Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Zencefil çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Zencefil çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Bilgifresh Bilgifresh - - 6 dk okuma süresi
771 0
Zencefil çayı nasıl yapılır

Kış aylarında birçok uzmanlar ve doktorun bol miktarda öneri etmiş olduğu kışın olmazsa olmaz çayı zencefil çayı nasıl yapılır ve yararları nedir detaylarıyla ele aldık. Zencefil çayı üstüne meydana getirilen ilmi çalışmalar neticesinde çayın ihtiva etmiş olduğu antioksidanlar vasıtası ile genel sıhhat durumunu iyileştirmeye yönelik yararları olabileceği ortaya kondu. Zencefil çayı yapımı konusunu taze zencefil çayı nasıl yapılır ve toz zencefil çayı nasıl yapılır şeklinde iki antet altında detaylandırdık. Ayrıca zencefil çayının faydalarını madde madde listeledik. İşte kışın vazgeçilmezi zencefil çayı…

Zencefil çayı yapımı

Zencefil çayını iki tür olarak hazırlayabiliriz taze zencefil ve toz zencefil bu iki yönteminde faydalı olacağını yeniden etmekte yarar var iki zencefili de muhtelif baharat satan yerlerden ya da aktarcılardan bulabilirsiniz.

taze zencefil çayı nasıl yapılır?
taze zencefil çayı nasıl yapılır?

Taze zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil çayınızı taze zencefil tercih edecekseniz; 1 bardak zencefil çayı için aşağı yukarı 20 gramlık bir taze zencefil yetecektir. Taze zencefili kullanmadan ilkin hoş bir halde yıkayarak kabuğunu soymalısınız.

Tarifi: Kaynamakta olan 1 bardak suyun içine taze zencefili eklemeden ilkin rendeleyebilir ya da dilimleyerek ufak parçalara ayırabilirsiniz.

Ocakta kaynayan suya zencefili ekledikten sonra ocağın altını kapatarak aşağı yukarı 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlenme süresinin gayet fazla uzamaması gerekir, yoksa çayınızın tadı acı olabilir. Dilerseniz zencefil çayını tatlandırmak için kesilmiş limon dilimi ya da bal kullanabilirsiniz.

Toz zencefil çayı nasıl yapılır?
Toz zencefil çayı nasıl yapılır?

Toz zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil çayınızı hazırlarken toz zencefil kullanacaksanız miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Toz zencefil miktarının fazla olması çayın tadını bozabilir. Çayınızın damak tadınıza makul olması için isterseniz siyah torba çay ile demleyebilirsiniz.

Tarifi: 1 su bardağı zencefil çayı hazırlamak için 1 bardak suya yarım çay kaşığı toz zencefil kullanmalısınız. Kaynatmış olduğunuz suya zencefili ekleyerek karıştırın. Ardından aşağı yukarı 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlenen toz zencefil çayı bal ya da limon ile tatlandırılarak içilebilir.

Zencefil çayı yararları nelerdir?

Zencefil geçmişten bugüne birçok yararı olan şifalı bir nebat olarak bilinmektedir. Zencefil Güneydoğu Asya kökenli bir nebat türüdür ve daha sonra Asya ve öteki tropikal  Asya bölgelerine yayılarak yetiştirilmektedir. Zencefil bir metre boyuna kadar büyüyebilen ve taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilen bir nebat türü olmaktadır. Zencefil çay olarak tüketilmesinin yanı sıra birde yiyeceklere katılarak da tüketilmektedir. Zencefilin %3’ünü uçucu yağlar oluşturmakla beraber varlıklı bir B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir.

Zencefil çayı geleneksel olarak grip emareleri hafifletmek için kullanılmaktadır. Çayınıza bir iki damla taze limon suyu eklemek tesirini arttıracak ve hastalıktan daha hızlıca kurtulmayı sağlamaktadır. Zencefil çayı kan dolaşımını arttırır ve fena kolesterolü düşürmeye destek olmakta olup kişilerin bunu tercih etmelerindeki en büyük niçin olmaktadır. Zencefil çayı içmek astıma da faydalıdır. Zencefil balgamı gevşetmeye destek olur ve soluk alıp vermede zorlanan  akciğerleri rahatlatmaya yarar. Birde zencefil çayı sperm standardını artırmanın yanısıra adam kısırlığına destek olmaktadır. Başlıca zencefil çayı faydaları ise şu şekildedir:

 • Zencefil çayı kana olabildiğince faydalıdır.
 • Zencefil çayı mideye faydalıdır.
 • Soğuk algınlık ta birebir deva yararı göstermektedir.
 • Zencefil çayı ağrı ve apse çözücüdür.
 • Bağışıklık sisteminde olabildiğince faydalıdır.
 • Bulantılara karşı olabildiğince sıhhatli olup kesmeye faydalıdır.
 • Solunum yollarına yarar sağlamaktadır.
 • Kanserle savaşır.
 • Alzheimer hastalığından korur.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Kasları rahatlatır.
 • Zencefil çayının olabildiğince etkili sakinleştirici özelliği vardır.

İlginizi Çekebilir

 

Zencefil çayı ne vakit içilir?

Diğer bütün nebat çaylarında olduğu gibi zencefil çayı da öneri edilen miktarın üzerinde içildiğinde ciddi sıhhat problemlerine niçin olabilir. Önerilen haliyle günde 2 fincan zencefil çayı tüketimi, bitkinin sıhhat üstüne etkilerinin optimum ölçüde seyretmesini destekler. Çoğunlukla sabah aç karına ya da yiyeceklerden ilkin tüketilmesi önerilmekle beraber, geceleri süt ile beraber tüketilen zencefilin anksiyete emarelerini azalttığı ve uyumaya destek olduğu belirtilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir