan tüplerde mevcuttur. Bunlara örnek daha geniş aile yada işletmelerde kullanılan 24 Kg’lık tüp formunu örnek verebilir. Bu tüpün kullanım nedeni kalabalık ailelere ya da müşterilere hizmet vermek için sık sık değişimle uğraşmamak adına satın alınan tüplerdir. 24 Kg olarak satılan tüpler yaklaşık 43-44 litre gaz almaktadır.

Benzinliklerden Mutfak Tüpüne Gaz Basılır Mı?

Ülkemizde vatandaşlarımızın eskiden sıklıkla başvurduğu yöntem olan araç lpg gazını mutfak tüplerine bastırmak suretiyle 22 litreden fazla 24 litre civarı basım yapılıyordu bu durumun riskinin çok fazla olması ve devletimizin bu duruma müdahale etmesiyle yasaklanmıştır. Halen yasa dışı olarak veren yerler varsa bile mutfak tüpünün dolum yöntemi bu değildir. Kesinlikle yapmamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız.

Türkiye’de yıllara göre Otomobil Sayıları ”Benzinli, Dizel, LPG ve Elektrikli”

Geçmişten günümüze yıllara göre benzin fiyatları

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir