Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İnternetten para kazanmanın 10 kolay yolu

İnternetten para kazanmanın 10 kolay yolu

Bilgifresh Bilgifresh - - 10 dk okuma süresi
746 0

İnternetten para kazanma yolları içinde yer edinen çoğu teknik hemen hemen Türkiye’de tam anlamıyla benimsenmemiş olsalar da aslında bu işleri yapanlar, muhtelif miktarlarda para kazanmaktadır. İnternet sektörünün gelişmesi satıcılar ile alıcıları buluşturan basit bir zemin haline gelmesini sağlamıştır. Bunun neticesinde de çoğu insana, değişik şekillerde para kazanabilme imkânı doğmuştur.

İçindekiler

İnternetten Para Kazanma Yolları

Her alanda olduğu gibi internetten para kazanma yöntemleri üstünde yapacağınız çalışmaların tamamında da sizin performansınız ve çabalarınız ehemmiyet taşımaktadır. Yüksek hasılat sağlamak için, kesinlikle yüksek performans göstermeniz gerekir. İşte o yöntemler;

Web Sitesi Editörlüğü

Web sitelerine ürün ya da içerik girişi yaparak, internet üstünden para kazanabilirsiniz. Birçok internet sitesi sahibi içerik ya da ürün girişi meydana getirecek kişilerden hizmet alımı yapmaktadır. Editörlük hizmetini kendi yazacağınız içerikleri girerek verebileceğiniz gibi, başkaları tarafınca yazılmış içeriklerin internet sitesine girilmesi olarak da verebilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Yazarlığı

İnternetten para kazanma şekilleri içinde sık tercih edilen ve karlı olabilecek yöntemlerden bir tanesi de SEO ahenkli içerik yazarlığı yapmaktır. Müşterilerinizin size vereceği hususları gene internet üstünden araştırıp kendi cümlelerinizle tekrar muayyen kurallara bağlı olarak yazmanız, size bu işten para kazandırabilir.

Web sitesi yazarlığının yani editörlüğün en iyi yanı her hususta yazabiliyor olmanız. İlgi alanınıza göre makaleleri yazıp alıcısını rahatça bulabilirsiniz.

Fiyatlar yazacağınız içeriğin kalitesi ve uzunluğuna göre değişim gösteriyor olsa da yaklaşık olarak 100 kelimesi 2 TL’dir. Yani yaklaşık bir yazının 500 kelime bulunduğunu var sayarsak yazı başı 10 TL demek. Gerçek manada yüksek kaliteli içerikler üretmeniz halinde, yazacağınız yazılardan daha yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Özellikle içerik bulutu gibi marka olmuş firmalara içerik hizmeti sunan platformlarda yer almanız, hasılatınızı epey artıracaktır. Yazdığınız makaleleri forum üzerinden satmanın yanı sıra hazır içerik hizmeti sunan siteler üstünden de yazı satışı yapabilirsiniz.

Kendi Web Sitenizi Kurabilirsiniz

Kendinize ait bir internet sitesi olması ve bu siteye derli toplu olarak içerik girmeniz halinde, uzun vade de çok hoş hasılatlar elde etmeniz mümkündür. Google Adsense reklamları başta olmak suretiyle muhtelif yöntemler ile web sitenizden para kazanabilirsiniz. (Bkz. Google Adsense Nedir?)

Satış ortaklığı yapabileceğiniz gibi hususi reklamlar ve tanıtım makaleleri ile internet sitenizi hasılata dönüştürebilirsiniz.

Domain Ticareti Yapmak

İnternet sitelerinin adları olarak malum domainler yani internet sitesi alan adları, doğru tercihler yapılması durumunda yüksek getiriler sağlayabilir. İnsanların alaka duyacağı kısa ve jenerik domainler bulup senelik 7 dolar gibi bir ücret karşılığında alarak, tescil ettiğiniz domaini alıcısına daha yüksek fiyatlarla satabilirsiniz.

Örneğin günümüzde yeni trend olan bir ürün ya da teknolojiye ait alan ismini satın alıp, alakalı alan ismi tanınmış olduğunda yüksek sayılara satabilirsiniz. Domain ticareti yaparken rakamlar tamamiyle elinizdeki domainin değerine ya da alıcısına göre değişmektedir. 10 bin liraya satabileceğiniz gibi milyon liralara da  domain satabilirsiniz. Bunun için en mühim kaide ileri görüşlü olmak ve sabırlı olmak.

Satış Ortaklığı

Başkalarına ait ve ürün ya da hizmetleri internette muhtelif platformlar üstünden satmak, internetten para kazanma yolları içinde maliyetsiz bir halde tercih edebileceğiniz bir yöntemdir.

Satacağınız ürün ve hizmetin üstünden anlaşmış olduğunuz miktarda kâr oranı alabilirsiniz. Bu sayede hiç bir yığın ihtiyaçı olmadan, hasılat sağlamanız olası hale gelmektedir.

YouTube Kanalı Açarak Para Kazanma

YouTube kanalı, internetten para kazanma şekilleri içinde son yıllarda Türkiye’de tanınmış olmuş seçeneklerden biridir. Tamamen orijinal ve kendinize özgü videolar paylaşmanız ve iyi bir takipçi kitlesi edilmeniz halinde, YouTube kanalınızdan elde edeceğiniz gelir ciddi sayılara ulaşabilir. (Bkz. Youtube’a video yükleyerek para kazanma yöntemi)

Tanınmış YouTuberlar üstünden misal verecek olursak, çoğu meşhur Türk YouTuber aylık 50 bin TL’nin üstünde YouTube kanalından para kazanmaktadır. Bu seviyeye gelmek basit olmasa da bu işi ustalaşmış bir halde yapmanız halinde, aylık rahatça 10.000 TL üstü gelir elde etmeniz mümkündür.

Sosyal Medya Siteleri ile Para Kazanma

Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak suretiyle neredeyse bütün sosyal medya siteleri üstünden para kazanabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de tanınmış olarak kullanılan sosyal medya sitelerinden para kazanmak için, muayyen bir takipçi sayısına haiz olmanız gerekir.

Yüksek takipçi sayınızın olması durumunda hususi reklamlar alabilir ya da ürün satışı gibi şekilleri kullanarak takipçi avantajını büyük bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Sosyal medya sitelerinden para kazanmanın bir diğer tekniği ise, ürün ya da hizmet satışı yapmaktır. Size ait ürünleri satabileceğiniz gibi, satış ortaklığı tekniği kullanarak başkalarına ait mamüllerin satışını yapabilir ve bundan komisyon alabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurarak Para Kazanma

Doğru kitleye hitap etmeniz durumunda e-ticaret sitesi kurarak, internetten daha yüksek gelir elde edebilirsiniz. Ancak bu işin sektörüne göre birazcık maliyetli bulunduğunu da söylemek gerekir.

Reklamınızı iyi bir halde yaparak sonrasında müşteri memnuniyeti sağlamanız, markalaşma yolunda doğru adımlar atmanızı sağlayacaktır. Bunun neticesinde müşteri sayınızı artırarak, çok yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Forum Sitesi Kurarak Para Kazanma

İnternet siteleri, internetten para kazanma yolları içinde akla ilk gelenlerden biri olsa da bu siteleri muhtelif kategorilere ayırmak mümkündür. Bunlardan biri olan forum siteleri Google reklamları dışında, ücretli üyelikler ile de para kazandırmaktadır.

Değerli bilgiler sunmanız ya da ticarete dayalı bir forum sitesi kurmanız halinde, üye sayınıza da bağlı olarak aylık on binlerce lira kazanabilirsiniz.

Online Dersler Vermek

Uzman olduğunuz bir alanda online ders vererek gelir elde edebilirsiniz. Örneğin bir SEO uzmanı olarak internetten ders verebileceğiniz gibi, internet sitesi kurulumu ile alakalı da ders vermeniz mümkündür. Kısacası insanların alaka duyacağı ve sizin ihtisas alanınız olan rastgele bir konu, bunun için olabildiğince makul olacaktır. Kurs konusu ile alakalı ise günümüzde en tanınmış platformlardan biri olan Udemy‘i tercih edebilirsiniz.

Udemy.com Nedir

serbest

Freelance çalışmak, internet üzerinden serbest olarak birçok farklı konuda hizmet sunarak para kazanma yöntemidir. Örneğin, yazılım geliştirme, grafik tasarım, içerik yazma, çeviri gibi becerilere sahipseniz, freelance olarak çalışarak müşterilere hizmet sunabilir ve karşılığında ücret alabilirsiniz. Freelance çalışmak için Upwork, Freelancer, Fiverr gibi platformlar Türkiye’deki kullanıcılar için popüler seçeneklerdir.

Eğitim veya Danışmanlık:

Uzman olduğunuz bir konuda eğitim veya danışmanlık hizmetleri sunarak internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Örneğin, bir dil eğitmeniyseniz online dil dersleri vererek gelir elde edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir