Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Erdostin Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Erdostin Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 5 dk okuma süresi
764 0
Erdostin Ne İçin Kullanılır

Erdostin ne için kullanılır için daha çok bronşit veya faranjit gibi yutak ile ilgili olan rahatsızlıklar belirtilmiştir. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve solunum yollarında birikmiş olan yoğun kıvamlı mukus ile alakalı bir takım rahatsızlıklar, bu ilaç sayesinde giderilmektedir.

Bu ilaç hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de Erdostin antibiyotik mi olmaktadır. antibiyotik etkisi olan bir ilaç olmasına rağmen tam anlamıyla bir antibiyotik olmadığını da belirtmekte fayda vardır. Sonuç olarak antibakteriyel ve antioksidan bir etki göstermekle birlikte sadece bir ön ilaçtır demek daha doğru olacaktır. Peki, Erdostin ne için kullanılır?

Erdostin Ne İçin Kullanılır?

Doktorlar tarafından yazılmış olan bir ilaç olarak Erdostin ne zaman kullanılır genellikle doktorun belirtmiş olduğu süre zarfında cevaplanmalıdır. Bu ilacı alırken eczacı da tam olarak hangi zaman zarfı içerisinde kullanılacağını belirtmektedir ve yetişkinler için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılması gerekir. Günde 2 kez içilen bu ilacın birer kapsül şeklinde olması gerekir ve sabah ile akşam olmak üzere düzenli olarak alınmalıdır.

Her ne kadar antibiyotik sınıfına girmese de bu ilaç antibakteriyel bir etki yaratmaktadır ve antibiyotiklerde olduğu gibi belli bir saat aralığında alınması çok daha doğru olacaktır. Bu sebepten dolayı da ilacı aynı saatlerde içmeye dikkat etmekte fayda vardır. Tıpkı antibiyotik kullanımı yapar gibi, günlük kullanım içerisinde sabah alınan saat ile akşam alınan saatin aynısı olması yani arada 12 saatlik bir zaman zarfı bulunması son derece büyük bir önem taşır. Aynı zamanda da bu ilaç 7 ve 10 gün arasında alınması gereken bir ilaçtır ve ilaç bitene kadar Kullanılıp doktor tarafından kontrol edildikten sonra bırakılmalıdır.

Erdostin Ne İçin Kullanılır
Erdostin Ne İçin Kullanılır

Erdostin 300 Mg Ne İşe Yarar?

Erdostin ilacının belli bir dozu vardır ve bu dozu mutlaka doktorun ayarlaması gerekmektedir. Erdostin 300 mg ne işe yarar sorusu için bu ilaç reçete edilmiş olan kişiler en doğru bilgiyi almak zorundadır. Çünkü bu ilacın genel olarak belli başlı hastalıklara etkisi vardır ve yan etkileri de olduğu düşünülerek mutlaka belli bir hastalığa yönelik kullanılması gerekir.

Erdostin genel olarak yutak iltihabı için kullanılan bir ilaçtır ve soluk borusu iltihabı için de kullanılmaktadır. Aynı zamanda da bu ilacını akciğer ile nefes borularında meydana gelen iltihaplara da etkisi vardır ve üst ile alt solunum yolu enfeksiyonları sonucunda meydana gelmiş olan balgamı söktürür.

Kronik bronşit hastalığına iyi gelen bu ilaç için akciğer hastalarının da reçete aldığını görmekteyiz.

Erdostin Kimler Kullanamaz?

Erdostin kimler kullanamaz konusu ile ilgili olarak da bir takım noktalara dikkat etmek çok önemlidir.  Hamilelerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır. Bu sebepten dolayı da kullanması gerektiği zaman doktor kontrolü altında kullanım yapmalıdır. Aynı zamanda da böbrek hastalıklarına sahip olan veya karaciğer yetmezliği gibi sorunları olan kişiler bu ilacı kullanamaz. Alerji durumu olan kişilerin de bu konuda dikkatli davranması gerekiyor.

Erdostin Yan Etkileri

Erdostin yan etkileri olarak soluk alıp vermede zorluk yaşanması veya kaşıntı ya da döküntü gibi durumlar olursa acil bir şekilde doktora gidilmesi gerekir. Hafif bir baş ağrısı olası bir yan etkidir ama aşırı bir hale gelirse ve sinir sistemi bozukluklarına kadar giderse mutlaka doktora gidilmesi gerekli olacaktır.

Tat değişiklikleri ve mide bulantısı, midede yoğun bir ağrı ve kramp hissi ya da ishal ve bağırsak bozuklukları gibi sorunların yaşanması da olası yan etkiler arasında görülmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir