Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Güncel
 4. »
 5. İli Kim Yönetir? – Toplumun Düzenlenmesindeki Roller ve Dinamikler 2023

İli Kim Yönetir? – Toplumun Düzenlenmesindeki Roller ve Dinamikler 2023

Bilgifresh Bilgifresh - - 4 dk okuma süresi
885 0
İLİ KİM YÖNETİR

İli Kim Yönetir?

Toplumların düzenli bir şekilde işleyebilmesi için yönetim sistemi oldukça önemlidir. Bu sistemler ülkemizde Merkez Yönetim ve Taşra yönetimi olarak 2 ye ayrılır.

 • Merkez Yönetim Ankara’da kurumların ana organlarının karar vericilerin bulunduğu ülkenin kalbi olarak bilinen başkentimizdedir.
 • Taşra Yönetimi, Ülkemizde bu görev İl Valiliklere verilmiştir. Vali atamalarını Ülkeminiz’in Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır.
 • Taşra Yönetiminin bir diğer unsuru ise Kaymakamlıklardır. İlçe yönetiminde söz sahibi olan kaymakam atamaları da doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından yapılmaktadır.

Yönetim sistemi, bir toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan hizmetleri sağlamak ve toplumun refahını artırmak amacıyla kurulur. Ülkeler için çok önemli bir konudur. Bir ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi yapısını belirler ve bu yapıya göre hareket eder.

İli Kim Yönetir? Valilik Ve Kaymakamlık Görevleri Nelerdir?

İl yönetimi Cumhurbaşkanı tarafından ataması yapılan Valiler tarafından yerine getirilmektedir. Mülki Amir olarak ta bilinen valiler İl yönetiminin en üst makamıdır. Türkiye’de il yönetimi, ülkenin idari yapılanmasında önemli bir yer tutar. Türkiye, 81 il ve bunlara bağlı ilçelerden oluşur. İl yönetimi, devletin merkezi otoritesini temsil eden vali tarafından yönetilir. İldeki tüm kamu kurumları ve birimler, valinin koordinasyonu altındadır.

İLİ KİM YÖNETİR
İLİ KİM YÖNETİR

İl Yönetiminde Valiliklerin Görevleri Nelerdir?

 • İl Bütçesini Hazırlamak
 • İl Özel İdaresini Denetlemek
 • Kamu Düzenini Sağlamak
 • Devlete Bağlı olan Kurumların Denetimini Sağlamak
 • İl İçinde Yaşanan Tabii veya Beşeri Olayların Takipçisi Olmak
 • Görev Yapılan İl ile Merkez Yönetim Arasında İletişimin 1. Kanalı Olmak

İlçe Yönetiminde Kaymakamın Görevleri Nelerdir?

 • Vali Tarafından Verilen Görevleri Yerine Getirmek
 • Halkın İhtiyaçların Karşılanma Konusunda Görevini Yerine Getirmek
 • İlçe Kolluk Kuvvetlerini Denetler
 • İlçede Yaşayan İnsanların Can ve Mal Güvenliğinden Sorumludur.
 • ilçenin her yönden genel idare ve genel gidişini düzenlemek ve denetlemekten sorumludur

İl Yönetiminin Temel Organları Nelerdir?

Valilikler, İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi, İl ve İlçe Belediyeleri, Kaymakamlıklar olarak bilinmektedir. Valilikler En üst karar verici Makamdır. İl genel olarak karmaşık taşra örgütlemesine sahiptir. Birçok Organın birbiri ile uyum içinde yani koordinasyon halinde çalışması çok önemlidir.

İl yönetimlerinin alacağı kararlar o İl içinde yaşayan insanları doğrudan etkilemektedir. İnsanların Can ve Malının korunmasından en ufak ihtiyaçlarına kadar sorumluluğu olan Taşra yönetimleri Ülkemiz İçin hayati Önem taşımaktadır.

Modern toplumlarda yönetim devletin rolü ve işleyişi

Modern Toplumlarda Yönetim Devletin rolü ve işleyişi ve Hükümet politikaları ile şekillenmektedir. Devletin rolü genellikle ekonomik kalkınma, sosyal refah ve siyasi istikrarı sağlamak olarak tanımlanır. Devletin Asli görevlerinin başında, Ülkenin bağımsız ve Bölünmez bütünlüğünü korumak ve bu topraklar üzerinde yaşayan vatandaşlarının Mal ve Can güvenliğinden sorumlu olması ilkesi gelmektedir.

Vali Maaşı Ne Kadar

Ülkemizde her kurumda çalışan Amir ve Memur için Devletimizin belirlediği bir çalışma karşılığı olan Maaş durumu mevcuttur. Sizce Bu Maaşlar Temmuz 2023 itibari İle Ortalama Ne kadar olmuştur.

 

İli Kim Yönetir
Vali Maaşları Ne Kadar?

İlgili Yazılarımız >>> Lider Ve Yönetici Arasındaki Farklar

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir