Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Dünyanın En sıcak yeri

Dünyanın En sıcak yeri

Bilgifresh Bilgifresh - - 2 dk okuma süresi
560 0
dünyanın en sıcak yeri

Dünyanın en sıcak yeri sorusunun cevabı sizlerle!

Dünyanın En sıcak yeri

Dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edilen yer, El Azizia adlı bir kasaba olan Libya’da bulunuyor. El Azizia, 13 Eylül 1922 tarihinde ölçülen 57.8 °C (136.0 °F) sıcaklık ile Dünya’nın en yüksek kaydedilen sıcaklığına sahip olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Ancak, bu rekor 2012 yılında yapılan bir inceleme sonucunda geçersiz ilan edilmiştir. Yeni bir çalışma sonucunda, El Azizia’daki sıcaklığın ölçümünün hatalı olduğu ve aslında bu değeri destekleyecek yeterli veri olmadığı ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle, güvenilir bir şekilde dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edilen yer Death Valley Ulusal Parkı’dır. Death Valley, Kaliforniya, ABD’de bulunur ve 10 Temmuz 1913 tarihinde 56.7 °C (134.1 °F) sıcaklık kaydederek dünyanın en yüksek doğrulanmış sıcaklığına sahiptir.

dünyanın en sıcak yeri
dünyanın en sıcak yeri

dünyanın en sıcak yeri

Dünyanın En Soğuk yeri

Dünyanın en soğuk yeri olarak kabul edilen yer, Antarktika’da bulunan Vostok Istasyonu’dur. Vostok Istasyonu, Antarktika’daki Doğu Antarktika Buz Levhası üzerinde yer almaktadır. 21 Temmuz 1983 tarihinde yapılan ölçümlerde, Vostok Istasyonu’nda -89.2 °C (-128.6 °F) olarak kaydedilen dünyanın en düşük sıcaklığına ulaşılmıştır. Bu sıcaklık oldukça aşırı ve ekstrem bir soğuktur.

Antarktika genel olarak dünyanın en soğuk bölgelerinden biridir ve çoğunlukla buzla kaplıdır. Diğer soğuk bölgeler arasında Sibirya, Grönland ve Kanada’nın kuzey bölgeleri de bulunmaktadır. Ancak, Vostok Istasyonu’nun kaydedilen sıcaklığı, dünyanın bilinen en düşük sıcaklığı olarak öne çıkmaktadır.

Dünyanın en soğuk yer
Dünyanın en soğuk yeri

2021 yılındaki önemli olaylar ve gelişmeler

Dünyadaki en popüler sporlar

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir