Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Hayvanlar Alemi
  4. »
  5. İnsanlar tarafından yargılanarak idam edilen 10 hayvan

İnsanlar tarafından yargılanarak idam edilen 10 hayvan

Bilgifresh Bilgifresh - - 7 dk okuma süresi
761 0

Geçmişte idamın yalnızca insanlara değil, hayvanlara da uygulandığını biliyor muydunuz? Üstelik çoğu hayvan insanoğlu tarafınca yargılanarak idama mahkum edildi. Hayvanların idam edilmesinin papağanlardan arılara, kedilerden fillere kadar çoğu örneği bulunuyor. Bu haberimizde siz kıymetli okurlarımıza tarihin tozlu raflarından, geçmişte insanoğlu tarafınca idam edilmiş 10 hayvanı ve idam gerekçelerini paylaşıyoruz.

Asıl mevzuya geçmeden günümüzde halen idam cezasının uygulanmış olduğu ülkeler ve günümüzde uygulanan idam çeşitleri başlıklı mevzulara da göz atmanızı öneri ederiz. Asıl mevzumuza dönersek işte geçmişte idam edilmiş 10 hayvan.

İçindekiler

1. Devrimci Papağan

Fransa‘da 1789 Yılında Monarşinin yıkılması kararı Cumhuriyetin kurulmasından 3 Yıl sonra başı boş bir papağan Paris sokaklarında “yaşasın kral” diye bağırır bunu duyan Paris halkı papağanı yakalayarak yargıya teslim etmiştir. Papağını karşı devrimcilik suçu ile mahkemeye çıkarmışlardır mahkemenin devrimcilik çarpıcı sözleri ezberlemesinin aksi takdirde giyotin ile idam edilmesine karar vermiştir. Neyse ki papağan çarpıcı sözleri ezberleyerek idamdan kurtulmuştur.

2. İnsan Yiyen Domuz

1864 Yılında Slovenya‘da ufak bir kıza saldırarak kulluklarını yiyen domuz kızın bağrışları kararı insanlardan tarafınca müdahale ederek domuzu mahkeme önüne çıkarmayı karar vermişlerdir. Mahkeme kararında domuz idam edilmiştir.

3. Arılar

Yine 1864 Yılında Avrupa‘da gerçekleşen bir olayda, yolda gezen bir insanın arılar tarafınca saldırıya uğraması kararı muhtemelen arılara alerjisi olan talihsiz insanın bütün müdahalelere karşın kurtarılamadı. Bunun kararında mahkemenin hangi arı kovanından tecavüz gerçekleştirdiği belirleme ederek kovanda bulunan bütün arıların idamına karar verir. Kovanda ki bütün arılar dumana boğularak telef edilmiştir.

4. Horoz

1474 senesinde İsviçre‘nin Basel kentinde eşine azca rastlanır bir vaka gerçekleşti. Bir horoz yumurtlarken görüldü. Köylüleri kafası horoz gövdesi yılan olan Basilisk isminde bir canavarın bu yumurtadan çıkacağı korkusu sardı. Bu Avrupa mitolojilerinde bulunan korkulu bir yaratıktı. Olay mahkemeye taşınarak horozun şeytan olduğuna karar verdi. Ruhundan arınacağı algısına kapılan İsviçre mahkemesi horozun yakılarak idam edilmesine karar verdi.

5. Köpek ve Hırsızlar

Yakın tarih sayabileceğimiz 1906 senesinde İsviçre‘de iki hırsız bir köpekle beraber gece yarısı bir insanın yolunu kesmişlerdi. Adamın bütün paralarını almışlar ve savına göre köpekte bu sırada erkeğe saldırmıştı. Adam köpeğin bu tecavüz kararında kan kaybından o anda ölmüştür. Hırsızlar hızlıca yakalanarak mahkeme önüne çıkarılmış. Mahkemede hırsızlar, adamı köpeğin öldürdüğünü öne sürerek kendilerinin yalnızca hırsızlık suçundan yargılanmasını istedi mahkeme hırsızları haklı bularak yalnızca hırsızlık suçundan ceza verdi. Köpek ise kasten erkek öldürme suçundan idam edildi.

6. Fil Topsy

New York sirkinin ünlü fili olan Topsy Amerika’nın dört bir tarafında kurulan sirklerde insanları eğlendirmekteydi. Fakat Topsy birazcık asabi bir fildi. Son 3 yılda üç bakıcısının ölümüne yol açtığı için bir mahkeme kurularak Topsy‘nin yargılanmasına karar verildi ve mahkeme fili ölüme mahkum etti. Fil Topsy 2.000 kişinin gözü önünde 6600 volt elektrik verilerek idam edildi.

7. Kedi

1650 senesinde Avrupa‘da aşırı dinci olan hakim pazar günü kendisi dinlenirken. Etrafta koşturan kedinin dikkatini dağıtması sonucu, Pazar günü Tanrının istediği şekilde dinlenip yerinde oturmadığı ve Tanrı’ya karşı geldiği gerekçisiyle idam edilmesine karar verir.

8. Dana ile Adam

1550 Yılında Fransa’da gerçekleştirilen vakada Komşularının oldukça ses geldiği için yakınma ettiği insanın evine baskın yaparlar. Adamın dana ile cinsel ilişki yaşadığını gören komşuları mahkemeye başvuru eder. Mahkeme adamı idam ile cezalandırır ve kabahat ortağı dananın da suça teşvik ettiği gerekçesi ile sahibiyle beraber yakılarak idam edilir.

9. Fil Marry

1916 Tarihinde Amerika‘da ki bir sirkte gerçekleşen olayda. Marry, seyyar bir sirkte gösteri yapmaktayken, bigün ilkin işe alınan çömez bakıcısı Red Eldridge‘i kendisine vurmuş olduğu için ezerek öldürmüştür. Bunun üstüne halk tarafınca bir vinç sayesinde idam edilmiştir.

10. Maymunlar

Osmanlı birliğinde gemilerde gözcü olarak kullanılan maymunlar İstanbul içerisinde de evcil hayvan olarak beslenmeye başlayınca bundan rahatsız olan bir kesim ortaya çıktı. Bunların başında İmam Abdulkerim efendi geliyordu. Abdulkerim efendi bir cuma hutbesinde gayrimüslimlerin maymunları cinsel işlerinde kullandığı iddia ederek halkı galeyana getirmiştir. Buna istinaden bütün maymun dükkanları basılarak maymunlar ağaca asılmıştır.

İdam cezası yani öteki adıyla ölüm cezası, bir devletin bir suçun karşılığı olarak bir mahkûmu öldürmesidir. Ölüm cezasına çarptırılan kişinin cezasının infaz edilmesine idam denir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir