Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Reçetesiz Sakinleştirici İlaç – 10 Dakikada Sakinleşin!

Reçetesiz Sakinleştirici İlaç – 10 Dakikada Sakinleşin!

Bilgifresh2 Bilgifresh2 - - 5 dk okuma süresi
561 0
Reçetesiz Sakinleştirici İlaç

Reçetesiz Sakinleştirici İlaç – Bazı insanlar olaylar karşısında çok gergin bir hal alabilirler. Ama bunun için her zaman bir ilaç kullanımı yapmak üzere reçete almak çok zordur. Bu sebepten dolayı da daha çok reçetesiz sakinleştirici ilaç kullanmak için bir takım araştırmalar yapan kişi sayısı çok fazladır. Eğer ki kimyasal bir ilaç olarak sakinleştirici içilmesi tercih ediliyorsa reçetesiz bir şekilde alınacak olan birkaç ilaç vardır. Yine de bunları kullanırken mutlaka eczacıya danışmakta fayda vardır. Hatta insanların doktor kontrolü dışında bir ilaç tercihi yapması son derece sağlıksız bir durum olarak bilinir ve kesinlikle bu tür ilaçların kullanımı son derece büyük bir hayati tehlike yaratacaktır.

Sakinleştirici etkisi olan ve sadece eczaneden reçetesiz bir şekilde alınabilecek olan ilaçlar; Azafen, Lerivon ve Amitriptilin gibi ilaçlardır. Ancak kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu tür ilaçlar kullanması son derece sakıncalı olduğu için mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır. Aynı zamanda alerji riski taşıyan kişilerin de böyle bir kullanım yapılması son derece zararlı bir etki yaratır.

 Sakinleşmek İçin Hangi İlaç?

Sakinleşmek isteyen kişiler için bir takım ilaçlar reçete edilir ama reçetesiz bir şekilde de düşük dozda alınacak bir takım ilaçlar vardır. Sakinleşmek için hangi ilaç diye yapılacak olan bir araştırmada ilk karşımıza çıkan ilaçlar; sitalopram, fluvoksamin, Amitriptilin veya Azafen ve Diazem gibi ilaçlardır. Bu tür ilaçların bileşiğindeki etken maddeler sebebiyle İnsanlarda bir gevşeme ve rahatlama söz konusu olacaktır. Aynı zamanda da bu ilaçların uyku problemi için kullanıldığını da bilmekteyiz ve gevşetip rahatlattığı için uyku uyuyamayan kişilere faydalı olacaktır.

 Doğal Sakinleştirici İlaç

Reçetesiz bir şekilde sakinleştirici ilaç kullanmak isteyen kişilerin bir nevi sağlıklarını tehlikeye atma durumu söz konusu olacaktır. Doğal sakinleştirici ilaç kullanımı yapmak bu noktada çok daha iyi bir tercih olarak karşımıza çıkar. Özellikle de bitki çayları ilaçlardan çok daha faydalı olacaktır. Bitkisel olarak sakinleştirici kullanmak amacıyla papatya çayı son derece büyük bir etki yaratır. Özellikle de geceleri uyumadan önce papatya çayı tüketimi yapmak hem uyumaya yardımcı olur hem de sinirleri yatıştırır. Melisa çayının da aynı şekilde etki ettiği bilinmektedir ve bu çaylar doğada sakinleştirici ilaç etkisi yaratmak üzere ilaç firmaları tarafından da kullanılmaktadır.

Reçetesiz Sakinleştirici İlaç
Reçetesiz Sakinleştirici İlaç

Adaçayı ve sarı kantaron için de sakinleştirici bir etki yaptığı belirtilmiştir. Eğer ki ilaç içmeden gevşemek gibi bir amaç söz konusu ise mutlaka bu bitkilerden destek almakta fayda vardır. Yeşil çay ve kedi otu kökü çayı gibi çaylar bitkisel çaylar olarak rahatlatıcı çaylardır. Bütün bunların yanı sıra bir takım yağlardan da destek alarak gevşeme ve rahatlama sağlanır.

Lavanta yağı veya Hint yağı gibi masaj yağları her zaman için insanların gevşemesine ve rahatlamasına yol açar. Kimyasal bir ilaç kullanımı yapmak yerine bu tür yağlardan ve bitkisel çaylardan faydalanmak sağlık açısından çok daha doğru olacaktır.

 En İyi Sakinleştirici İlaç

 En iyi sakinleştirici ilaç için bir araştırma yapıldığı zaman daha çok bitkisel ilaçlar tavsiye edilmektedir. Bu aşamada doktor kontrolünün şartı olduğu da bilinmelidir ve insanların hangi ilaca ihtiyaç duyduğu konusunda karar verecek olan tek kişi doktorlardır. Farklı bir hastalıkla bir arada kullanım yapılması söz konusu olursa mutlaka doktora danışmak gerekir.

Genel olarak sakinleştirici ilaçlar; Diazem, Paroksetin, Azafen ya da Ativan olarak bilinmektedir. Bu ilaçlar, her ne kadar reçetesiz bir şekilde alınabilecek ilaçlar olsa da mutlaka doktor kontrolü ile kullanımının yapılması ve bırakırken de yine doktor kontrolünden geçilmesi son derece büyük bir önem taşır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir