Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Detaylı El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır 2023

Detaylı El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 4 dk okuma süresi
595 0
Ayak Bakımı

El ve Ayak Bakımı kişisel hijyen ve sağlığımız için önemli bir detaydır. Düzenli olarak yapılması gereken kişisel bakımlarımızın ilk sıralarında yer alır. İnsanlığın varoluşundan bu zamana çeşitli şekillerde bakım teknikleri denenmiş kimisinde başarılı olunmuş kimisi tarihe gömülmüştür.

Şimdi sizlerle en güncel, sağlıklı ve kolay El ve Ayak bakımı nasıl yapılır. Paylaşacağız iyi okumalar…

El Bakımı

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır.

Günlük olarak yapılması gerekenlerin başında Ellerimiz ve Ayaklarımızı ılık bir su ile yıkayıp gün içerisinde dokunduğumuz cisimler ve giydiğimiz çoraplardan kalan kalıntılardan arındırmalıyız.

Detaylı El Bakımı

El Bakımı için öncelikli olarak Ilık su ile ellerimizi yıkayıp kuruladıktan sonra İlk önce Tırnaklarımızı kesmemiz gerekmektedir. Sonrasında tırnak diplerimizde çıkmış olan ölü derileri tırnak dip makası ile temizleyin.

Bu aşamadan sonra yapacaklarımızın bazıları haftada bir gün bazıları, bazıları gün aşırı yapılarak uzun sürede tırnak ve el bakımını yapıp cilt sağlığımızı koruyacağız şimdi diğer aşamalarımıza geçelim…

İlk aşama Ilık bir suyu bir kap içerisine boşaltıp ellerimizi 5 dakika suyun içerisinde tutalım. Ilık suyun etkisi ile yumuşayan ellerimize nemlendirici krem ile 5 dakika masaj uygulayalım evli iseniz eşinizden yardım almayı ihmal etmeyin. J Kullandığımız kremin emilmesi ve çatlak kuru yerlere iyice uygulanması gerekmektedir. Bu işlemi gün aşırı yada Her gün uygulayabilirsiniz.

İkinci aşama ise peeling uygulamasıdır. Peeling yapmak için kullanacağınız malzemeyi ister hazır alarak uygulayabilir isterseniz de kendiniz evde doğal malzemelerle kendi peeling karışımınızı yapabilirsiniz. Doğal malzemelerden peeling yapımını ek olarak anlatacağım. Şimdi hazır olan peelingimizi Parmaklar ıslatıldıktan sonra dairesel hareketlerle hafif bir masaj yaparak uygulayalım 5 dakika sonra ellerimizi iyice yıkayıp durulayalım bu işlemi iki eliniz için haftada bir veya iki kere uygulayabilirsiniz.

Doğal olarak peeling hazırlamak isterseniz biraz şeker veya tuz ile zeytinyağı ile karıştırarak elde edebilirsiniz. Unutmayın ki herkesin cildi birbirinden farklıdır kendinize uygun olanı şeçmeniz önemlidir. Bizim paylaştığımız bilinen yöntemlerdendir.

Ayak Bakımı
Ayak Bakımı

Detaylı Ayak Bakımı

Ayak bakımının ilk adımı Bakımın başında belirttiğimiz gibi Bu aşamada da Ayaklarımızı ılık bir su ile yıkayıp gün içerisinde giydiğimiz çoraplardan, ayakkabıdan, tozdan ve kalan kalıntıları arındırmalıyız.

Ayaklarımızı ılık bir su içerisinde 10 dakika kadar bekletip derimizin yumuşak hale gelmesini sağlayalım. Sudan çıkan ayaklarımızı kurularken parmak aralarındaki ve genellikle toptuk kısmında bulunan ölü derileri törpüleyerek temizleyelim. Bu aşamada ayaklarımız hassas hale gelebilir. Peeling işlemi veya diğer bakım ürünlerini kullanmadan hassasiyetimizi  kontrol eldelim.

Şimdi Tırnaklarımızı düzgün bir biçimde kesmeliyiz bu durum önemli, tırnak batmalarını önlemek ve batmış tırnaklardan kurtulmak için dikkatli davranmalıyız.

Her şey bittikten sonra ister hazır peeling paketlerini isterseniz doğal olarak hazırladığınız peelinginizi uygulayıp 5 dakika sonra iyice durulayın.

Ayaklarınız için hazırlayabileceğiniz doğal peeling önerimiz ‘’biraz deniz tuzu veya şeker ile zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı’’ karıştırarak ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Vücudunu kirden, ağzını küfürden, kalbini kibirden koru. Türk Atasözü

İlginizi Çekebilir>>>Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir