Bilgifresh.com © 2021. Tüm hakları saklıdır.

BilgiFresh

BİLGİFRESH.COM
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Dünyadaki en popüler sporlar 2023

Dünyadaki en popüler sporlar 2023

admin admin - - 8 dk okuma süresi
532 0
Dünyadaki en popüler sporlar

Dünyadaki en popüler spor branşının futbol bulunduğunu aşağı yukarı hepimiz bilir. Futbol gibi tanınmış sporlar çoğu ülkede takip edilip alaka görürken birtakım sporlar ise yalnızca belli ülkelerde alaka görüyor. Her sene milyarlarca dolarlık bir sektör oluşturan spor oyunları milyarlarca şahıs tarafınca ilgiyle takip ediliyor. Dünya ülkelerinde insanların geneline bakıldığında sporu ilk sırada hobi, peşinde ise kariyer ve sıhhatli hayat amaçlı yaşamının bir parçası olarak görüyor. Dünya genelinde meydana getirilen bir araştırmaya göre dünyadaki en tanınmış spor türleri listelendi. Dünyadaki en tanınmış sporlar listesini yandaş rakamlarıyla beraber görmeniz mümkün. İşte dünyanın en tanınmış sporları.

Dünyadaki en popüler sporları

Çok eski zamanlardan beri insanlar, şaşırtıcı atletik başarılar sergileyen inanılmaz insanlardan büyülenmiş ve esin almıştır. Bu da insanların esin almış olduğu spor dalını yakından takip etmeye iten en mühim etkendir. Bu sektörün dünya çapında en tanınmış olduğu alanları merak edenler için derledik. Tahmini yandaş ya da destekçi ve ülkeye göre sıraladığımız listede maksimum sevilen spor dallarını listede sırayla görebilirsiniz.

1. Dünyadaki en popüler sporların Başında ”Futbol”

Tahmini taraftar: 4 Milyar

Dünyanın en tanınmış spor dalı olma unvanını üzerinde bulunduran futbol, aşağı yukarı 4 milyar şahıs tarafınca takip ediliyor. Futbol, her takımda on bir oyuncudan oluşan iki ekip arasında, kendine has küresel bir topla oynanan ekip sporudur. 21. yüzyıl itibarıyla çoğu ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafınca oynanmaktadır. Futbolun popülaritesinin bir nedeni, pahalı ekipman gerektiren öteki sporların aksine, futbol oynamak için ihtiyaç duyduğunuz tek şeyin bir top ve ayağınız olmasıdır. Bu nedenle, varlıklı ya da yoksul hepimiz spordan zevk alabilir. (Ayrıca bkz. Türkiye’deki futbol takımlarının yandaş oranları)

2. Kriket

Tahmini taraftar: 2,5 Milyar

Kriket, maksimum İngiltere’de ve birtakım eski İngiliz kolonilerinde, bilhassa Hindistan, Pakistan ve Avustralya’da popülerdir. Dünyanın en tanınmış ikinci sporu konumunda olan bu oyun, on birer benlik iki ekip arasında, değnek ve top yardımıyla, merkezinde 20 metre uzunluğunda dikdörtgen bir saha bulunan ovalimsi bir alanda oynanan ekip sporudur.

3. Hokey

Tahmini taraftar: 2 Milyar

İki ekip içinde ucu kıvrık sopalarla oynanan top oyunudur. Hem buzda hem de sahada oynanan hokey, dünya çapında aşağı yukarı 2 milyar insan tarafınca takip edilerek 3. sırada yer buluyor. Çim hokeyi daha fazla Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya’da oynanırken, buz hokeyi bilhassa Kanada, Amerika ve Kuzey Avrupa’da popülerdir. Ayrıca pist üzerinde oynanan yol hokeyi ve havuz içinde sualtı hokeyi olmak suretiyle toplamda dört farklı türü vardır.

Dünyadaki en popüler sporlar
Dünyadaki en popüler sporlar

4. Tenis

Tahmini taraftar: 1 Milyar

Tenis oyunu, raket ve topla iki şahıs içinde ya da ikişer benlik iki ekip içinde oynanan olimpik bir spordur. Toprak (kil), Çim, Sert yüzey, Halı saha ve Sentetik olmak suretiyle beş ana kort türü bulunmakta olup kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Buna bağlı olarak her tenis türünün aktörleri birbirine göre farklı hususiyet ve kabiliyetlere sahiptir.

5. Voleybol

Tahmini taraftar: 900 milyon

Voleybol, file ile ortadan ikiye bölünmüş bir alan üzerinde iki ekip ile oynanan bir spor dalıdır. Voleybolda her takımda 6 şahıs bulunur. Çoğunlukla Kuzey Amerika ve Batı Avrupa olmak suretiyle Asya, Avustralya ve Güney Amerika’da olmak suretiyle 900 milyon seyirciye sahiptir.

6. Masa Tenisi

Tahmini taraftar: 875 Milyon

Pinpon şeklinde de malum masa tenisi, iki ya da dört oyuncunun birbirlerine topu karşılıklı olarak attığı ortasında ağ bulunan masanın üzerinde oynanan bir oyundur.

7. Basketbol

Tahmini taraftar: 825 Milyon

Basketbol, elle denetim edilen bir topla oynanan bir dizi oyunudur. Beş benlik iki takım, yerden yüksekliği Avrupa standartlarına göre 3,05 metre olan potaya topu geçirerek, rakibinden daha fazla rakam yapmak suretiyle, on ikişer, onar ya da sekizer dakikalık dört periyottan oluşan maçı kazanmaya çalışır.

8. Beyzbol

Tahmini taraftar: 500 Milyon

Amerikan kökenli, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde oldukça tanınmış olan Beyzbol, iki beyaz çizgi içinde sopayla bir topa vurmaya çalışan iki takımdan oluşur.

9. Ragbi

Tahmini taraftar: 475 Milyon

Türkiye’de oldukça alaka görmeyen Ragbi, iki ekip arasında, oval bir topun el ve ayaklarla denetim edilerek rakam yapılması esasına dayalı olarak oynanan ekip oyunudur. Amerikan futboluna benzeyen Ragbi, oldukça fazla savaşım içeren bir temas sporudur. Spor İngiltere’de ortaya çıktı ve şu anda maksimum Birleşik Krallık’ta ve Avustralya ve Yeni Zelanda gibi öteki İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde popüler.

10. Golf

Tahmini taraftar: 450 Milyon

Golf, doğada hususi olarak yapılma bir sahada golf sopaları ve ufak sert bir topla oynanan oyundur. 15. yüzyılda İskoçya’da ortaya çıktı. Golf bilhassa Batı Avrupa, Doğu Asya ve Kuzey Amerika’da popülerdir.

Buna göre dünyada maksimum tercih edilen spor türü aleni ara önde Futbol olarak öne çıkmaktadır. Dünya genelinde alaka gören futbolu aşağı yukarı 4 milyar şahıs takip ediyor. İkinci sırada maksimum alaka gören spor dalı Kriket olurken üçüncü sırada ise Çim Hokeyi yer alıyor. Kriket ve Çim Hokeyi her ne kadar Türkiye’de yeterince alaka görmese de İngiltere ve Avrupa’da en tanınmış sporlar içinde bulunuyor. Türkiye’deki en tanınmış spor dalı öteki çoğu ülkede olduğu gibi futboldur. (Kaynak: WorldAtlas, Görsel: Pexels)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >>> Trabzonsporlu ünlü isimler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir